В умовах сучасного бізнес-середовища забезпечення безпеки підприємства стає одним з основних пріоритетів для кожного власника та керівника такого бізнесу. Особливо під час війни, коли ситуація на фронті та в тилу змінюється щодня, забезпечення безпеки бізнесу набуває особливої важливості, оскільки, зовнішні і внутрішні виклики можуть поставити під загрозу не тільки фінансову стабільність компанії, а й її репутацію. Наразі головна задача власників бізнесу є не тільки утримати бізнес, а й надати робочі місця для людей та продовжувати підтримувати країну.
У цій статті пропонуємо розібрати декілька практичних порад, які на нашу думку, допоможуть підприємцям забезпечити безпеку їхнього бізнесу в умовах війни та мінімізувати потенційні втрати.
1. Оцінка та мінімізація ризиків.
Якщо Ви тільки починаєте свій підприємницький шлях або вже є власником бізнесу і хочете його примножити важливо зробити оцінку та мінімізацію ризиків, які є основою стратегії забезпечення безпеки бізнесу в Україні, особливо в умовах війни. Так, визначення ризиків і розробка стратегій для їх зниження дозволяє бізнесу адаптуватися до змін і ефективно реагувати на загрози. Ось як ми пропонуємо оцінити та мінімізувати ризики для бізнесу:
- Ідентифікація ризиків, для цього необхідно здійснити аналіз усіх аспектів діяльності бізнесу до яких можна включити:
- фінансові ризики, а саме: інфляція, кредитні ризики, зміни в податковому законодавстві, а також коливання валютних курсів.
- операційні ризики, до них можна віднести: технічні збої, відсутність підготовлених робочих кадрів, непередбачувані витрати підприємства, а також порушення ланцюга постачання.
- репутаційні ризики: негативна реакція громадськості через відкриття підприємства, погіршення іміджу підприємства через якісь політичні обставини або соціальні.
- кіберзагрози, а саме: витік даних із системи підприємства, зломи сайтів або баз даних підприємства та втручання в його інформаційні системи.
- фізичні загрози, наразі в Україні є найбільша загроза, - це війна.
- Кожен ризик потребує оцінки ймовірності та наслідків, які ми пропонуємо поділити за двома основними критеріями, а саме:
- Ймовірність: яка ймовірність того, що цей ризик стане реальністю. Це можна оцінювати на основі аналізу попередніх подій, тенденцій та зовнішніх факторів (наприклад, політична ситуація або економічні прогнози).
- Вплив: наскільки серйозним буде вплив цього ризику на діяльність компанії у разі його реалізації. Оцінка впливу може включати фінансові втрати, пошкодження репутації, юридичні наслідки тощо.
Тож, після оцінки ймовірності та наслідків для кожного ризику для бізнесу, наступним кроком є визначення пріоритетів для їх зменшення. Саме це дозволяє фокусувати ресурси на найнебезпечніших та найбільш ймовірних загрозах. Ризики, які мають високу ймовірність і критичні наслідки, повинні бути для керівника бізнесу першочерговими для його управління.
Тому, оцінка ймовірності та наслідків кожного ризику — це ключовий етап в управлінні ризиками, що дозволяє зосередити ресурси на найбільш небезпечних загрозах для бізнесу. Такий підхід допомагає не лише уникнути серйозних фінансових втрат, але й підготувати компанію до несподіваних ситуацій, забезпечуючи її стійкість у будь-яких умовах.
Після оцінки ризиків для бізнесу потрібно розробити стратегії їх мінімізації, а саме шляхом:
- уникнення ризику, так у разі високого ризику та високих можливих втрат, можна повністю уникнути певних видів діяльності або перенести бізнес до іншого регіону країни.
- зменшення ймовірності ризику, до цього можна віднести, наприклад, поліпшити безпеку об'єктів, проводити постійні тренінги для персоналу підприємства з кібербезпеки, підвищити рівень контролю за постачанням товарів.
- зменшення наслідків ризику, у випадку неможливості уникнути ризиків для бізнесу, можна зменшити його вплив. Наприклад, страхування бізнесу або активів підприємства, регулярне оновлення програмного забезпечення для захисту від кібератак.
- перенесення ризику, у випадках, коли ризики неможливо повністю знизити або відвернути, можна передати його іншим сторонам. Наприклад, через договір страхування або укладання договорів із постачальниками чи партнерами, що покривають потенційні збитки.
2. Розробка плану евакуації.
Оскільки в Україні досі триває війна, у бізнеса повинен бути чіткий план на випадок надзвичайної ситуації, зокрема, для евакуації персоналу, захисту основних активів і відновлення роботи в умовах кризи. Так, наразі розробка чіткого плану є важливим елементом забезпечення безпеки підприємства під час війни. Такий план дозволяє зберегти життя співробітників, захистити активи та забезпечити безперервність бізнесу, навіть у найбільш складних обставинах.
3. Кібербезпека.
За останні роки, кібербезпека стала одним із найважливіших аспектів для бізнесу. В Україні, загроза кібербезпеки значно зросла, особливо з початком війни, а також економічної нестабільності в країні. Тому компанії повинні вжити ефективних заходів для захисту своїх даних, використовувати ліцензовані програми, та мати фахівця у сфері IT. Кібербезпека охоплює не лише захист інформаційних систем, але й збереження безпеки бізнес-процесів, фінансових транзакцій та комунікацій з клієнтами і партнерами. Так, застосування комплексних заходів із захисту даних підприємства, систем та персоналу, постійне навчання співробітників, допоможуть компаніям зберегти свою конфіденційну інформацію.
4. Забезпечення фізичної безпеки активів.
У сучасному бізнес-середовищі забезпечення фізичної безпеки активів є важливим аспектом для кожної компанії, оскільки зловмисники можуть намагатися викрасти або пошкодити продукцію, обладнання або документи компанії. Тому, окрім захисту онлайн-ресурсів, необхідно вжити заходів для захисту фізичних об’єктів бізнесу, таких як: склади, офіси, техніка та інші важливі активи, зокрема, за допомогою встановлення в компанії систем спостереження та охорони.
5. Контроль мобілізаційних заходів щодо компанії та бронювання працівників.
В умовах війни в Україні питання мобілізації та забезпечення виконання мобілізаційних заходів стають критичними для збереження функціонування бізнесу. Водночас, враховуючи мобілізацію трудових ресурсів, важливо не тільки забезпечити необхідну кількість працівників для виконання критичних функцій компанії, але й дотримуватися законодавчих вимог щодо бронювання працівників. Так, якщо виникають проблеми з процесом бронювання чи мобілізації, бізнесу важливо мати юридичну підтримку, яка зможе надати консультації щодо правильності оформлення документів та правових наслідків для працівників.
6. Перевірка контрагентів.
Вважаємо, що перед тим, як компанія починає свою співпрацю із контрагентами, то потрібно здійснити попередню їх перевірку, що допоможе в майбутньому уникнути фінансових (неплатоспроможність контрагента, неможливість стягнути заборгованість), податкових та репутаційних ризиків.
7. Збереження фінансової стабільності.
Збереження фінансової стабільності, зокрема під час війни, а також в умовах економічної та політичної нестабільності, є однією з головних задач для бізнесів в незалежності від його масштабу. Так, війна в Україні створює численні виклики для підприємств, від зниження попиту до перебоїв у постачаннях та фінансових труднощів. Проте, правильний підхід бізнесу до управління своїми фінансами може допомогти зберегти його стабільність. Тож, для збереження фінансової стабільності бізнесу є кілька порад:
- регулярно переглядати бюджет компанії та адаптувати його до нових реалій;
- у випадку настання для компанії кризового періоду важливо чітко розуміти, які фінансові зобов’язання мають найвищий пріоритет;
- у кризових умовах важливо знайти можливості для зниження витрат на логістику та постачання, наприклад, перегляд умов оплати з постачальниками та переговори щодо відстрочок платежів.
8. Гнучкість у стратегіях ведення бізнесу.
В усі часи бізнес повинен був завжди підлаштовуватись та адаптуватись під реалії життя людей, не є виключення і сьогодення. Так, умови роботи можуть змінюватись миттєво і кардинально, тому вміння адаптуватися під реалії сьогодення є дуже важливим фактором. Адаптивність надважлива в роботі, тому що від того, наскільки ви готові до непередбачуваних обставин та наскільки добре зможете виконувати завдання за таких умов, залежить успіх багатьох проектів і компанії в цілому.
9. Забезпечення психологічної підтримки персоналу.
Важливим елементом в побудові бізнесу та його безпеки в цілому є самі співробітники, тому керівникам бажано запровадити на фірмі систему психологічної підтримки для них. Так, забезпечення психологічної підтримки персоналу допомагає не лише покращити загальне самопочуття працівників, але й підвищує продуктивність роботи самого підприємства та формує позитивний імідж компанії. Психологічна підтримка повинна бути невід'ємною частиною стратегії управління персоналом, що сприяє гармонії та ефективності організації в цілому.
10. Взаємодія з органами влади та правоохоронними органами.
Одним із важливих аспектів для забезпечення стабільності та безпеки компанії є її взаємодія
з органами влади та правоохоронними органами. Ця взаємодія включає в себе дотримання законів, боротьбу з правопорушеннями, підтримку правопорядку, а також сприяє розвитку прозорих і етичних бізнес-процесів. Так, важливо не тільки виконувати та дотримуватись нормативні вимоги, але й бути готовим до оперативної взаємодії в разі необхідності, щоб зберегти репутацію підприємства, а такої його конкурентоспроможність.
Підсумовуючи все вищесказане можемо сказати, що забезпечення безпеки бізнесу в Україні під час війни вимагає комплексного підходу, гнучкості та швидкої адаптації до нових реалій. Ризики, пов’язані з фізичною безпекою, кіберзагрозами та правовими питаннями, стають ще більш актуальними в умовах конфлікту. Однак, вживаючи правильні заходи, зокрема створення ефективних планів безпеки, інвестування в технології захисту та підтримку зв'язків з органами влади і правоохоронними структурами, можна значно знизити ризики для бізнесу. Важливо пам'ятати, що стабільність і безпека підприємства — це не тільки захист від загроз, але й вміння адаптуватися та продовжувати працювати навіть у найскладніших умовах.