Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Гіг-контракти. Що це таке? Які умови та особливості таких контрактів?

Реклама

15 липня 2021 р. Верховна Рада ухвалила Закон № 1667-IX "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", який передбачає створення спеціального правового режиму для ІТ-галузі. Закон передбачає ряд заходів, які сприятимуть розвитку IT-індустрії, зокрема, запровадження гіг-контрактів.

Гіг-контракт - це особлива форма залучення спеціалістів, яка поєднує в собі ознаки трудового та цивільно-правового договору. Іншими словами, це система роботи, коли співробітників не приймають в штат, а запрошують на конкретні проекти, де вони у визначені строки вирішують поставлені задачі.

Цільові користувачі гіг-контрактів

Компанії, які працюють в сфері ІТ, зацікавлені в короткострокових трудових відносинах або ж залучають спеціалістів позаштатно. Програмісти, дизайнери, аналітики іноді потрібні для реалізації окремих проектів. Необхідності в укладенні з ними класичних безстрокових трудових договорів немає.

Через можливість попроектного залучення найбільш поширеною формою співпраці в ІТ-індустрії є цивільно-правові договори з ФОП. Така форма залучення гарантує компаніям сприятливий податковий режим (спрощену систему оподаткування), а спеціалістам - свободу щодо графіку і місця роботи.

Водночас, при такому способі співпраці фахівці позбавлені соціальних гарантій: права на вихідні, відпустку, обідню перерву, лікарняний тощо. Крім того, модель співпраці між компаніями та ФОПами може бути кваліфікована як "приховування трудових відносини", що матиме наслідком накладення значного штрафу. А тому зазначена модель не сприяє стабільності бізнесу та не створює передумов для залучення інвестицій.

Гіг-контракт - це новий інструмент, який зберігає переваги гнучкості цивільно-правових відносин, виключає ризик перекваліфікації відносин у трудові та забезпечує соціальні гарантії гіг-спеціалісту.

Історія виникнення гіг-економіки

Слово gig з англійської можна перекласти як "виступ", або "вечірка" і частіше за все воно використовується, коли мова йде про музичні концерти.

Гіг-економіка - приблизно те саме. Як музикант замість звичайної роботи гастролює по різним закладам, так і незалежний підрядник може працювати на декількох роботах одночасно.

Явище гіг-економіки не нове, але завдяки технологічному буму та пандемії воно стало знайомим і доступним великій кількості людей. За даними McKinsey, в 2016 році 15% незалежних працівників в Європі вже працювали на фрілансі.

В останній рік саме через пандемію коронавірусу популярність такої форми працевлаштування швидко підвищилась. Розвитку гіг-економіки також посприяли економічні причини. В цілях економії постраждалі після локдауну роботодавці стали наймати працівників на неповний робочий день чи на тимчасову роботу.

В 2020 році Gallup (американський інститут дослідження громадської думки) повідомив, що близько 40 % працездатного населення США було зайнято в гіг-економіці. Наразі цей показник тільки зростає і, можливо, найближчі 10 років звичайний формат класичного працевлаштування остаточно застаріє.

Умови гіг-контрактів

Відповідно до Закону гіг-контракт укладається у письмовій (електронній) формі між гіг-спеціалістами та резидентами Дія Сіті.

Порівняно з діючим трудовим законодавством, гіг-контракти не передбачають пільгових категорій працівників та не надають для них жодних переваг.

Як відомо, діючий Кодекс законів про працю (КЗпП) передбачає пільги та гарантії для певних категорій співробітників: вагітних жінок, молоді, жінок з дітьми, одиноких матерів, усиновителів, інвалідів, членів профспілок, тощо. Такі особи мають переваги при прийомі на роботу, їм надають більш тривалі відпустки та гарантії при звільненні. Можливо, в 1971 році (коли приймався чинний КЗпП) такі преференції були виправдані, проте зараз, в часи ринкової економіки та гендерної рівності, жоден роботодавець не хотів би обтяжувати себе невиправданими зобов'язаннями.

В гіг-економіці всі спеціалісти є рівними. Конкурентною перевагою може бути лише рівень майстерності та професіоналізму.

Умови гіг-контракту погоджуються сторонами онлайн, за допомогою електронної пошти, комп'ютерних програм та мессенджерів. Роботодавець має право контролювати якість виконання робіт, в тому числі за допомогою відеокамер. Не заборонено також моніторити трафік компанії для визначення ресурсів, якими найчастіше користуються працівники.

Строк дії та припинення гіг-контракту

Як і трудовий договір, гіг-контракт укладається на невизначений строк. Водночас, сторони не позбавлені можливості встановити строки, якщо бажають співпрацювати тільки протягом визначеного періоду.

Гіг-контракт припиняється за однієї з таких підстав:

1) угода сторін;

2) закінчення строку дії гіг-контракту;

3) одностороння відмова резидента Дія Сіті від гіг-контракту;

4) одностороння відмова гіг-спеціаліста від гіг-контракту;

5) втрата статусу резидента Дія Сіті;

6) підстави, передбачені гіг-контрактом.

Це також вигідно відрізняє гіг-контракт від трудових договорів, розірвати які роботодавець може лише за наявності визначених підстав (скорочення штату або суттєві проступки працівника: невідповідність займаній посаді, прогул, поява на роботі в нетверезому стані, розкрадання тощо).

Припинити гіг-контракт значно простіше.

Достатньо лише повідомити про це іншу сторону в письмовій (електронній) формі не пізніш як за 30 календарних днів до запланованої дати припинення або за 3 календарних дні, якщо співпраця тривала не більше 3 місяців.

Якщо роботодавець (резидент Дія Сіті) не хоче чекати 30 днів, то він має право скоротити строк повідомлення гіг-спеціаліста, замінивши його компенсаційною виплатою у розмірі, визначеному гіг-контрактом, але не меншому за поденну винагороду гіг-спеціаліста за кожен робочий день зменшення строку.

Винагорода гіг-спеціаліста

Суттєвою перевагою гіг-контракту є те, що сторони самостійно визначають розмір винагороди і порядок її виплати. Крім того, гіг-контракт дозволяє здійснювати виплати в іноземній валюті.

Розмір винагороди за гіг-контрактом може встановлюватися за певний період, наприклад виплачуватись помісячно, або нараховуватися за фактом виконання проекту. Також передбачена можливість погодинної оплати.

На відміну від трудового, гіг-контракт не передбачає такого поняття як мінімальна заробітна плата та не зобов'язує роботодавця виплачувати аванс.

Роботодавець (резидент Дія Сіті) не може здійснювати відрахування чи зменшувати розмір винагороди, визначеної гіг-контрактом, крім випадків, коли йому необхідно компенсувати шкоду, заподіяну працівником.

Соціальні гарантії

На відміну від цивільно-правового договору, гіг-контракт передбачає права працівників на соціальні гарантії, такі як відпустка, лікарняний, декрет тощо.

Відпустка іменується як "щорічна оплачувана перерва", триває 17 робочих днів і може бути надана лише якщо працівник відпрацював 6 місяців за гіг-контрактом.

Гіг-спеціалісти підлягають страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та мають право на лікарняний на умовах, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Декретна відпустка надається гіг-спеціалісту на звичайних умовах: 70 календарних днів до передбачуваної дати пологів, і не менш як 56 календарних днів після пологів (у разі ускладнення пологів або народження двох чи більше дітей - 70).

Автори Закону переконані, що запровадження гіг-контрактів стимулюватиме розвиток цифрової економіки, сприятиме залученню талановитих працівників та підвищить їх ефективність. Чи виправдані такі сподівання покаже час. Проте, важко не погодитись, що гіг-контракт є більш гнучким та мобільним способом взаємодії, ніж трудовий договір, умови якого регулюються здебільшого законодавством радянського періоду.

Уникайте ризиків за договірними зобов'язаннями. Спробуйте LIGA360: Юрист з функцією Contractum. Цей інструмент визначить тип вашого договору, сформує структуру та паспорт договору, здійснить пошук ризик-слів та загальних помилок. Замовте тест-драйв системи прямо зараз.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини