Геополітичні зміни, цифрова революція, збільшення числа підсанкційних юрисдикцій суттєво впливають на функціонування бізнесу в усьому світі і в Україні зокрема, що, в свою чергу, підвищує вразливість компаній до ризиків, а особливо: шахрайства та зловживань.
У кожній компанії керівництво несе відповідальність за запобігання шахрайству і створює для цього відповідні механізми контролю. З одного боку, вони запобігають шахрайству, а з іншого - обмежують збитки, якщо вони трапляються.
Положеннями статті 190 Кримінального кодексу України визначене поняття шахрайство як заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою. Натомість в українському законодавстві немає загального правового визначення поняьття корпоративного шахрайства, яке в окремих правових системах може визначатися по-різному.
Але суть корпоративного шахрайства зводиться до того, що це свідомі дії найманих працівників, менеджменту чи власників компанії, пов'язані зі зловживанням наданою їм довірою та повноваженнями в особистих цілях і на шкоду інтересам компанії.
Так, нещодавно Асоціація сертифікованих дослідників шахрайства (ACFE) оприлюднила глобальний звіт «Професійне шахрайство 2024: звіт для націй”, в якому наголосила на аналізі 1921 фактичних випадків шахрайства в 138 країнах світу та визначила той факт, що компанії в усьому світі щороку втрачають близько 5% своїх доходів через шахрайство та розкрадання. Загальні збитки від зареєстрованих інцидентів перевищили 3,1 мільярда доларів США, а середній розмір одного шахрайства досяг 145 000 доларів США.
Автори звіту також зазначають, що зловживання співробітників тривають в середньому кілька місяців, перш ніж їх помічають. Протягом цього часу компанія зазнає не тільки фінансових втрат, але й серйозної іміджевої шкоди, яка може порушити відносини з клієнтами, підрядниками та інвесторами.
Спираючись на вищезазначений звіт Асоціації сертифікованих дослідників шахрайства (ACFE), можна зробити висновок, що явище корпоративного шахрайства є досить поширеним. Відповідне явище трапляється в компаніях різного розміру та бізнес-профілю - від невеликих сімейних компаній до корпорацій, що працюють на міжнародних ринках.
Запрошуємо на безкоштовний вебінар: "Форензік - хто проводить, кому це важливо"
Як цьому запобігти?
Запобігання зловживаннями в компанії потребує комплексного підходу, який поєднує як превентивні заходи, так і побудову організаційної культури, заснованої на довірі та відповідальності.
Впровадження ефективних систем внутрішнього контролю та нагляду
Одним із найважливіших кроків у запобіганні злочинам серед працівників є створення надійних засобів контролю, які виступають першою лінією захисту від шахрайства. Відповідні заходи мають бути розроблені таким чином, щоб збалансувати нагляд і повагу до конфіденційності співробітників, що особливо важливо в контексті існуючих норм Закону України “Про захист персональних даних”.
Періодичні перевірки, що проводяться як внутрішніми працівниками, так і незалежними зовнішніми фахівцями, значно підвищують шанси виявлення шахрайства на ранній стадії. Проведення незапланованих аудитів є одним із таких рішень. Відповідні перевірки можуть охоплювати як фінанси і операційні процеси, так і інвентаризацію запасів, перевірку процесів закупівель, і доступ до конфіденційної інформації.
Під час періодичного аудиту відповідні фахівці зосереджуються на оцінці існуючих засобів контролю, щоб визначити, наскільки добре вони керують ризиком шахрайства та помилок.
Принцип розподілу обов'язків
Реалізація принципу розподілу обов'язків означає, що одна осоа не може відповідати за весь ланцюжок документообігу чи фінансових ресурсів. Кожна роль у компанії має бути чітко визначена та розподілена. У невеликих компаніях одна людина зазвичай виконує кілька функцій. Наскільки це можливо, слід уникати таких ситуацій. Там, де розподіл обов'язків неможливий, слід застосовувати компенсаційні механізми контролю.
Важливо, щоб і компанія, і працівники повністю усвідомлювали ролі, призначені для своїх колег. Це не тільки забезпечить ефективну та результативну роботу підрозділу, але й полегшить виявлення можливих спроб шахрайства або змови.
Формування етики та прозорості
Важливий крок, який необхідно зробити аби зменшити ризик шахрайства - це побудувати культуру, засновану на принципах доброчесності та етичної поведінки. Відповідна корпоративна культура включає в себе встановлення відповідного тону, створення позитивної робочої атмосфери, належне працевлаштування, навчання та просування працівників, періодичне вимагання від працівників підтвердження їхніх компетенцій та вжиття відповідних заходів у відповідь на фактичне, підозрюване або передбачуване шахрайство.
Навчання з етики та комплаєнсу може суттєво вплинути на те, як працівники сприймають свої обов'язки. Відповідні програми мають бути адаптовані до специфіки галузі та потенційних ризиків - наприклад, у фінансовому секторі варто зосередитися на боротьбі з відмиванням грошей, тоді як у технологічних компаніях акцент може бути зроблений на захист даних. Регулярні семінари, симуляції та обговорення етичних дилем дозволяють співробітникам краще розуміти наслідки своїх дій і розвивати моральну свідомість.
Виявлення зон ризику
Важливою частиною виховання в компанії культури доброчесності та етичної поведінки є прийняття структурованого підходу до управління ризиками. Кожен тип організації стикається зі специфічними типами ризиків, які необхідно розпізнати, щоб встановити відповідний контроль.
Розпізнавання сфер ризику залежить від розміру та типу компанії. Виявлення сфер потенційної вразливості до шахрайства може потребувати значних зусиль, залежно від компанії, якої це стосується.
За допомогою професійних інструментів можна визначити пріоритетність ризиків та переглянути припущення щодо ключових сфер ризику.
Захищені канали повідомлення про порушення
Одним із найефективніших інструментів у боротьбі зі зловживаннями є можливість анонімно повідомляти про неетичну поведінку. Відповідно до положень вищезазначеного звіту ACFE, саме інформатори є джерелом більшості інформації про порушення в компанії. Співробітники, які бачать підозрілу діяльність, часто не хочуть повідомляти про це через страх помсти. Забезпечення їм захисту та анонімності підвищує ймовірність того, що потенційну неправомірну поведінку буде розкрито на ранній стадії.
Компанія, яка хоче запобігти патологічним явищам, повинна створити інфраструктуру, яка дозволить співробітникам повідомляти про порушення анонімно та без ризику помсти. Це може мати форму спеціальної електронної скриньки, гарячої лінії чи онлайн-платформи або спеціалізованої системи звітності.
Реагування на порушення
Після виявлення зловживань співробітників надзвичайно важливою є негайна та рішуча реакція керівництва. Толерантність чи применшення навіть незначних випадків шахрайства транслює решті команди, що компанія потурає такій діяльності. Якщо співробітники усвідомлюють, що порушення правил внутрішнього розпорядку завжди тягне за собою відповідальність, мотивація робити подібні дії знижується.
Тому, у даному випадку, варто інформувати персонал про причини та наслідки виявлених зловживань - не порушуючи особистих прав причетних осіб та дотримуючись принципів конфіденційності. Така відкритість зміцнює довіру і запобігає поширенню неправдивої інформації.
Відтак, важливо підвищувати обізнаність про ризик шахрайства в бізнесі, щоб кожен зберігав пильність і активно запобігав шахрайству. Запровадження ефективних систем контролю, управління ризиками, розподіл обов'язків створює перешкоду для потенційних зловживань. У той же час, побудова етичної культури, заснованої на прозорості, навчанні та підтримці викривачів, зміцнює внутрішні механізми захисту компанії.
Хочете отримувати експертну аналітику з гарячих бізнес-питань? В LIGA360 є матеріали для всієї команди: для юристів, бухгалтерів, комплаєнс-фахівців та керівників. Побачте всі переваги роботи в комплексній інформаційно-аналітичній платформі LIGA360, замовивши персональну презентацію