Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ніяких прихованих комісій: діють нові вимоги розкриття банками інформації

Реклама

З 1 вересня запрацювали введені НБУ вимоги до розкриття банками вичерпної інформації про послуги та їх повну вартість для клієнтів. Про це повідомляє прес-служба НБУ.

Відтепер на вебсайтах та у рекламі банків повинна бути достатня за обсягом, правдива та актуальна інформація про умови депозитів та споживчих кредитів - їхню вартість, повні витрати клієнта, включені додаткові послуги, спосіб оплати, санкції у випадку невиконання клієнтом умов тощо.

Відповідні вимоги до банків затверджені постановами НБУ № 141 та №62.

Як зміниться інформація про кредити та депозити на вебсайтах

Насамперед банки зобов'язані вказувати реальну річну ставку за кредитом, наявність додаткових послуг (наприклад, страхової компанії, державного реєстратора, нотаріуса, оцінювача) та їхню вартість для клієнта, строк послуги, орієнтовну загальну вартість кредиту, періодичність погашення кредиту, попередження про можливі наслідки у випадку прострочення виплат за кредитом, умови дострокового зняття грошей із депозиту та інші.

Клієнт, зайшовши на вебсайт будь-якого банку, повинен мати змогу завантажити файл у стандартному вигляді з вичерпною інформацією про повну вартість, умови отримання послуги, ризики для себе тощо.

Також на вебсайтах банків мають працювати калькулятори для розрахунку витрат за користування споживчим кредитом чи доходів від розміщення коштів на депозит.

Для послуги з надання споживчого кредиту:

1) загальні витрати за споживчим кредитом, гривень;

2) суму платежу за розрахунковий період (включає платіж за кредитом, проценти за користування кредитом, розмір платежів за додаткові та супутні послуги банку, кредитного посередника (за наявності) та третіх осіб), гривень;

3) загальну вартість кредиту для клієнта, гривень;

4) реальну річну процентну ставку, відсотків річних.

Для депозиту:

1) загальну суму платежів за додаткові та супутні послуги банку, отримання яких є необхідним для укладення договору банківського вкладу (депозиту): відкриття поточного рахунку та інші послуги (за наявності), гривень;

2) процентну ставку за вкладом (депозитом) без урахування сплати податків, відсотків річних;

3) суму доходу від вкладної операції до оподаткування: у гривні (для вкладів у гривні), у валюті вкладу (для вкладів (депозитів) в іноземній валюті), у банківських металах (для вкладів у банківських металах);

4) оподаткування доходів від вкладної (депозитної) операції: суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору, гривень;

5) суму доходу від вкладної (депозитної) операції після оподаткування в гривнях (для вкладів у гривні), у валюті вкладу (для вкладів в іноземній валюті), у банківських металах (для вкладів у банківських металах);

6) процентну ставку за вкладом (депозитом) з урахуванням сплати податків, відсотків річних.

Як зміниться інформація про кредити та депозити у рекламі

Реклама споживчих кредитів та депозитів для громадян не повинна ускладнювати візуальне сприйняття інформації про послугу.

Також у рекламі обов'язково повинні бути вказані основні характеристики послуги:

  • для кредиту - реальна річна процентна ставка, максимальна сума кредиту та його строк;

  • для депозиту - річна процентна ставка, строк вкладу, валюта та мінімальна сума.

Ці вимоги стосуються телевізійної реклами, радіореклами, реклами на білбордах та на інтернет-банерах. Вимоги стосуються лише реклами конкретних продуктів або послуг для громадян, проте не розповсюджуються на рекламу послуг для бізнесу та фізичних осіб-підприємців, а також не застосовуються до іміджевої та категорійної реклами банків.

Національний банк здійснюватиме щоденний моніторинг вебсайтів і реклами банків та контролюватиме дотримання вимог до розкриття інформації.

За порушення прав споживачів передбачено штрафні санкції від 300 до 800 НМДГ за кожне порушення (5 100 - 13 600 грн).

Бізнес потребує контролю, особливо в період нестабільних економічних умов. Моніторте стан компаній 24/7 у системі CONTR AGENT, яка містить базу досьє на понад 6,5 млн компаній та ФОП України. Почати моніторинг зараз.

Будьте незалежними від зовнішніх змін! Об'єднайте сили спеціалістів та підберіть комплексне рішення для всієї компанії від ЛІГА:ЗАКОН зі знижкою 50%! Замовляйте свій ПРЕМІУМ ПАКЕТ комплексного рішення LIGA360 для всієї ТОП-команди, включаючи: керівника, юриста, фіндиректора, HR-менеджера, PR-менеджера. Або ж оберіть власний комплекс інформаційно-аналітичних продуктів LIGA360 для роботи в залежності від вашої професійної ролі. Час летить, встигніть скористатися унікальною можливістю для вашого бізнесу.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини