Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Зростає кількість платників, які мають податковий борг - Рахункова палата

Реклама

Рахункова палата зазначає, що створену ДПС електронну систему обліку платників податків та централізованого ведення реєстрів і баз даних необхідно вдосконалити.

У 2020-2022 роках та I кварталі 2023 року кількість юридичних осіб - платників податків збільшилася на 8% і на 1 квітня 2023 року становила майже 1,7 мільйона.

Водночас кількість фізичних осіб, внесених до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (ДРФО), скоротилася на 0,5% і на кінець I кварталу 2023 року становила близько 43 млн. Фахівці Рахункової палати з'ясували, що до реєстру входить більше фізичних осіб, ніж все населення України. Натомість у ДРФО є інформація про суми доходів та податків лише щодо кожної десятої фізичної особи. Це свідчить про неузгодженість взаємин податкової служби із платниками.

Аудит Рахункової палати виявив кілька негативних тенденцій:

  • зростання кількості платників, які мають податковий борг. Серед юридичних осіб кількість боржників збільшилася на 73% (зі 102 до 176 тисяч), серед фізичних осіб - у 4,5 раза (із 733 тисяч до понад 3 млн). Сума податкового боргу зросла на 40% та 46% відповідно.

  • збільшення кількості платників, які не подають податкову звітність або звітують про відсутність діяльності. З 2020 по 2022 рік серед юридичних осіб цей показник зріс із 20% до 29%, серед фізичних осіб - із 12%. до 27%.

Крім того, ДПС перевіряла платників податків, які припинили свою діяльність. Як результат, податківці донарахували понад 10 млрд грн грошових зобов'язань. Із них до держбюджету надійшло всього 646 млн грн (близько 6%).

Аудит встановив, що деякі перевірки не змогли провести через відсутність платників за податковою адресою. На сьогодні механізм взаємодії між ДПС та відповідними органами виконавчої влади з цього питання так і не запровадили.

Попри те, що всі процеси реєстрації та обліку платників податків автоматизовані, фахівці Рахункової палати констатують недосконалість програмного забезпечення. Звіти не розкривають усіх даних, а деякі з них не узгоджуються між собою. Водночас у звітних формах не передбачений облік платників податків за видами діяльності або системами оподаткування, облік платників на тимчасово окупованих територіях тощо.

Станом на 1 квітня 2023 року на обліку перебуває понад 7 млн об'єктів оподаткування, свідчать дані ДПС. Це майже в 5 разів більше, ніж було у 2020 році. Вибіркова перевірка показала, що в системі відсутня актуальна інформація про об'єкти оподаткування за новими адресами.

Фахівці Рахункової палати також виявили недоліки обліку великих платників податків (ВПП). На обліку в міжрегіональних управліннях податкової служби були платники, які не відповідали критеріям ВПП. І навпаки - платники не подавали заяви щодо переходу до Реєстру великих платників податків, тож із ними провели роз'яснювальну роботу. Як наслідок, у 2022 році на облік до Центрального МУ ДПС перейшов 121 новий ВПП, із яких 71 - за заявами. Із початку 2023 року до Центрального МУ надійшло вже 103 заяви, всього взяли на облік 175 нових ВПП.

Переважна більшість платників податків не подає документи або подає їх невчасно. Так, у Дніпропетровській області приватні виконавці затримували подання документів на термін від 43 до 890 днів. Згідно з аналізом даних Єдиного реєстру адвокатів України, в Києві 1 284 адвокати не перебували на обліку. Після отримання листів про необхідність взяття на облік лише 116 адвокатів подали відповідні документи. Аналіз відповідних реєстрів виявив також 55 судових експертів та 11 арбітражних керуючих, яких не було на обліку в податковій службі.

Рішення та Звіт про результати аналізу будуть опубліковані на офіційному вебсайті Рахункової палати.

Дізнавайтеся повну інформацію про контрагентів і фізосіб, з якими плануєте працювати. ІТ-платформа LIGA360 відобразить дані з ЄДР, фінансовий та податковий стан на 6,8 млн компаній та ФОП. А ще тут є дані з державних реєстрів про всіх громадян України. Замовте LIGA360 та дізнайтеся, як бути впевненими у бізнес-зв'язках.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини