Законопроєкт № 11416-д все ж таки був підписаний Президентом та став Законом 4015-IX, набувши чинності з 01.12.2024 року.
Цей Закон передбачає досить багато змін, які стосуються більшості громадян, малого бізнесу та банківських і фінансових установ.
Отже стосовно змін.
1. Основна зміна стосується військового збору.
Ставки збору становлять:
- з 1 грудня 2024 року військовий збір на зарплати збільшився з 1,5% до 5%;
- для ФОПів 1, 2 та 4 груп запроваджено військовий збір у розмірі 10% від мінімальної зарплати, встановленої на 1 число звітного місяця. З жовтня 2024 року це становитиме 800 грн на місяць;
- ФОПи 3 групи та юридичні особи 3 групи єдиного податку сплачуватимуть 1% від доходу у вигляді військового збору;
- для військовослужбовців залишається 1,5% від об'єкта оподаткування.
Додатково у Законі сказано, що з 1 січня року, наступного за роком, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан, ставка збору становитиме 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування. Отже, ставка в 5% запроваджена не назавжди, а на час дії воєнного стану.
В Законі сказано, що фізичні особи - підприємці, які є платниками єдиного податку 1, 2 , 3 та 4 групи, повинні сплачувати військовий збір з 1 жовтня 2024 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан. Прийнятим Законом все ж таки не враховано, що дана норма діє заднім числом. Проте, деякі норми наразі знаходяться на доопрацюванні, і в найближчий час це питання буде виправлено згідно законопроекту 9319 (4 грудня Рада ухвалила проєкт № 9319 з відповідними правками та скасувала підвищення податків ФОПам "заднім числом". Наразі Закон очікує підпису Президента - ред.).
Нова LIGA360 допоможе вивчити цю тему детальніше. Аналітика від експертів, роз?яснення держорганів, практичні кейси та їх вирішення. Замовте персональну презентацію для ваших потреб.
2. Також змінено строки подачі звітності за найманих працівників: "51.1. Платники податків, у тому числі податкові агенти, платники єдиного внеску, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску". Тобто звітність тепер необхідно подавати раз на місяць, а не раз на квартал, як це було до прийняття Закону. Строк подачі для такої звітності встановлено протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Тобто за січень 2025 року потрібно подати звітність до 20 лютого 2025 року. Важливим моментом є те, що ті виплати доходів, які були нараховані до набрання чинності Законом 4015-IX будуть оподатковуватись за ставкою 1,5 % військового збору, навіть якщо виплачені були після 1 грудня. (Стосовно цього питання ДПС України вже викладено позицію у Інформаційному листі №8/24 від 02.12.2024 року).
Окрім цього:
1. Для банків збільшено податок на прибуток за ставкою 50% за 2024 рік.
2. З січня 2025 року для фінансових (крім страхових компаній) база ставки податку на прибуток збільшилася з 18% до 25%;
3. Для АЗС встановлено щомісячну сплату авансових внесків з податку на прибуток за кожне місце роздрібної торгівлі пальним (якщо власник юрособа) та ПДФО (якщо власник фізособа) у розмірі 30, 45 або 60 тис. грн;
4. Для підприємств, які здійснюють торгівлю валютними цінностями в готівковій формі (пункти обміну валюти) встановлена прив'язка до курсу євро: запроваджено авансовий внесок з податку на прибуток: 700 євро за кожен пункт обміну у Києві, 600 євро в містах з населенням понад 50 тисяч, і 200 євро для інших населених пунктів. Раніше обмінні пункти платили аванси з огляду на розмір мінімальної зарплати.
5. Ще одним цікавим моментом, на який необхідно звернути увагу, є той факт, що тепер нотаріуси щомісяця зобов'язані подавати податкову інформацію стосовно всіх посвідчених ним договорів. Це надасть можливість податковій мати інформацію стосовно придбаного майна та його об'ємів, таким чином ставити питання про походження коштів громадян.
6. Звільнення від ПДФО іноземної допомоги, яку отримують громадяни в інших країнах по тимчасовому захисту (за 2022, 2023 та наступні роки до кінця воєнного стану).
7. Доходи від «національного кешбеку» не оподатковуватимуть ПДФО у 2024-2025 роках;
8. Для фермерів і сільськогосподарських виробників збільшили суму мінімального податкового зобов'язання, та визначили, що воно не може становити менше 700 гривень з 1 гектара, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50 відсотків, - 1400 гривень з 1 гектара.
9. Підвищення ставки рентної плати на видобуток щебню, піску та каоліну.
Крім змін, передбачених Законом 4015- IX, Законом України про Державний бюджет на 2025 рік повертається обов'язкова сплата ЄСВ, тобто воєнна пільга, яка дозволяла сплачувати ЄСВ добровільно, скасована.
Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні.
Читайте також: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум 2025: як зміняться податки та штрафи для підприємців