Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську
ЗЕД

Законопроєкт про стимулювання розвитку зеленої генерації пройшов перше читання

Реклама

Доопрацьований проект Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення енергетичної безпеки та зеленої трансформації енергетичної системи України» №9011-д прийнято за основу.

Як повідомили у Верховній Раді, доопрацьований проект Закону 9011-д передбачає:

  • гарантії походження «зеленої» електроенергії. Це дієвий інструмент, який дозволить уникнути додаткового оподаткування українських товарів при ввезені до країн ЄС із 2026 року. Адже гарантії походження підтвердять «зелений» статус тієї української електроенергії, яка виробляється з відновлювальних джерел (сонце, вітер, біомаса, біогаз, ГЕС) і звільнять від ввізного податку вироблені з її використанням товари.

  • право (не обов'язок) виробникам «зеленої» електроенергії самостійно продавати свою електричну енергію на ринку, а доплату здійснюватиме ДП «Гарантований покупець». Доплата визначається як різниця між «зеленим» тарифом і ринковою ціною (так званий Feed-in-Premium). Таким чином, виробники з ВДЕ матимуть право самостійно працювати в ринку, і це сприятиме розвитку ринку, збільшить кількість гравців на ринку та покращить конкуренцію.

  • додатковий стимул для розподіленої генерації на стороні споживача - механізм самовиробництва. Запроваджується можливість для споживачів встановлювати у себе об'єкти електрогенерації, а неспожиті надлишки електроенергії можна буде відпускати в мережу по вільних ринкових цінах. Таким чином, підвищується стійкість енергосистеми завдяки збільшенню кількості генеруючих установок. Очікується поява сотні нових об'єктів генерації по всій країні. Із 2030 року у механізм самовиробництва зможе додаватися лише «зелена» генерація (але зможуть працювати всі об'єкти, які були запущені раніше).

  • збереження стимулів для ВЕС, малих СЕС до кінця 2023 року та довгострокове збереження стимулів для малих домашніх СЕС. Запровадження опції Net Billing для домогосподарств.

  • право (не обов'язок) об'єктів ВДЕ продавати електроенергію на сусідні підприємства за договірними цінами у періоди аварійних або планових обмежень у енергосистемі.

  • можливість інвесторам встановлювати генерацію на території підприємств-споживачів із подальшим постачанням електроенергії для потреб цих підприємств за договірними цінами.

  • можливість для ДП «Гарантований покупець» здійснювати експорт української «зеленої» електроенергії (на загальноринкових умовах). За рахунок виручених від експорту коштів частково покриватиметься оплата «зеленого» тарифу. Це допоможе ефективніше продавати електроенергію у період профіцитів.

Читайте також: Законодавчі зміни для малої відновлюваної генерації

Як енергетичному бізнесу управляти ризиками? Спробуйте корпоративне рішення LIGA360. Законодавство й моніторинг змін енергоринку, перевірка контрагентів з України та Великобританії, відповіді експертів щодо ліцензій, перевірок, мита і податків. Докладніше.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини