Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Бізнес позитивно оцінює свою майбутню ділову активність, але погіршив прогноз щодо курсу гривні

Реклама

Бізнес посилив позитивні очікування щодо ділової активності в наступні 12 місяців. Про це свідчать результати опитування керівників компаній у І кварталі 2024 року, яке проводить НБУ.

Незважаючи на безпекові ризики та логістичні труднощі, в тому числі з перетином кордону, респонденти прогнозували помірне зростання обсягів виробництва товарів та послуг, а також були позитивно налаштовані щодо розвитку власних підприємств. Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) зріс до 103.0 % порівняно зі 101.6% у ІV кварталі 2023 року (далі - ІV квартал). 

Очікування бізнесу щодо макроекономічної ситуації в Україні

Бізнес четвертий квартал поспіль очікував зростання обсягів виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців, хоча й дещо нижчими темпами: баланс відповідей становив 8.5% порівняно з 15.2% у ІV кварталі. Зростання прогнозували підприємства всіх видів економічної діяльності (далі - ВЕД), крім добувної промисловості, а також більшості областей, розмірів за кількістю працівників та напрямів діяльності.

НБУ

Поліпшення інфляційних очікувань триває шостий квартал поспіль: у І кварталі 2024 року очікувана в найближчі 12 місяців річна інфляція становила 11.0% порівняно з 11.3% у попередньому кварталі. Майже половина опитаних (48.4%) очікували інфляцію не вище 10.0%.

Воєнні дії залишаються найвагомішим проінфляційним чинником для 82.8% респондентів. Зберігається суттєвий вплив чинника "витрати на виробництво" (65.8%). Водночас посилився вплив курсового чинника - на 7.3 в.п до 59.5%.

НБУ

Курсові очікування незначно погіршилися: середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікують через 12 місяців, становить 40.44 грн/дол. США (в попередньому кварталі - 40.06 грн/дол. США). Частка респондентів, які прогнозують, що обмінний курс гривні в наступні 12 місяців не перевищить 40.00 грн/дол. США, скоротилася за квартал з 55.4% до 46.0%.

Поточний стан та очікування підприємств щодо власного розвитку

Поточний фінансово-економічний стан підприємств усе ще слабкий, водночас триває його поступове поліпшення: баланс відповідей становив "мінус" 1.4% порівняно з "мінус" 5.6% у ІV кварталі.

Бізнес стримано оцінив поліпшення фінансово-економічного стану власних підприємств у наступні 12 місяців: баланс відповідей - 3.7% (у ІV кварталі - 4.1%). Найоптимістичніші оцінки надали підприємства добувної промисловості та будівництва - баланси відповідей 15.9% та 15.8% відповідно.

Учасники опитування зберегли оптимістичні прогнози щодо обсягів реалізації продукції, в тому числі на зовнішньому ринку: баланси відповідей - 10.6% і 6.8% відповідно (у ІV кварталі  -  10.6% та 9.7% відповідно). Зростання загальних обсягів реалізації продукції очікують респонденти більшості ВЕД, найсуттєвіше - будівництва, сільського господарства та добувної промисловості (баланс відповідей 21.1%,16.0% та 13.6% відповідно). Зростання обсягів реалізації продукції на зовнішньому ринку переважно очікують підприємства добувної, переробної промисловості, торгівлі, а також транспорту та зв'язку.

Респонденти зберегли позитивні оцінки щодо зміни рівня інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар: баланс відповідей 8.3 % (у IV кварталі - 6.6%). Водночас пом'якшилися песимістичні оцінки щодо інвестиційних видатків на будівельні роботи: баланс відповідей "мінус" 1.5% (у IV кварталі - "мінус" 6.9%).

Підприємства, що залучають іноземні інвестиції, й надалі очікують збільшення їх обсягів у наступні 12 місяців: баланс відповідей - 16.1% (у IV кварталі - 11.3%). Найвищі очікування мали підприємства енерго- та водопостачання (62.5%).

Частка респондентів, які в наступні 12 місяців планують залучати іноземні інвестиції, збільшилася до 22.8% порівняно з 20.7% у попередньому опитуванні.

Учасники опитування продовжили очікувати зменшення кількості працівників на своїх підприємствах у наступні 12 місяців: баланс відповідей - "мінус" 6.3% (у IV кварталі - "мінус" 6.5%). Найпесимістичніші прогнози надали респонденти добувної промисловості, будівництва, а також енерго- та водопостачання (баланси відповідей "мінус" 20.5%, "мінус" 20.0% та "мінус" 16.7% відповідно). Проте респонденти підприємств торгівлі четвертий квартал поспіль прогнозували збільшення кількості працівників.

Продовжили посилюватися очікування щодо зростання витрат на оплату праці одного найманого працівника: баланс відповідей - 62.6% порівняно з 57.9% у ІV кварталі.

НБУ

Частка респондентів, які планують брати банківські кредити, дещо знизилася і становила 34.9% (у ІV кварталі - 36.0%).

Найсуттєвішою перешкодою для залучення нових кредитів залишаються зависокі ставки - 49.5% відповідей. Водночас посилився вплив чинників "наявність інших джерел фінансування"  та "невпевненість у спроможності підприємства вчасно виконувати боргові зобов'язання" - на 1.9 п. п. до 42.1% та на 2.2 п.п. до 24.1% відповідно.

Частка компаній, що планують залучати кошти за кордоном, майже не змінилася і становила 7.7% порівняно з 7.8% у попередньому кварталі.

LIGA360 - єдине джерело інформації для всієї компанії. Дашборд ключових медіа та конкурентних показників, бізнес-новини й аналітика та управління ризиками. Замов прямо зараз. 

Економте до 50% на преміум-рішеннях LIGA 360 для юриста та бухгалтера. Детальніше за посиланням. 

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини