Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Новий Закон стосовно підакцизної продукції містить низку ризик-факторів: не враховано деякі пропозиції бізнесу

Реклама

Верховна Рада 18 червня ухвалила у другому читанні та у цілому законопроєкт № 10346 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

У Європейській Бізнес Асоціації зауважили, що із самого початку розробки даного документу експерти ЄБА були долучені до цього процесу та мали можливість надавати пропозиції й коментарі до тексту.

Велика частина пропозицій була включена до фінального тексту документу. Водночас, деякі пропозиції не були враховані:

  • підстави для анулювання ліцензії. У компаній є перестороги, що включення до таких підстав продажу ліцензіатом алкоголю з пошкодженою або відсутньою маркою акцизного податку навіть на 1 пляшці, встановлення контролюючими органами факту відсутності ліцензіата за місцезнаходженням, недопуску їх до перевірки, може потенційно бути використано для тиску на легальних операторів ринку.

Наявність в законі 45 підстав для припинення дії ліцензії вже є ризиковим фактором та надає податковим органам досить широкі повноваження, а в комплексі із нормами щодо запропонованого механізму оскарження рішень щодо припинення дії ліцензії (точніше, відсутність такого механізму), вчасно відновити порушене право та уникнути багатомільйонних збитків для суб'єктів господарювання, фактично, не вбачається можливим.

На переконання бізнесу це може стати інструментом для надмірного тиску з боку держави та надання податковим органам надмірно широких повноважень без надання гарантій захисту учасників ринків від зловживання ними такими повноваженнями, оскільки оскарження дій податкових органів до суду не зупиняє їх рішення про анулювання ліцензії та призводить до надмірних витрат підприємств.

  • нововведення у зв'язку із функціями та реалізацією завдань представником контролюючого органу на контрольному посту на виробництвах тютюнової сировини, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах. Зокрема положеннями ст. 20 Закону запроваджується здійснення контролю представником контролюючого органу за отриманням тютюнової сировини, її відпуском, зберіганням, переробкою, дотриманням норм витрат; обліком, зберіганням та використанням марок акцизного податку і маркування продукції; надходженням сировини; складанням електронних документів в Електронній системі; і інші завдання запропоновані у зазначеній статті.

При цьому відсутність чітко визначених Законом повноважень та дій представника контролюючого органу, може мати негативний вплив на безпосередні виробничі процеси та створює умови для зловживання представником контролюючого органу своїми повноваженнями. Втручання у налагоджені виробничі процеси призведе до незапланованих зупинок виробництва, зменшення обсягів виробництва готової продукції та, відповідно, податкових надходжень.

Із самого початку експерти Асоціації застерігали щодо можливих зловживань при включенні в законопроєкт таких норм (особливо, в контексті того, що все ж корпоративна культура податкових органів поки так і не зазнала змін). Тим не менше, норми знайшли відображення у прийнятому документі, тож спільнота триматиме руку на пульсі роботи контролюючих органів в даному контексті та інформуватиме за наявності зловживань, зазначили у ЄБА.

Отримай комплексну інформацію щодо ризиків роботи з контрагентами - у новій LIGA360. Перевіряй 28 ризик-факторів, повне досьє, структуру власності, податкову, судову інформацію, активи та власність, медіаактивність. Замов персональну презентацію менеджера сьогодні. 

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини