30 жовтня, Європейська Комісія презентувала Звіт в межах Пакету розширення Європейського Союзу 2024 року, який містить оцінки щодо прогресу, досягнутого всіма країнами-кандидатами та потенційними кандидатами на вступ до ЄС, зокрема оцінку щодо річного прогресу України у реформах та трансформаціях, повідомляє Урядовий офіс координації європейської та євроатлантичної інтеграції.
Єврокомісія відзначила прогрес України у контексті секторальної інтеграції та доступу до внутрішнього ринку ЄС.
«Попри триваючу повномасштабну війну росії проти України, ми продовжуємо масштабні трансформації на шляху до членства в ЄС. Звіт демонструє прогрес в імплементації реформ та виконанні критеріїв за абсолютною більшістю переговорних розділів та сфер. Дякую за злагоджену роботу в цьому напрямі Парламенту, Уряду та Президентові Україні, а також системну підтримку громадянського суспільства. Важливо зберегти високу динаміку, посиливши нашу синергію на євроінтеграційному треку, - заявила Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції - Міністерка юстиції України Ольга Стефанішина. - Цей документ окреслює як досягнення, так і наступні кроки, на виконанні яких Україна зосередиться протягом 2025 року. Ми залишаємось відданими якісним, глибинним трансформаціям для повноцінного вступу до Європейського Союзу, аби повернутись до європейської родини сильним і впевненим гравцем».
Європейська Комісія підтвердила, що Україна залишається відкритою демократичною державою, у країні дотримані всі принципи, які дозволяють їй рухатись і відкривати наступні переговорні розділи.
«Ключова рекомендація звіту - те, що Україна відповідає усім критеріям для того, щоб перейти до наступних етапів переговорів вже у 2025 році», - додала вона.
Стефанішина також зазначила, що презентований Звіт є більш технічним документом. Основними документами, які окреслять рівень гармонізації національного законодавства відповідно до права ЄС, стануть скринінгові звіти, що будуть опубліковані за результатами двосторонніх зустрічей Україна-ЄС у межах переговорного процесу про вступ до ЄС.
Також Єврокомісія підтвердила високий рівень імплементації Україною європейського законодавства у сфері енергетики, інформує Міненергетики.
Згідно зі звітом, минулорічні рекомендації ЄК частково виконані і залишаються актуальними. Зокрема, найближчим часом Україна має:
продовжувати сприяння переходу до «зеленої» енергетики шляхом реалізації Національного плану з енергетики та клімату, прийняття ринкової законодавчої та нормативно-правової бази для інвестицій у ВДЕ відповідно до взятих на себе зобов'язань, вирішення питання врегулювання заборгованості перед виробниками ВДЕ;
продовжувати реформування електроенергетичного ринку, здійснювати наступні кроки щодо імплементації регламенту про доброчесність та прозорість оптового ринку електроенергії (REMIT);
посилювати незалежність НКРЕКП;
приводити у відповідність до законодавства ЄС систему оподаткування торгівлі електроенергією.
Міненерго вдячне міжнародним партнерам за підтримку у відновленні енергетичного сектору та впровадженні реформ. Міністерство підтверджує наміри, у межах компетенції, якнайшвидше виконати рекомендації Європейської Комісії. Необхідні законодавчі ініціативи будуть представлені найближчим часом.
Як передає "Радіо Свобода" у Звіті також позитивно відзначені зусилля України щодо прав нацменшин, на яких наполягала, зокрема, Угорщина.
Водночас у висновках сказано, що, попри прогрес у фундаментальних реформах, «потрібні подальші зусилля».
"Україні слід продовжувати зосереджуватись на подальшому створенні надійного досвіду правоохоронної діяльності у справах про корупцію на високому рівні… також посилити боротьбу з організованою злочинністю", - рекомендується в документі.
Слід також працювати над подальшим застосуванням оновленого законодавства щодо прав нацменшин у тісній кооперації з ними. У Єврокомісії наголошують і на необхідності вдосконалювати реформи в галузі державного управління та децентралізації.
Скринінг українського законодавства на відповідність європейському, як сказано, «просувається гладко». Єврокомісія відзначає ратифікацію Україною Римського статуту й наголошує на необхідності привести у відповідність національне законодавство.
Окремі пункти Звіту щодо податків навів нардеп Ярослав Железняк:
Податок на додану вартість (ПДВ): ПДВ в Україні частково відповідає стандартам ЄС. Проте необхідно повністю переглянути податкові пільги, знижені ставки, а також вдосконалити адміністрування ПДВ, щоб досягти повної відповідності з acquis ЄС.
Акцизне оподаткування: Структура акцизів в Україні також потребує доопрацювання для відповідності стандартам ЄС. Потрібно адаптувати ставки акцизів на паливо до рівня ЄС до 2028 року. Щодо алкогольної продукції, необхідно забезпечити відповідність у класифікації та одиницях виміру для бази оподаткування, крім пива та змішаних напоїв.
Прямі податки: Особистий податок на доходи фізичних осіб залишається без змін. Корпоративний податок на прибуток також не повністю відповідає acquis ЄС. Почалася розробка нормативної бази для введення загального правила протидії зловживанням, податків при виході (exit tax), а також обмежень на відсоткові ставки.
Адміністративна співпраця: Україна уклала угоди про уникнення подвійного оподаткування з усіма країнами-членами ЄС та розпочала автоматичний обмін інформацією щодо фінансових рахунків у 2024 році. Проте ще необхідно створити центральний комунікаційний офіс для обміну інформацією з державами-членами ЄС та завершити підготовку до впровадження Директиви з адміністративного співробітництва (DAC7).
Стратегія цифровізації Державної податкової служби (ДПС): Потрібно затвердити окрему IT-стратегію для цифровізації ДПС та продовжити впровадження рішень з автоматизації бізнес-процесів для підвищення її адміністративної спроможності.
Ці кроки сприятимуть гармонізації податкового законодавства України з acquis ЄС, що є частиною загальної стратегії для вступу в ЄС.
Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні.