Спільний представницький орган об'єднань профспілок прийняв рішення не погоджувати урядовий проєкт Трудового кодексу, оскільки документ потребує суттєвого доопрацювання, зокрема з використанням напрацювань у закопроєктах № 1658 та № 2410-1. Про це повідомляє пресслужба ФПУ.
Проєкт Трудового кодексу складається з шести окремих книг, які являють собою фактичну компіляцію окремих положень проєкту Закону «Про працю», зокрема й тих, які неодноразово не підтримувались об'єднанням профспілок.
«Зазначений підхід обумовив те, що деякі норми законів та проєктів, технічно об'єднаних у проєкті ТК, не кореспондуються між собою, відрізняються за змістом, термінологією, містять значну кількість суперечливих, неоднозначних та незрозумілих трактувань і формулювань, що є недопустимим. В окремих випадках відбувається скорочення рівня гарантій прав працівників, що не може бути підтримано, а також необґрунтовано скасовується державне правове регулювання цілих блоків правовідносин між роботодавцями та працівниками», - наголошується у повідомленні.
Крім того, зважаючи на поточний процес щодо вступу України в ЄС, проєкт ТК містить правові прогалини щодо регулювання цілих секторів правовідносин, які рамково регулюються нормами ЄС та розкриваються країнами-членами ЄС у національних нормативно-правових актах. Зокрема, це стосується неврегульованості питань щодо гарантій діяльності профспілкових організацій та забезпечення їх прав роботодавцями, участі працівників в управлінні підприємствами, додаткових гарантій осіб з особливими фізичними, духовними або іншими потребами, особливостей регулювання трудових відносин відряджених працівників, співвідношення національного трудового законодавства із правовими системами інших країн.
Слідкуєте за змінами трудового законодавства? У системі LIGA360:HR-Менеджер можна налаштувати автоматичні сповіщення для будь-яких НПА та свіжих новин з кадрової теми. Замовте за посиланням.
Також в об'єднанні профспілок звертають увагу, що у 2022-2023 роках в Україні було прийнято цілу низку законодавчих актів, які регулюють особливості реалізації трудових відносин під час дії воєнного стану.
«Зазначені нормативно-правові документи базуються на положеннях чинного законодавства про працю, а тому, запровадження запропонованих законодавчих змін до скасування воєнного стану неодмінно призведе до необхідності перегляду цих положень», - наголошують у профспілковій спільноті.
Тому, на її думку, на даному етапі доцільно зосередити зусилля соціальних партнерів на підготовці проєкту Трудового кодексу у редакції, що відповідатиме потребам післявоєнної відбудови економіки в контексті інтеграції України до спільного з ЄС єдиного ринку праці.
Враховуючи викладене, Спільний представницький орган об'єднань профспілок прийняв рішення не погоджувати проєкт Трудового кодексу у запропонованій редакції, як такий, що не забезпечує реалізацію трудових прав і гарантій працівників, визначених Конституцією України, не враховує в повній мірі норми і стандарти міжнародних правових актів МОП і ЄС, та потребує суттєвого доопрацювання.
Водночас СПО профспілок запропонував Мінекономіки доопрацювати проєкт ТК у форматі робочої групи, прийняти його та застосовувати після завершення воєнного стану та на етапі приєднання України до Єдиного ринку праці ЄС.