Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

У Держпраці нагадали правила призупинення трудового договору

Реклама

Південне міжрегіональне управління Держпраці інформує стосовно обставин призупинення дії трудового договору.

Так, відповідно до статті 13 зазначеного Закону про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану, призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором. Дія трудового договору може бути призупинена у зв'язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.

Отже, законом надано право роботодавцю призупиняти дію трудового договору з працівниками, що не припиняє трудових відносин, однак таке право роботодавця не є абсолютним.

За короткий час виникла необхідність удосконалення процедури призупинення дії трудового договору, що сталось завдяки Закону України від 01.07.2022 р. № 2352-IX, який набув чинності 19.07.2022

Так, у редакції Закону № 2352 призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв'язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором.

Тобто, призупинення дії трудового договору можливе у разі, якщо роботодавець не може організувати процес роботи і забезпечити працівника роботою, а працівник не може виконувати свої трудові обов'язки у зв'язку із збройною агресією проти України (проведення бойових дій у населеному пункті, тимчасова окупація, близькість до зони бойових дій, руйнування виробничих приміщень чи обладнання тощо із одночасною відсутністю працівника (виїхав, залишився на тимчасово окупованій території, не виїхав із зони бойових дій і т.д.), або неможливістю виконувати роботу.

Крім того, бажання однієї із сторін трудового договору (працівника або роботодавця) за відсутності об'єктивних обставин не є підставою для призупинення дії трудового договору.

Наявність загрози для життя та здоров'я працівника, внаслідок чого роботодавець не має можливості гарантувати безпеку останнього, відсутність можливості виконувати вказану роботу дистанційно - є підставою для призупинення дії трудового договору навіть при наявності бажання працівника і далі продовжувати працювати на свій власний ризик.

Ініціювати призупинення дії трудового договору може і працівник, і роботодавець, в тому числі за допомогою електронних комунікацій. Призупинення дії трудового договору застосовується на строк не більше, ніж період дії воєнного стану.

Призупинення дії трудового договору оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому обов'язково зазначається інформація, зокрема:

  • про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов'язки, та спосіб обміну інформацією;

  • строк призупинення дії трудового договору;

  • кількість, категорії і ПІБ;

  • реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) відповідних працівників,

  • умови відновлення дії трудового договору.

З наказом про призупинення дії трудового договору працівник, якого стосується цей наказ, має бути ознайомлений в будь-який обраний за згодою між роботодавцем та працівником спосіб комунікації.

При призупиненні трудового договору роботодавець повинен продовжувати ведення обліку в частині визначення і фіксації сум заробітної плати та компенсаційних виплат, які були б належні працівникові.

Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України.

Наголошуємо, що призупинення дії трудового договору не може бути прихованим покаранням. Головною умовою призупинення трудового договору з працівником, є абсолютна неможливість роботодавця надати роботу, а працівника - виконувати її.

Як рекрутеру перевірити інформацію про кандидата на роботу? LIGA360:HR-Менеджер звіряє дані з 19 реєстрів про всіх громадян України. Санкції, перебування в розшуку, корупційні діяння, судові справи - система вкаже, якщо особа згадується в цих реєстрах. Замовте за посиланням.

Читайте також: Трудові перевірки в умовах воєнного стану: що потрібно знати підприємцям

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини