Верховна Рада ухвалила за основу проєкт № 11443, який має забезпечити виконання Україною взятих на себе зобов'язань з імплементації Рекомендації Ради ОЕСР щодо подальшої боротьби з підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях та запровадження ефективного механізму притягнення юридичних осіб до відповідальності, який відповідатиме Конвенції ОЕСР.
Законопроєкт запроваджує в Україні інститут заходів кримінально-правового характеру щодо юридичних осіб за вчинення підкупу іноземних посадових осіб, зокрема пропонується передбачити у Кримінальному кодексі:
підстави для застосування до юридичної особи заходів кримінально-правового характеру незалежно від притягнення до кримінальної відповідальності фізичної особи;
підстави для звільнення юридичної особи від застосування заходів кримінально-правового характеру;
збільшення розміру штрафів, які застосовуються до юридичних осіб як основний захід кримінально-правового характеру та можливість застосування додаткових (нефінансових) заходів кримінально-правового характеру;
правила застосування заходів кримінально-правового характеру та обмеження на ліквідацію юридичних осіб за спеціальною процедурою;
можливість застосування спеціальної конфіскації на підставі ухвали про застосування заходів кримінально-правового характеру до юридичної особи та випадки застосування спеціальної конфіскації за такої підстави.
Так, суд застосовуватиме штраф виходячи з двократного розміру незаконно одержаної, запропонованої, обіцяної чи наданої в інтересах юридичної особи неправомірної вигоди.
У разі коли неправомірну вигоду не було одержано, або її розмір неможливо обчислити, суд, залежно від ступеня тяжкості кримінального правопорушення, застосовує штраф у таких розмірах:
за кримінальний проступок - від п'яти до десяти тисяч НМДГ;
за нетяжкий злочин - від десяти тисяч до двадцяти тисяч НМДГ;
за тяжкий злочин - від двадцяти тисяч до двох мільйонів НМДГ;
за особливо тяжкий злочин - від сімдесяти п'яти тисяч до семи мільйонів п'ятсот тисяч НМДГ.
До юридичної особи можуть застосовуватись і додаткові (нефінансові) заходи кримінально-правового характеру: тимчасові обмеження діяльності юридичної особи або тимчасове обмеження в отриманні прав та переваг.
Строк застосування додаткових (нефінансових) заходів визначатиметься судом і може становити від шести місяців до трьох років.
Хочете знайти практику правозастосування з актуальних питань? Найповнішу інформацію та інструменти legal research надасть LIGA360. Побачте всебічний контекст з різних інформаційних потоків: 1,8 млн НПА та аналітичних матеріалів, 116 млн судових рішень, 300 реєстрів та відкритих джерел. Замовте презентацію для вашої команди.