Черговий інформаційний лист ДПС № 8/2024 присвячено питанням, що стосуються окремих змін в оподаткуванні, внесених до Податкового кодексу України Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ, який набув чинності з 01 грудня 2024 року.
Зокрема, законом змінено підходи до оподаткування прибутку фінансових установ (крім страхових компаній) та переглянуто ставки податку на прибуток.
Новацією Закону № 4015 є:
визначення видів доходів фінансових установ (крім страхових компаній), до яких з 01.01.2025 застосовується базова (основна) ставка податку на прибуток у розмірі 25 % замість 18 %;
встановлення за 2024 рік для банків підвищеної базової ставки податку на прибуток у розмірі 50 % (у тому числі для сплати авансових внесків при виплаті дивідендів), (замість діючої на сьогодні базової ставки у розмірі 25 %);
заборона банкам на врахування у 2024 році непогашених податкових збитків минулих років у зменшення об'єкту оподаткування з правом на таке врахування, починаючи зі звітних періодів 2025 року до повного їх погашення;
запроваджено сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємств та податку на доходи фізичних осіб платниками цих податків, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним;
визначення з 01 січня 2025 року авансових внесків з податку на прибуток підприємств для платників, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, у фіксованій сумі вираженій у євро замість мінімальних заробітних плат та окреме встановлення ставки для пунктів обміну іноземної валюти, які розташовані у м. Києві.
Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні.
Щодо банків
Так, після набрання чинності Законом № 4015 банки повинні визначити податкові зобов'язання щодо податку на прибуток за увесь 2024 рік за ставкою 50 %. Одночасно, підлягають перерахунку за збільшеною ставкою для оподаткування податком на прибуток підприємств (50 %) виплачені банками протягом 2024 року дивіденди.
Щодо фінустанов
Згідно зі змінами, внесеними Законом № 4015, визначено види доходів за категоріями платників, до яких застосовується базова (основна) ставка податку на прибуток у розмірі 25 %, зокрема при:
оподаткуванні прибутку фінансової установи (крім страховика);
оподаткуванні скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії фінансової установи (крім страховика);
застосуванні положень п. 57.1-1 ст. 57 ПКУ для виплати дивідендів фінансовою установою (крім страховика).
За підсумками річного декларування за 2024 рік застосовується ставка 18 %.
Щодо роздрібної торгівлі пальним
Законом № 4015 запроваджено сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємств (у розмірі 30, 45 або 60 тис. грн). Враховуючи, що Закон № 4015 набрав чинності з 01 грудня 2024 року, перший авансовий внесок для платників податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, сплачується за грудень 2024 року у термін не пізніше 20 грудня 2024 року.
Щодо пунктів обміну валют
Починаючи з січня 2025 року авансовий внесок з податку на прибуток за кожен пункт обміну іноземної валюти сплачується у розмірі:
а) еквівалентному 600 євро згідно з офіційним курсом гривні, встановленим НБУ на перше число першого місяця календарного кварталу в якому відбувається сплата авансового внеску, за кожний пункт обміну іноземної валюти, розташований у населеному пункті (крім міста Києва), чисельність населення якого перевищує 50 тисяч, за статистичними даними чисельності наявного населення України, розміщеними на веб-сайті спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі статистики станом на 1 січня року, що передує поточному року;
б) еквівалентному 700 євро за кожний пункт обміну іноземної валюти, розташований у місті Києві;
в) еквівалентному 200 євро за кожний пункт обміну іноземної валюти, розташований в інших населених пунктах або за межами населених пунктів.
Тобто, окремо виділено пункти обміну іноземної валюти, які розташовані у м. Києві.
Механізм сплати авансового внеску за кожний пункт обміну іноземної валюти для платників податку на прибуток підприємств, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі залишився без змін.
Хочете отримати ще більше аналітичних матеріалів за цією темою? Вони постійно доповнюються у новій LIGA360. Дізнайтесь більше переваг, замовивши персональну презентацію менеджера.
Детальніше про податкові зміни також читайте у матеріалах:
Новації податкового кодексу: ключові зміни для бізнесу
Підвищення військового збору та податків - аналізуємо Закон №4015
Підвищення податків в Україні: ключові положення Закону та ризики
Підвищення податків: наслідки для бізнесу
Що ФОПи мають знати про підвищення податків
Збільшення ставок податків: перспективи та ризики
Військовий збір: нові правила з жовтня 2024 року для податкових агентів і платників єдиного податку