Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Валютна лібералізація від НБУ: з 10 травня частина валютних обмежень пом'якшується, але є і посилення

Реклама

Національний банк інформує, що з 10 травня запроваджуються зміни до низки валютних обмежень. Частина з них пом'якшується, щоб підтримати український бізнес, проте низка обмежень посилюється, щоб запобігти непродуктивному відпливу капіталу за кордон.

Стимулююча валютна лібералізація

Українські підприємства отримають можливість здійснювати окремі валютні операції понад встановлені обмеження в межах інвестиційного ліміту. Він дорівнюватиме сумі коштів, залученій з 12 травня 2025 року у статутний капітал цих підприємств від іноземних інвесторів з-за кордону в іноземній валюті.

Серед таких операцій:

  • проведення розрахунків за імпорт товарів, поставка яких була здійснена до 23 лютого 2021 року (включно);

  • повернення нерезиденту-покупцю передоплати за товар, що була сплачена до 23 лютого 2022 року;

  • виконання боргових зобов'язань за "старими" зовнішніми кредитами, одержаними до 20 червня 2023 року;

  • фінансування власних закордонних відокремлених підрозділів (понад встановлений окремий ліміт для фінансування таких представництв).

Такі операції мають проводитися через один банк (за вибором підприємства). Передбачається також можливість зміни обслуговуючого банку.

LIGA360 забезпечить ваш бізнес інформацією, необхідною для комплексного управління ризиками. Оцініть можливості LIGA360, замовивши персональну презентацію вже сьогодні. 

Інші лібералізаційні заходи:

1. Фінансування закордонних представництв українських компаній.

НБУ розширює можливості юридичних осіб-резидентів переказувати кошти на рахунки їхніх підрозділів за кордоном за рахунок власної валюти. Річний ліміт для таких операцій встановлено на рівні 1 млн євро (в еквіваленті). Період діяльності таких компаній з дати державної реєстрації має становити не менше 12 місяців до дати проведення операції.

Також НБУ зберігає можливість українських компаній здійснювати додатково (понад цей ліміт) перекази в межах загального обсягу коштів, що були фактично переказані цими компаніями у 2021 році для утримання їхніх закордонних підрозділів.

2. Здійснення платежів, пов'язаних із судовими процедурами щодо невиконання нерезидентами умов за імпортними та експортними контрактами.

Ухвалені рішення дають змогу юридичним особами усіх форм власності купувати іноземну валюту та переказувати її за кордон для оплати реєстраційних, арбітражних, судових зборів та інших платежів і витрат під час виконавчих проваджень щодо невиконання нерезидентами умов за імпортними та експортними контрактами.

Бізнес отримає можливість вчасно та на належному рівні захищати свої майнові та інші права й інтереси в іноземних юрисдикціях під час вирішення питань повернення валютної виручки за експортними договорами або передплати за імпортними договорами.

3. Збільшення лімітів на розрахунки корпоративними картками за кордоном.

НБУ збільшує ліміти на операції, що здійснюються юридичними особами за допомогою корпоративних електронних платіжних засобів (корпоративних карток) за кордоном:

  • для операцій з видачі коштів з рахунку клієнта в національній валюті з 12 500 грн до 17 500 грн (в еквіваленті);

  • для розрахунків за товари, роботи, послуги - з 100 000 до 150 000 грн (в еквіваленті).

4. Надання дозволу на валютні операції на умовах “форвард”.

НБУ дасть можливість здійснювати операції на умовах “форвард”:

  • з купівлі-продажу іноземної валюти за гривні (з поставкою або без поставки іноземної валюти) між банками;

  • з продажу клієнтами банкам іноземної валюти за гривні (з поставкою іноземної валюти).

5. Оплата консульських зборів на рахунки дипломатичних представництв та консульських установ України за кордоном.

У межах змін для запровадження порталу "е-Консул" НБУ унормував можливість українців сплачувати консульські збори з рахунків, відкритих в українських банках, на рахунки дипломатичних представництв та консульських установ України за кордоном.

Крім того, НБУ запроваджує спрощений порядок відкриття будь-яких рахунків для військовослужбовців, а не лише поточних рахунків для отримання грошового забезпечення. Також розширюються можливості для користування банківськими послугами військовослужбовцями-нерезидентами, що служать у лавах Збройних Сил України або Національної гвардії України. 

“Теми в центрі уваги” у LIGA360 - ваш ключ до актуальних новин без зусиль. Виберіть тему, яка вас цікавить, і отримуйте всі важливі для вас оновлення та аналітичні матеріали автоматично. Дізнайтеся, як це працює. 

Окремі норми з посилення валютних обмежень запобігатимуть непродуктивному відпливу капіталу з України

Перший напрям - валютний нагляд за граничними строками розрахунків за деякими імпортними операціями.

З метою протидії виведенню іноземної валюти з України НБУ вносить уточнюючі зміни щодо процедури завершення валютного нагляду. Так, НБУ заборонив банкам завершувати валютний нагляд за операцією з імпорту товарів у разі повернення нерезидентом імпортеру коштів у гривні з лоро-рахунків банків-нерезидентів.

Другий напрям - перекази іноземної валюти за кордон фізичними особами.

НБУ поширює щомісячний ліміт у розмірі 500 тис. грн на розрахунки за кордоном платіжними картками, відкритими українськими банками до рахунків в іноземній валюті, на операції з такими кодами торговців:

7299 "Різні особисті послуги (не визначені в інших категоріях)";

7311 "Рекламні послуги";

7392 "Менеджмент, консалтинг та зв'язки з громадськістю";

7399 "Бізнес послуги (не визначені в інших категоріях)";

8111 "Юридичні послуги та адвокати";

8931 "Бухгалтерські та аудиторські послуги";

8999 "Професійні послуги (не визначені в інших категоріях)";

9399 "Державні послуги (не визначені в інших категоріях)“.

Встановлений ліміт дасть змогу запобігти спробам обходити обмеження на відповідні операції та уникнути відпливу капіталу з України у значних обсягах.

Зазначені та інші зміни внесені до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18 та набирають чинності з 10 травня 2025 року.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини