Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Контроль за онлайн-торгівлею: готується проєкт про звітування маркетплейсів до ДПС про доходи користувачів

Реклама

7 березня 2025 року Мінфін оприлюднив для обговорення проєкт Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо впровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи".

Як зазначається у пояснювальній записці, розроблення проєкту акта першочергово зумовлено необхідністю виконання міжнародних зобов'язань України як учасниці Глобального форуму ОЕСР, а також кандидата на членство в ЄС та Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Також запровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи, є міжнародним зобов'язанням України відповідно до Меморандуму з МВФ та Національної стратегії доходів України.

Метою цього законопроєкту визначено встановлення окремого порядку оподаткування доходів фізичних осіб - підзвітних продавців від здійснення ними звітної діяльності через цифрові платформи. Передбачено встановлення ставки оподаткування таких доходів у розмірі 5 % та покладання обов'язків податкового агента на підзвітних операторів платформ.

Бажаєте контролювати законодавчі зміни з “гарячих тем”? Спробуйте нову LIGA360!

Зокрема, передбачено доповнити ПКУ новою статтею «Оподаткування доходів підзвітних продавців від здійснення звітної діяльності через цифрові платформи».

Право на оподаткування доходів від здійснення звітної діяльності за ставкою 5 % має платник податку-резидент, який досягнув 18 років та відповідає одночасно усім таким вимогам:

1) має щонайменше один банківський рахунок, відкритий спеціально для цілей здійснення звітної діяльності, та повідомляє кожного підзвітного оператора платформи, з яким укладено договір щодо надання доступу до платформи, про номер (реквізити) банківського рахунку, через який здійснюються розрахунки під час здійснення звітної діяльності;

2) здійснює розрахунки під час здійснення звітної діяльності виключно у грошовій формі - готівковій або безготівковій (у тому числі з використанням електронних грошей) з використанням банківського рахунку або рахунків, відкритих спеціально для цілей здійснення звітної діяльності;

3) щодо платника податків не прийняті рішення щодо застосування санкцій;

4) не є самозайнятою особою;

5) не використовує працю найманих осіб;

6) обсяг доходу, отриманий платником податку протягом календарного року, не перевищує 5 мільйонів гривень;

7) не здійснює продаж підакцизних товарів.

Податковим агентом є підзвітний оператор платформи, який виплачує дохід від здійснення звітної діяльності на користь підзвітного продавця.

Законопроєктом встановлено порядок сплати податковим агентом податку, нарахованого (утриманого) із суми доходу підзвітного продавця від здійснення звітної діяльності за відповідний податковий період.

Водночас ДПС як контролюючий орган повинен мати доступ до інформації щодо операцій за поточними рахунками фізичних осіб - підзвітних продавців, відкритими спеціально для цілей здійснення звітної діяльності. У зв'язку з цим законопроєктом запропоновано передбачити надання банками на запит ДПС інформації щодо операцій за поточними рахунками підзвітних продавців, а саме відомостей на визначену дату або за визначений період часу про операції зарахування коштів на поточні рахунки.

Також підкреслюється, що запропоновані зміни стосуються виключно тих фізичних осіб, які будуть користуватися пільговим режимом оподаткування доходу від здійснення звітної діяльності та спрямовані на протидію зловживанням фізичними особами пільговим режимом оподаткування.

На фізичних осіб - підзвітних продавців з метою використання пільгового режиму оподаткування покладаються обов'язки:

  • мати щонайменше один поточний рахунок, відкритий у банку, який здійснює діяльність відповідно до законодавства України, для проведення розрахунків під час здійснення звітної діяльності;

  • надати банку згоду на розкриття банком визначеної інформації щодо залишку та руху коштів за поточним рахунком підзвітного продавця на запит контролюючого органу (ДПС);

  • відобразити дохід у сумі перевищення понад 5 млн грн, який оподатковується за ставкою 18 %, у складі загального місячного (річного) оподатковуваного доходу за відповідний звітний рік та подати річну декларацію про майновий стан і доходи;

  • перерахувати підзвітному оператору платформи кошти, необхідні для сплати податку оператором платформи до бюджету, у разі здійснення розрахунків з підзвітним продавцем без залучення такого оператора.

Інформація про точну кількість фізичних осіб - підзвітних продавців, які користуватимуться пільговим режимом оподаткування, буде відома після набрання чинності норм проєкту акта, у зв'язку з тим, що законопроєктом передбачено ведення обліку такої категорії фізичних осіб у контролюючому органі (ДПС).

Нагадаємо, податківці отримали новий інструмент контролю за онлайн-продажами товарів, проте в ДПС наголошують, що продаж індивідуального майна (особистих речей) не розцінюється як підстава для фінансової або адміністративної відповідальності. Лише систематичний продаж та одночасно однорідний асортимент товарів має ознаки підприємницької (господарської) діяльності. Це не стосується реалізації індивідуального майна (особистих речей) громадянами за допомогою таких електронних торговельних платформ як OLX, Prom та будь-яких соцмереж.

З LIGA360 завжди будьте в курсі планів перевірок від ДПС, Держпраці та інших контролюючих органів. Отримуйте детальні звіти та матеріали від експертів, а також актуальну інформацію про регуляторні зміни, нові перевірки та правові вимоги, щоб ефективно реагувати на потенційні загрози та знижувати ризики. Оцініть переваги LIGA360 прямо сьогодні та переконайтесь, як вона може трансформувати ваш підхід до корпоративної безпеки.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини