Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що робити, якщо арештували кошти на зарплатному рахунку

Реклама

У НБУ розповіли про збільшення скарг від громадян про арешт коштів на їхніх рахунках через кредитну заборгованість, несплачені штрафи, аліменти тощо. Зокрема, йдеться про рахунки, на які зараховується зарплата, стипендія, пенсія та інші соціальні виплати. Регулятор роз'яснює, чи має банк право обмежити користуванні власними коштами, якщо є кредитний борг (або неоплачені штрафи, аліменти чи інші зобов'язання).

Під час підписання кредитного договору позичальник бере на себе зобов'язання про погашення тіла кредиту разом із комісіями та відсотками. Тому, у разі порушення цих умов, фінансова установа має право звернутися до державного чи приватного виконавця та суду. А вони можуть арештувати кошти на рахунках. Документ, який підтверджує законність арешту коштів, - постанова виконавця про арешт коштів боржника, яка виноситься на підставі виконавчих документів, зокрема на підставі виконавчого напису нотаріуса або рішення суду.

Читайте також: З яких причин банки можуть блокувати рахунки?

Чи можуть арештувати рахунок із зарплатою, пенсією чи соцвиплатами?

Заробітна плата, стипендія, пенсія, соціальна допомога та інші соціальні виплати - це так звані кошти цільового призначення.

Але банк може не мати технічної можливості відкрити окремий рахунок для зарахування виключно таких коштів. Тому рахунок, який відкривається, у тому числі й для зарахування заробітної плати, пенсії, стипендії чи соцвиплат, зазвичай за умовами банківського обслуговування є звичайним поточним рахунком. Тобто це рахунок фізичної особи для власних потреб, на нього можуть зараховуватися будь-які кошти, а не тільки кошти цільового призначення.

Якщо рахунок, на який здійснюється зарахування зарплати, пенсії, стипендії чи соцвиплат, є поточними, то арешт може бути накладено на усі доступні кошти відповідно до регулятивної частини постанови про арешт коштів боржника. Саме тому, що немає технічної можливості розділити цільові кошти та «звичайні».

Якщо ж банк відкрив окремий рахунок виключно для зарахування цільових надходжень, то банк повертає без виконання отриману від виконавця постанову про арешт коштів боржника із зазначенням причин повернення. Але це не означає, що з грошей цільового призначення не можуть стягуватися відрахування на погашення боргу за кредитом, штрафами чи аліментами.

Стягнення з цільових виплат боржника здійснюють підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи-підприємці, які власне нараховують зарплату, пенсію, стипендію тощо на підставі документів від виконавців.

Загальний розмір відрахувань із заробітної плати, стипендії, пенсії тощо може становити від 20 до 50 %. Тобто на банківський рахунок надходить сума, з якої роботодавець (установа, організація тощо) вже утримав кошти на погашення боргу.

Що ж тоді називають спеціальними рахунками, з яких заборонено стягувати заборгованість?

Законодавство справді забороняє арештовувати кошти на рахунках зі спеціальним режимом використання. Але йдеться про рахунки зі спеціальним режимом використання - це рахунки підприємств, що займаються виробництвом або постачанням енергії, води, опаленням приміщень тощо.

Що робити, якщо банк арештував ваш пенсійний, зарплатний чи рахунок для отримання соцвиплат?

Якщо державний чи приватний виконавець наклав арешт на рахунок із цільовими коштами, вам необхідно звернутись до органів виконавчої служби, надавши документальне підтвердження того, що ваш поточний рахунок використовується виключно для зарахування цільових виплат. Це може бути довідка бухгалтерії з місця роботи, навчання, соціального страхування, пенсійного фонду тощо.

Якщо після цього виконавча служба не знімає арешт із коштів, ви маєте право оскаржити винесену державним чи приватним виконавцем постанову про арешт коштів у судовому порядку.

НБУ радить уникати заборгованостей, які призводять до арешту коштів на рахунках. Якщо ви опинились у ситуації, коли не в змозі гасити кредит, необхідно звернутися до банку чи фінансової установи, з якою у вас укладений кредитний договір, та домовитися про реструктуризацію боргу.

Нагадаємо, перевірити благонадійність банків та фінансових установ можна за допомогою сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН.

Також скористайтеся Бізнес-розвідкою - новим інструментом LIGA360. Стежте за партнерами, конкурентами та своєю компанією. Дізнавайтеся про зміни власників, бенефіціарів, видів діяльності, перемоги в тендерах та нові судові рішення. Отримуйте тестовий доступ до LIGA360 вже сьогодні.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини