Голова фракції "Слуга Народу" Давид Арахамія зареєстрував у ВР проєкт № 11195 "Про внесення змін до деяких законів України щодо механізму захисту права власності третіх осіб".
У пояснювальній записці йдеться, що проєкт спрямований на встановлення правового механізму відновлення прав третіх осіб у разі їх порушення при розгляді справ про застосування санкції у вигляді стягнення в дохід держави активів, що належать фізичній або юридичній особі, а також активів, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними.
Проєктом Закону пропонується передбачити:
стягнення на підставі і в порядку, встановлених цим Законом, акцій (часток) або інших цінних паперів, які належать юридичній особі (прямому власнику), в структурі власності якої опосередковано є підсанкційна особа, а також непідсанкційні особи;
Так, Закон про санкції пропонується доповнити статтею 5-2, якою передбачено, що Мін'юст в Заяві серед інших вимог зазначає вимоги про стягнення в дохід держави 100% пакету акцій (часток) або інших цінних паперів, що прямо (безпосередньо) належить юридичній особі, в структурі власності якої є особа, до якої застосовано санкцію у виді блокування активів. В Заяві, зокрема, зазначається визначений розмір (%) участі в пакеті, що стягується в дохід держави підсанкційної особи та осіб, до яких санкції не застосовано. У разі відсутності інформації, що дозволяє ідентифікувати особу, до якої санкції не застосовано, в Заяві зазначається наявна у Мін'юсту інформація щодо такої особи та визначений розмір (%) участі в пакеті, що стягується в дохід держави, відповідно до розмірів її прямої та/або опосередкованої участі в юридичній особі, якій належить пакет, що стягується в дохід держави. Положення цієї статті застосовуються у разі якщо визначений розмір (%) участі в пакеті, що стягується в дохід держави, підсанкційної особи становить не менше ніж 25%. У разі якщо розмір участі в пакеті, що стягується в дохід держави, підсанкційної особи становить менше ніж 25%, рішення щодо звернення стягнення 100% пакету, що стягується в дохід держави, приймається у порядку, встановленому Кабінету Міністрів України.
Спробуйте LIGA360 PRO - рішення нового покоління для пошуку й аналізу інформації. Знаходьте відповіді, консультації експертів та алгоритми дій для вашої сфери діяльності. Більше переваг за посиланням.
переведення обліку часток товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю, частки якого стягуються, в облікову систему часток товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, що ведеться Центральним депозитарієм цінних паперів (у разі необхідності);
відкриття рахунків умовного зберігання (ескроу) в цінних паперах та/або рахунків умовного зберігання (ескроу) часток товариства та зарахування на них прав на цінні папери та/або часток у кількості, відповідно до визначеного відсотка, що належить непідсанкційним особам;
забезпечення інформування непідсанкційних осіб про необхідність здійснення ними дій для оформлення набуття права власності на цінні папери та/або частки;
за зверненням непідсанкційних осіб (або їх уповноважених осіб) здійснення переказу прав на цінні паперів та/або часток, з рахунків ескроу, на власні рахунки таких непідсанкційних осіб;
якщо протягом 5 років від дня зарахування прав на цінні папери та/або часток на рахунки ескроу непідсанкційні особи не здійснили дій для оформлення набуття права власності на цінні папери та/або частки, вважається, що такі непідсанкційні особи відмовились від права власності на такі цінні папери та/або частки, Цінні папери та/або частки, від права власності на які зазначені особи відмовились, повертаються Фонду державного майна України установою, в якій був відкритий рахунок ескроу, як актив, який переходить у власність держави.
Крім того, пропонується внести зміни до ст. 29 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», згідно з якими «обмеження права учасника товариства бути присутнім на загальних зборах учасників, брати участь в обговоренні питань порядку денного і голосувати з питань порядку денного загальних зборів учасників встановлюються законом».
Головний комітет (Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки) вже надав свої висновки та пропонує ухвалити проєкт за основу.
Відзначимо, що Комітет з питань антикорупційної політики визнав цей проєкт таким, що не відповідає вимогам антикорупційного законодавства. У висновку зазначено, що проєкт наділяє Кабінет Міністрів України дискреційними повноваженнями приймати рішення про стягнення в дохід держави 100 % пакету акцій (часток) або інших цінних паперів юридичної особи, в структурі власності якої частка підсанкційної особи становить менше ніж 25 %, у порядку, встановленому самим же Кабінетом Міністрів України. Запропоноване положення містить правову невизначеність, оскільки проект Закону не визначає чітких критеріїв та вимог щодо прийняття такого рішення Кабінетом Міністрів України, а також процедури його прийняття. Відсутність встановлених на рівні закону підстав для прийняття зазначеного рішення створює ризики вибіркового правозастосування.
LIGA360 LEGAL SOLUTION - аналіз законодавства й практика правозастосування для кожного фахівця. Знайдіть нормативні документи, досліджуйте правові питання та звіряйтеся з експертами. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.