Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Бізнес очікує посилення девальвації курсу гривні

Реклама

Нацбанк оприлюднив результати опитування керівників щодо ділової активності своїх компаній у ІV кварталі 2022 року.

Очікування бізнесу щодо макроекономічної ситуації в Україні

Бізнес пом'якшив негативні очікування щодо динаміки обсягів виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців. Баланс відповідей становив «мінус» 32.3% порівняно з «мінус» 37.9% у ІІІ кварталі.

Інфляційні очікування поліпшилися: у IV кварталі 2022 року очікувана річна інфляція становила 23.3% порівняно з 25.2% у попередньому кварталі. 71.8% опитаних підприємств уважають, що інфляція в наступні 12 місяців не перевищить 30.0%.

На думку 89.2% респондентів, найвагомішим проінфляційним чинником залишаються воєнні дії. Суттєво посилився вплив фактору «витрати на виробництво».

Очікується посилення девальвації курсу національної валюти: майже вдвічі скоротилася частка тих, хто очікує курс національної валюти в межах 38.00-40.00 грн/дол. США. Середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікують через 12 місяців, становить 42.59 грн/дол. США (у попередньому кварталі - 41.93 грн/дол. США).

Поточний стан та очікування підприємств щодо власного розвитку

Попри незначне поліпшення загальної оцінки, погіршення фінансово-економічного стану очікують респонденти всіх видів економічної діяльності, крім підприємств будівництва. Найпесимістичніші очікування в підприємств енерго- та водопостачання («мінус» 32.3%) та добувної промисловості («мінус» 29.3%), підприємства будівництва не очікують змін у найближчі 12 місяців.

Бізнес продовжує очікувати зменшення обсягів реалізації продукції, в тому числі на зовнішньому ринку. Зростання загальних обсягів реалізації очікують лише підприємства торгівлі. Попри те, що очікування добувної промисловості залишилися негативними, респонденти галузі значно поліпшили свої оцінки щодо майбутніх обсягів реалізації, у тому числі й на зовнішньому ринку.

Третій квартал поспіль респонденти мають негативні очікування щодо інвестиційних видатків як на будівельні роботи, так і на машини, обладнання та інвентар: баланси відповідей - «мінус» 26,9% та «мінус» 16.6% відповідно (у ІІІ кварталі 2022 року «мінус» 29,3% та «мінус» 25,3% відповідно).

Підприємства, що залучають іноземні інвестиції, очікують збільшення їх обсягів у наступні 12 місяців. Найвищі очікування мають підприємства енерго- та водопостачання, транспорту та зв'язку, сільського господарства. Частка респондентів, які в наступні 12 місяців планують залучати іноземні інвестиції, становить 22.8% порівняно з 22.2% у попередньому опитуванні.

Бізнес другий квартал поспіль продовжує прогнозувати скорочення кількості працівників на підприємствах нижчими темпами: баланс відповідей - «мінус» 20.1% (у ІІI кварталі 2022 року - «мінус» 25.5%). Найпесимістичніші оцінки в підприємств добувної промисловості («мінус» 40.0%), транспорту та зв'язку («мінус» 28.9%), а також сільського господарства («мінус» 26.1%).  

Водночас другий квартал поспіль респонденти очікують зростання майбутніх витрат на оплату праці одного найманого працівника в наступні 12 місяців: баланс відповідей - 39.0%  порівняно з 33.5% у ІІІ кварталі.

На тлі зниження оцінок підприємств щодо потреби в позикових коштах найближчим часом зменшилася частка підприємств, які планують брати банківські кредити, - до 35.0% (у ІІІ кварталі 2022 року - 40.2%).

Як і раніше, переважна більшість підприємств, що планують залучати кредити, надають перевагу кредитам у національній валюті - 84.9% (у ІІІ кварталі 2022 року - 86.3%).

Найсуттєвішою перешкодою для залучення нових кредитів залишаються високі ставки.

Частка компаній, що планують залучати кошти за кордоном, зменшилася до 7.8% порівняно з 9.5% у попередньому кварталі. 

LIGA360 - єдине джерело інформації для всієї компанії. Дашборд ключових медіа та конкурентних показників, бізнес-новини й аналітика та управління ризиками. Замов прямо зараз. 

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини