Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

НБУ планує провести відкрите тестування е-гривні

Реклама

Національний банк планує провести відкрите тестування е-гривні, до якого зможуть доєднатись всі охочі українці. Детальніше про те, коли регулятор планує провести відкрите тестування, як можна буде взяти в ньому участь та чи скоро е-гривня може з'явитися в обігу, розповів у бліцінтерв'ю для видання PaySpace Magazine директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Андрій Поддєрьогін.

"Пілотний проєкт передбачений для тестування платіжних операцій з е-гривнею у відкритому середовищі, тобто з банками і реальними користувачами, торговцями. При цьому всі платіжні операції з е-гривнею під час тестування відбуватимуться на єдиній технологічній платформі, оператором якої буде Національний банк", - розповів він.

Наразі триває пошук розробника технологічного рішення для реалізації пілотного проєкту. Під час тестування планується дослідити ефективність обраної технологічної платформи та зручність використання е-гривні для здійснення платіжних операцій, її переваги на практиці, що допоможе прийняти рішення про доцільність широкомасштабного її випуску в Україні.

Регулятор звернувся до всіх банків України з проханням розглянути можливість участі. Запрошувати користувачів до тестування планується через банки-учасники пілотного проєкту.

"Передбачаємо, що користуватися е-гривнею можна буде за допомогою платіжних застосунків банків, які стануть учасниками пілотного проєкту, через те, що, на нашу думку, такий варіант є найбільш зручним для користувачів, про що свідчить високий рівень використання українцями персональних мобільних пристроїв у всіх сферах життя", - додав Поддєрьогін.

Е-гривня не стане заміною вже наявних форм грошей, а доповнить готівкову та безготівкову форми гривні. Користувачі матимуть змогу без обмежень обирати, якою формою гривні (готівковою або безготівковою, у тому числі е-гривнею) здійснювати розрахунки.

Національний банк буде єдиним емітентом е-гривні, яка функціонуватиме на загальнодержавному рівні.

В НБУ розглядають також можливість програмованості платіжних операцій з е-гривнею, оскільки технологія DLT потенційно надає більше можливостей для її реалізації. Йдеться, зокрема, про такі варіанти програмованості операцій:

  • програмування логіки платіжних операцій, які закладаються в смарт-контракти, наприклад розділення платежу на декілька платників, здійснення платежів після настання певних умов, для регулярної автоматичної оплати (наприклад, орендної плати за нерухомість кожного місяця), сплати товарів та послуг - тільки у разі їх отримання або на певний вид товару (наприклад, на купівлю книг або дитячих товарів);

  • можливість здійснення цільової державної допомоги в е-гривні, яку можна буде використати тільки на певні цілі та товари.

Проте рішення про доцільність широкомасштабного випуску е-гривні в Україні на сьогодні не прийняте. Таке рішення буде розглядатись лише після завершення пілотного проєкту е-гривні, зокрема з врахуванням отриманих відповідей його учасників, оцінки впливу цифрової валюти на фінансову стабільність та трансмісійний механізм. На сьогодні початок пілотного проєкту заплановано на другу половину 2024 року.

У разі прийняття позитивного рішення про доцільність широкомасштабного випуску е-гривні в Україні, Національний банк як регулятор повинен буде здійснити ще низку організаційних заходів, зокрема підготувати нормативні акти для врегулювання операцій щодо випуску та обігу цифрової валюти, створити відповідні вимоги до учасників екосистеми та щодо інтеграції платіжної інфраструктури з технологічним рішенням е-гривні.

LIGA360 LEGAL SOLUTION - аналіз законодавства й практика правозастосування для кожного фахівця. Знайдіть нормативні документи, досліджуйте правові питання та звіряйтеся з експертами. Дізнайтеся більше переваг за посиланням 

Про попередні результати опитування щодо е-гривні, читайте тут

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини