Анулювання реєстрації платника єдиного податку можливе лише за умови проведення належної перевірки, результатами якої встановлено порушення, що перешкоджають перебуванню платника на спрощеній системі оподаткування.
Акт перевірки має містити чіткі та обґрунтовані висновки, що підтверджують факт порушення, а також мати достатні доказові матеріали, щоб бути підставою для ухвалення рішення про виключення з реєстру платників єдиного податку. Результати такої перевірки не мають правових наслідків у разі недотримання вимог до процедури перевірки й оформлення акта.
До такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 18 березня 2025 року у справі N 160/21398/24 про визнання протиправним і скасування рішення про виключення позивача з реєстру платників єдиного податку.
Згідно з матеріалами справи, управління ДПС провело перевірку правомірності перебування платника на спрощеній системі оподаткування. Акт перевірки не підтверджував, що платник здійснював заборонену законом діяльність, і не містив чітких та об'єктивних висновків щодо порушень, які стали підставою для анулювання реєстрації платника.
У позові платник вказав на процедурні порушення з боку контрольного органу та зазначив, що не здійснював таку діяльність, яка на підставі підпункту 291.5.1 статті 291 Податкового кодексу України позбавляє права перебувати на спрощеній системі оподаткування.
Хочете збільшити шанси на успіх в суді? Спробуйте нову LIGA360! Пошук подібних рішень, АІ-прогнозування на основі позовних вимог, експертні роз'яснення та інші інноваційні можливості. Замовте презентацію прямо зараз.
Окружний адміністративний суд позов задовольнив, визнавши протиправним та скасувавши оскаржуване рішення контрольного органу. Суд зазначив, що обмеження перебування на спрощеній системі оподаткування згідно з підпунктом 291.5.1 статті 291 ПК стосуються лише тих суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність, прямо зазначену в ПК, зокрема, у сфері поштового та телефонного зв'язку. Оскільки позивач не здійснював таких видів діяльності, то не було підстав для його виключення з реєстру платників єдиного податку.
Апеляційний адміністративний суд скасував рішення суду першої інстанції та відмовив у задоволенні позову. Суд дійшов висновку, що діяльність платника, яка не включає технічне обслуговування мереж, підпадає під обмеження для платників єдиного податку третьої групи, оскільки пов'язана з наданням послуг електронного зв'язку, зокрема послуг доступу до мережі Інтернет.
Верховний Суд частково скасував рішення апеляційного суду, а рішення суду першої інстанції змінив у мотивувальній частині, зробивши наступні висновки.
Платники можуть обирати спрощену систему оподаткування за умови відповідності вимогам, визначеним статтями 291, 299 ПК.
Реєстрація платника єдиного податку є безстроковою, але може бути анульована згідно з рішенням контрольного органу. Анулювання реєстрації можливе лише після проведення перевірки, на підставі якої встановлено порушення, що перешкоджають перебуванню платника на спрощеній системі оподаткування.
Перевірка є необхідною для виявлення порушень, а акт перевірки має містити чіткі дані про виявлені порушення та можливість їх оскарження платником. Якщо перевірка проведена з порушеннями або акт перевірки не містить достатніх доказів, результати такої перевірки не можуть бути підставою для ухвалення рішення про анулювання реєстрації платника.
За матеріалами Огляду судової практики Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Мінімізуйте ризики під час перевірок, використовуючи інструменти LIGA360. Наше рішення дозволяє отримати доступ до актуальних планів перевірок від ДПС та інших органів, забезпечуючи вашій компанії можливість своєчасно адаптуватися до регуляторних вимог. Використовуйте наші алгоритми дій для підготовки до можливих інспекцій та оптимізуйте реакцію на вимоги контролюючих органів. Переконайтеся в перевагах LIGA360, замовивши персональну презентацію.