$
Як змінилося життя ТОВ з 2 листопада 2019 і чи потрібно ТОВ змінювати статут у 2019 році?
Віталій Пацюк, Партнер ЮК КПД Консалтинг
1.11.2019, 13:57
16836
0
Як змінилося життя ТОВ з 2 листопада 2019 і чи потрібно ТОВ змінювати статут у 2019 році?
1.11.2019, 13:57
16836
0
Віталій Пацюк, Партнер ЮК КПД Консалтинг
Підготовлено спеціально для
Платформи ЛІГА:ЗАКОН

03.10.2019 був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності» № 159-IX (надалі - «Закон»), який набирає чинності 02.11.19 і, серед іншого, змінює Цивільний кодекс України, Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (надалі - «Закон про Реєстрацію»), Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (надалі - «Закон про Товариства»), тощо.

Розглянемо найважливіші зміни, що стосуються ТОВ:

1. Вирішення проблеми правочинів, що перевищують 50% чистих активів ТОВ і ТДВ. Нарешті до Закону про Товариства внесені зміни, щодо правочинів, що перевищують 50% чистих активів ТОВ. Відповідно до Закону учасникам надано право самостійно визначати у статуті чи може виконавчий орган Товариства самостійно вчиняти такі правочини, чи для цього необхідне рішення загальних зборів учасників або іншого органу Товариства.

Законом була змінена частина 2 статті 44 Закону про Товариства, яка тепер передбачає, що правочини потребують дозволу загальних зборів, якщо вони перевищують 50% чистих активів ТОВ чи ТДВ відповідно до останньої звітності і якщо інше не передбачено статутом Товариства. Тобто, якщо в статуті передбачити, що виконавчий орган самостійно укладає будь-які правочини - з 02.11.2019 для таких ТОВ і ТДВ рішення загальних зборів буде не потрібно, в той же час, якщо статутом передбачено посилання на чинне законодавство України в питаннях обмеження повноважень виконавчого органу - для таких ТОВ і ТДВ при укладенні зазначених правочинів все ще буде потрібне рішення загальних зборів учасників. Це найголовніша новела, яка заставляє нас задуматися про новий статут ТОВ / ТДВ;

2. Спадкування частки ТОВ і ТДВ без згоди інших учасників. Нарешті дочекались узгодження положень закону про ТОВ і Закону про Реєстрацію щодо спадкоємців, з останнього зникає положення про необхідність згоди учасників для вступу до ТОВ спадкоємців.

З 02.11.2019 втрачає чинність частина 5 статті 17 Закону про Реєстрацію в редакції Закону про Товариства, за якою державному реєстратору крім стандартного пакету з заяви про державну реєстрацію змін до відомостей єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і документу про сплату адміністративного збору подається:

1) заява про вступ до ТОВ / ТДВ;

2) доказ набуття права на спадщину або доказ правонаступництва (оригінал документа або його копія, вірність якої засвідчена нотаріально або тим, хто видав документ);

3) крім того, передбачалось, що якщо відповідно до статуту ТОВ / ТДВ вимагається згода інших учасників на вступ до нього, подається також така згода, справжність підписів на якій засвідчується нотаріально.

З 02.11.2019 ці положення викладаються в новій редакції і положення про згоду учасників зникає. Таким чином всім у кого така згода передбачена статутом, бажано переглянути статут і виключити ці положення, в протилежному випадку статут буде прямо суперечити чинному законодавству України, зокрема частині 1 статті 23 Закону про Товариства, за якою частка учасника переходить до його спадкоємця чи правонаступника без згоди учасників товариства.

Перевірте ваших контрагентів прямо зараз за допомогою сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН

3. Законодавець вже в котрий раз планує збільшити ВВП країни і дохід окремих типографій за рахунок ТОВ.

Будьте уважними з 02.11.2019 законом запроваджується обов'язковість використання спеціальних бланків нотаріальних документів, для оформлення:

1) актів приймання-передачі частки в статутному капіталі Товариства;

2) рішень загальних зборів учасників Товариства про визначення розміру статутного капіталу та розмірів часток учасників;

3) рішень загальних зборів учасників Товариства про виключення учасника з товариства;

4) заяв про вступ до Товариства;

5) заяв про вихід з Товариства.

Такі зміни направлені, перш за все, на ускладнення підробок протоколів, з допомогою яких можна змінити учасників ТОВ і ТДВ. Є думка, що документи на нотаріальних бланках підробляються складніше і рідше. У першій редакції законопроекту було заплановано ввести нотаріальну форму для правочинів з частками у статутному капіталі ТОВ і ТДВ, що було б вже занадто і прийнята редакція стала своєрідним компромісом, яка передбачає просту письмову форму для договору відчуження майна, предметом якого є частка (її частина) у статутному (складеному) капіталі товариства (новим абзацом доповнено пункт 4 частини першої статті 116 Цивільного кодексу України) і викладення на нотаріальних бланках зазначених вище документів.

Ще один захід до підвищення ВВП та захисту прав учасників товариств, запроваджений Законом - це необхідність оформлення нотаріальної довіреності від ТОВ / ТДВ кожного разу, коли документи державному реєстратору від імені ТОВ / ТДВ подаються представником за довіреністю. Ці правила тепер діють навіть для юридичних осіб. Будьте уважними це докорінно змінить існуючу практику проведення реєстраційних дій для юридичних осіб і потребуватиме видачі довгострокової довіреності на юриста або присутність у нотаріуса директора з приводу будь-якої реєстрації (абзац 4 частини 2 статті 14 Закону про Реєстрацію).

4. Обов'язок перевіряти обсяг дієздатності: ще одним заходом, що істотно ускладнить життя державним реєстраторам і нам, як їх клієнтам - це встановлення обов'язку реєстратора перевіряти обсяг цивільної дієздатності фізичних та юридичних осіб та повноважень представника фізичної або юридичної особи під час проведення державної реєстрації змін, пов'язаних із зміною складу учасників юридичної особи (частини 4, 5 статті 6 Закону про Реєстрацію). Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності юридичної особи, зареєстрованої відповідно до законодавства України, здійснюється шляхом отримання з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про таку особу, у тому числі її установчі документи, та перевірки відповідності реєстраційної дії, яка вчиняється, обсягу її цивільної правоздатності та дієздатності. Щодо нерезидента така перевірка має здійснюватися на підставі витягу з відповідного іноземного реєстру та, за необхідності, установчих документів учасника (їх копій), належним чином легалізованих. Цікаво, як тепер будуть отримувати витяги в юрисдикціях, в яких витяги не легалізуються, наприклад на Кіпрі, де можуть проставити апостиль лише на сертифікаті, що видається юристами, а витяг видається в простій письмовій формі без апостилю.

5. Безкоштовний моніторинг: Ще одним заходом, запровадженим Законом, є право учасника, керівника юридичної особи на безоплатній основі в режимі реального часу засобами телекомунікаційного зв'язку отримувати інформацію про факт подання або прийому документів, поданих для проведення реєстраційних дій щодо такої юридичної особи (частина 7 статті 14 Закону про Реєстрацію). Важливий захід, особливо в світі того, що державні реєстратори не дуже бажали виконувати свій обов'язок з надсилання виписок при проведенні реєстраційних дій юридичним особам та учасникам, подивимося як швидко і як якісно це право буде реалізовано.

6. Кінець епохи «чорних» реєстраторів і знов екстериторіальність? Як би ліберальна економіка не говорила про те, що підвищення конкуренції підвищує якість послуг, Міністерство юстиції України не змогло побороти комунальні підприємства які займались «незаконними» реєстраціями і законотворець не знайшов нічого кращого ніж виключити із переліку суб'єктів державної реєстрації акредитованих суб'єктів.

З 02.11.2019 державну реєстрацію матимуть право здійснювати тільки державні реєстратори та нотаріуси.

Крім того законом залишена обмежена екстериторіальність для юридичних осіб і передбачена повна екстериторіальність для фізичних осіб - підприємців. Для останніх передбачена можливість проводити державну реєстрацію незалежно від їх місця знаходження на підставі документів, поданих у паперовій та електронній формі. Юридичним особам і громадським формуванням, що не мають статусу юридичної особи, надана така можливість лише на підставі документів, поданих в електронній формі (частина 2 статті 4 Закону про Реєстрацію).

Уберегти майно від рейдерів допоможуть сервіси SMS-маяк і SMS-маяк Земля, за допомогою яких можна оперативно дізнатися про зміни в реєстрі нерухомості (через SMS-повідомленням, електронним листом, або ж через повідомлення в кабінеті користувача).

Читайте також:

ТОП-5 змін у житті ТОВ, запроваджених в 2018 році

Держреєстратор повідомить власника про дії з його нерухомістю

ТОП-5 ризиків «старих» статутів ТОВ


Увійдіть, щоб залишити коментар