Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

IT-бізнес України має дотримуватися етичного та відповідального використання штучного інтелекту: деталі ініціативи Мінцифри

Реклама

Нещодавно за ініціативи Міністерства цифрової трансформації, Центру демократії та верховенства права та Експертно-консультаційного комітету з питань розвитку сфери штучного інтелекту при Мінцифри, представниками українського ІТ-бізнесу укладений Добровільний кодекс поведінки з етичного і відповідального використання штучного інтелекту (надалі - Кодекс).  

Як зазначили у Мінцифрі, підписання Добровільного кодексу поведінки є частиною формування культури саморегулювання ШІ, що передбачено Білою книгою, яку презентувала Мінцифра. Саморегулювання полягає в тому, що бізнеси самостійно розробляють принципи використання ШІ, дотримання яких робить їхні продукти безпечними для користувачів.   

Натомість держава та представники громадських організацій дають консультації щодо формування цих принципів. Мета - синхронізувати їх з найкращими світовими практиками та вимогами майбутнього законодавства щодо ШІ в Україні. 

Для кого розроблений Кодекс?  

Наразі Кодекс підписали 14 українських компаній, які розробляють або використовують системи ШІ. Відповідний документ також передбачає, що компанії-підписанти створять саморегулівну організацію, яка контролюватиме дотримання компаніями принципів, проголошених в документі, а також забезпечуватиме можливість виключення тих компаній, які дискредитують процес саморегулювання. Відтак, долучитися до зазначеної організації й таким чином засвідчити свою етичність можуть й інші компанії.  

Отож, даний Кодекс розроблений для: 

  • Компаній, які розробляють або використовують системи ШІ з широким спектром застосування: генеративні системи, корпоративні додатки для управління знаннями, інструменти обслуговування клієнтів та інші подібні рішення; 

  • Розробників, дослідників, юристів та менеджерів, які працюють з цими системами; 

  • Організацій громадянського суспільства, які беруть участь у регулюванні та впровадженні ШІ. 

Відтак, Кодекс описує низку заходів, які компанії, що є підписантами Кодексу повинні вжити, щоб: 

  • Визначити, уникнути або пом'якшити потенційні ризики у сфері дотримання прав людини, пов'язані з їхніми системами ШІ та забезпечити етичне використання ШІ. Кодекс прагне гарантувати, що системи ШІ не порушують права людини.  

  • Сприяти розвитку культури саморегулювання у сфері ШІ в Україні. Даний Кодекс спрямований на створення середовища, де розробники систем ШІ беруть на себе відповідальність за етичний розвиток та використання їхніх систем.  

  • Забезпечити узгодженість і прозорість. Кодекс забезпечує уніфікований підхід до взаємодії між різними організаціями та компаніями, що працюють у сфері ШІ. Ця узгодженість є важливою для прозорості, дотримання нормативних вимог і зміцнення довіри між зацікавленими сторонами. 

  • Підвищувати обізнаність персоналу. Кодекс заохочує підвищувати обізнаність персоналу Компаній-підписантів стосовно систем ШІ, пропонуючи інструменти для прийняття обґрунтованих рішень під час роботи з системами ШІ з метою дотримання відповідних етичних принципів та прав людини.   

Нова LIGA360 змінює підходи в роботі з інформацією. Відтепер всі джерела даних в єдиному комплексному продукті: законодавство, судові рішення, аналітика, реєстри, санкційні списки та медіа. Замов індивідуальну презентацію прямо зараз. 

Предмет та сфера застосування Кодексу  

 Відповідно до положень Кодексу, Компанії-підписанти добровільно беруть на себе зобов?язання застосовувати ШІ у спосіб, що відповідає найвищим етичним стандартам, та сприяти розвитку, впровадженню відповідальних практик використання ШІ.  

Важливо, що Кодекс не охоплює питань, що стосуються розробки чи використання ШІ в секторі національної безпеки та оборони.  

Отже, Добровільний кодекс поведінки складається з 8 наступних принципів етичного та відповідального використання, розробки та управління системами штучного інтелекту: 

  • Ризикоорієнтований підхід. 

  • Безпека та надійність. 

  • Приватність і захист даних. 

  • Справедливість і рівність. 

  • Прозорість. 

  • Контроль з боку людини та моніторинг. 

  • Лідерство і розвиток поінформованості. 

  • Інтелектуальна власність. 

Варто зазначити, що кожен принцип передбачає перелік рекомендованих дій, спрямованих на його дотримання.  

Окрім того, протягом шести місяців від дати підписання Кодексу, Компанії-підписанти мають докласти максимальних зусиль для підготовки до впровадження процесу імплементації принципів Кодексу та звітування з метою повного дотримання його положень. Одночасно Компанії-підписанти беруть на себе зобо'язання протягом 6 місяців з дати підписання Кодексу активно сприяти створенню саморегулівної організації, яка забезпечить підтримку, моніторинг та спільний розвиток практик дотримання Кодексу.

Головні новини вашої галузі - щодня на робочому столі LIGA360. Бачити картину дня ще ніколи не було так просто! Побачте всі переваги роботи в комплексній інформаційно-аналітичній платформі LIGA360, замовивши персональну презентацію.   

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини