НБУ запроваджує підвищені ваги ризику для незабезпечених споживчих кредитів банків. Підвищення відбудеться в два етапи:
до 125% - на 1 липня 2021 року;
до 150% - на 1 січня 2022 року.
Підвищення сприятиме створенню банками належного запасу капіталу для покриття неочікуваних втрат від погіршення якості портфеля споживчих незабезпечених кредитів.
Поточні ваги ризику споживчих кредитів на рівні 100% та мінімальні вимоги достатності регулятивного капіталу 10% означають, що на кожні 10 грн кредиту банк має тримати 1 грн капіталу. Двоетапне підвищення ваг ризику до 150% збільшить протягом 2021 року потребу в капіталі банків, активних у сегменті споживчого кредитування, в півтора рази до 1,5 грн, створюючи запас 0,5 грн на випадок несприятливих умов. Таким чином збільшиться частка незабезпечених споживчих кредитів, які банки фінансуватимуть не депозитами вкладників, а власним капіталом.
Рішення про підвищення ваг ризику для незабезпечених споживчих кредитів затверджено постановою НБУ від 11 січня 2021 року №1 "Про внесення змін до Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні" та набирає чинності з 30 червня 2021 року.
Водночас цією ж постановою банкам надається можливість зі звітної дати станом на 21 лютого визначати потребу в капіталі на покриття кредитного ризику позабалансових зобов'язань з огляду на ймовірність їх перетворення (конверсії) в кредитні активи. Таку ймовірність відображають коефіцієнти кредитної конверсії (CCF), визначені Положенням № 351. Тож під час визначення потреби в капіталі вартість позабалансових зобов'язань може бути зменшена відповідно до ймовірності їх конверсії в кредит.
Ефективне управління бізнесом з уникненням можливих ризиків можливе з LIGA360:ПІДПРИЄМЕЦЬ. Унікальний комплекс інформаційно-аналітичних продуктів від ЛІГА:ЗАКОН допоможе вам бути в курсі всіх законодавчих змін, що стосуються підприємницької діяльності, а також забезпечать вам надійне партнерство завдяки унікальному модулю БІЗНЕС-РОЗВІДКА.