Важко знайти водія, який хоча б раз в житті не стикався з дорожньо-транспортною пригодою. А при такому велика кількість транспортних засобів на дорогах знання алгоритму поведінки на кшталт навичкам заміни колеса.
Як казав один знайомий, сьогодні базовими юридичними знаннями повинен володіти кожна людина.
Спробуємо побудувати алгоритм дій виходячи з критеріїв тяжкості наслідків ДТП, і почнемо з несприятливого сценарію.
ДТП з постраждалими
НУЛЬОВИЙ ПУНКТ - викликайте адвоката! Якщо постраждалих немає, і у вас є внутрішнє переконання в очевидності провини того чи іншого учасника ДТП, то викликати адвоката необов'язково. Досить буде виконати етапи 2-5. Адвокату буде досить здобутих вами доказів для подальшого надання правової допомоги. Якщо ж очевидність винуватця під сумнівом, пошкодження суттєві та й поведінка іншого учасника важко назвати адекватним ситуації то виклик адвоката бажаний.
Перший етап: що необхідно зробити після настання ДТП, це звичайно ж встановити чи є постраждалі особи. Саме від цього необхідно відштовхуватися при виборі алгоритму дій при будь-яких обставинах. Від цього залежить в якій галузі права потрібні знання. На жаль, іноді це може бути і кримінальна.
Нагадаємо, що наявність постраждалих від ДТП автоматично передбачає кримінальну відповідальність за ст. 286 КК України. Навіть якщо видимих пошкоджень немає, це не означає, що тілесних ушкоджень немає. Завжди слід викликати швидку допомогу для встановлення фізичного стану потерпілого.
По-перше, що не цинічно це звучить, але винуватець ДТП в цьому зацікавлений найбільше.
Після виклику швидкої допомоги, необхідно надати першу медичну допомогу. Як саме надавати допомогу, необхідно ознайомитися на дозвіллі. Це важливо, для порятунку життя.
При виклику швидкої необхідно детально вказати характер важких ушкоджень, щоб бригада швидкої допомоги розуміла з чим доведеться мати справу.
Далі - більше, якщо є така можливість, необхідно попросити родичів або знайомих пройти до лікувального закладу. Як мінімум зрозуміти що з потерпілим, а також організаційно-фінансово допомогти з наданням первинної медичної допомоги. На першому етапі це може бути забезпечення медикаментами або оплата медичних послуг (аналізи, обстеження або операції). Звичайно головне в цьому посильна допомога потерпілому, не завадить також збір відомостей, які допоможуть в майбутньому врегулювання збитків з потерпілим і захисту в кримінальному провадженні.
У вас на руках повинні зберегтися платіжні документи, а також інформація від лікаря з попереднім діагнозом. Також це допоможе встановити медичний заклад для витребування слідчим доказів тілесних ушкоджень. Як показує практика, часто на експертизу передають матеріали з ушкодженнями не мають відношення до ДТП (наприклад недавні травми або інші захворювання). Це також допоможе при визначенні розміру страхового відшкодування в майбутньому (сьогодні це 260 000 грн),.
Другий етап - намагатися встановити перебуває чи інший учасник ДТП в стані наркотичного або алкогольного сп'яніння. Очевидно, що ваша думка буде грунтуватися тільки на візуальних ознаках. Це не автоматично, але все з переважаючою часткою ймовірності допоможе визначити винуватця ДТП. При прибутті співробітників патрульної поліції обов'язково вказати на такі підозри. У випадках без постраждалих, поліція не завжди спрямовує на обстеження учасників ДТП. Тому уважно стежте, що потім водієм іншого учасника ДТП не виявилась інша особа.
Категорично не рекомендую залишати місце ДТП в разі незначних пошкоджень і пропозиції іншого учасника ДТП залагодити всі "на місці", крім випадків обопільної згоди на складання "європротоколу" (сума збитків до 50 000 грн.). Більш детально мова про європротокол піде нижче, але варто пам'ятати чотири умови:
- відсутність потерпілих
- наявність страховки ОСАЦВ у всіх учасників ДТП (водіїв транспортних засобів)
- обопільна згода
- відсутність у учасників ознак алкогольного або наркотичного сп'яніння
Від складання європротоколу в разі збігу всіх трьох пунктів відділяє лише наявність бланка.
Після складання Європротоколу, етапи 3 і 4 і 6 можна пропустити.
Третій етап:
- зафіксувати дані свідків ДТП (ПІБ, номер страхового поліса ОСАЦВ і КАСКО (при наявності), номери телефонів, держномери автомобілів, адреса реєстрації, якщо вийти) і показання свідків. Все це найкраще робити за допомогою фото та відео. Записати дані займає час, а в стані шоку часто забуваєш, що саме необхідно фіксувати.
- зафіксувати місце розташування камер відеоспостереження
Після всіх вищевказаних дій варто викликати патрульну поліцію. Поліція можна викликати відразу після виклику швидкої допомоги, але іноді свідків зафіксувати важливіше.
При повідомленні про ДТП необхідно чітко вказати наявність постраждалих, адреса, держномери автомобілів-учасників ДТП, відомості про учасників ДТП, коротко повідомити, що саме трапилося (марки і держномери автомобілів, дані учасників ДТП, відомості про їх стан, вашу версію причини (якщо вона досить очевидна і вашої провини не спостерігається). Всі ці відомості дуже важливі при подальшому розслідуванні причин ДТП, саме первинні відомості.
Четвертий етап. Як правило, патрульна поліція прибуде на виклик протягом години-двох. Це час можна провести з користю:
- сфотографовано місце ДТП (автомобілі, учасників, всі пошкодження від ДТП (транспортні засоби, елементи проїжджої частини з прив'язкою з транспортним засобам), загальну обстановку на місці ДТП, гальмівні шляхи і інші сліди на місці ДТП), стан шин
- виміряти довжину гальмівних шляхів, відстань автомобіля від дорожнього полотна і схематично намалювати
- розпитати інших учасників про їх версії ДТП (бажано все зафіксувати на відео)
П'ятий етап: Повідомлення страхової компанії
За умовами страхових договором, повідомити в страхову компанію необхідно відразу ж після ДТП, тому після виклику поліції можна повідомити в страхову компанію. Виходячи з досвіду, важливіше зафіксувати обставини ДТП і свідків. Недобросовісні водії всіляко намагаються приховати свою провину тому вдаються до різних хитрощів:
- вивертають колеса, що приховати напрямок руху
- дряпають кузовні деталі, що підвищити розмір збитку
- ховають пошкоджені елементи автомобілів
Відомий випадок заміни шин на зимові.
Саме перші хвилини після ДТП - найважливіше джерело доказів.
Страхової компанії необхідно повідомити дані учасників ДТП, дані полісів (номер і страховиків, дані про складання европропроткола, пошкодження автомобіля, постраждалих і т.д.). При істотних пошкодженнях, страхова компанія може викликати аварійного комісара для фіксування пошкоджень і тілесних ушкоджень.
Нижче окремо буде питання подальших дій і правила складання європротоколу.
Шостий етап. Спілкування з патрульною поліцією
Патрульна поліція при оформленні ДТП вирішує кілька завдань:
- Визначає чи є потерпілі. Сіли потерпілі є, то викликається слідчо-оперативна група для огляду місця події, опитування учасників ДТП і свідків з наступною передачею матеріалів в слідчий орган для вирішення питання про реєстрацію кримінального правопорушення
- З'ясовує наявність ознак алкогольного або наркотичного сп'яніння. У разі тільки адміністративне порушення направлення на обстеження залишається на розсуд поліцейського, у випадку з постраждалими, напрямок на медичного освідетельствоаніе є обов'язковим.
У першому випадку відмова прирівнюється до керування транспортним засобом в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння з складання протоколу про адміністративне правопорушення за ст.130 КУпАП. Так що рада однозначний - погоджуватися.
У другому випадку все не так однозначно, але постанову по ст. 130 КУпАП однозначно не додасть в скарбничку захисту.
Так що варіант один, виконувати законну вимогу поліцейського. Тут слід не забувати, що в разі ваших підозр щодо іншого водія слід заявити про це патрульному і в разі відмови фіксувати все на свій кошт відеофіксації така відмова так і на боді-камеру поліцейських. Не варто погоджуватися на Драгер, особливо якщо це стосується третьої особи.
- Складання плану-схеми ДТП На цьому етапі вам допоможуть ваші записи про ДТП. Так при складанні схеми ДТП обов'язково вкажіть всі невідповідності усно і якщо їх не врахують, то вкажіть в протоколі (довжина гальмівного шляху, положення транспортних засобів їх коліс, пошкодження тощо). Все ретельно звіряйте і все невідповідності фіксуйте в протоколі або на окремому додатку до протоколу.
- Складання протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП На винуватця ДТП за версією поліції.
В даному випадку патрульний поліцейський зобов'язаний вас опитати і врахувати дані відомості при складанні протоколу. В опитуванні детально вкажіть вашу версію подій, свідків з ідентифікують даними, всі обставини ДТП, все неправомірні дії поліції (якщо такі мають місце бути), уточнення до плану-схемі ДТП. Якщо ви не згодні з складання протоколу на будь-якого учасника вкажіть це в опитуванні. якщо протокол складено на вас, то і в самому протоколі.
Видача копії протоколу винуватцю ДТП (за версією поліції)
- Вилучення посвідчення водія та видача тимчасового посвідчення водія
Після рішення поліцією своїх задач, ваше право попросити (за письмовою заявою) плат-схему ДТП, копію акта медичного огляду
Протокол про адмін правопорушення буде направлений до суду за місцем скоєння ДТП для винесення відповідної постанови.
Відповідальність за порушення по ст. 124 КУпАП штраф 340 грн або позбавлення водійських прав від 6 місяців до 1 року.
Всі докази здобуті після ДТП, а також показання свідків безпосередньо впливають на доведення вашої невинності. Витребування відеозаписів, явка свідків до суду все лежить на плечах особи, притягувався до адміністративної відповідальності. Тут, до речі буде адвокат.
Перед походом до суду, необхідно завчасно надати до суду всі наявні докази для їх оцінки і вивчення в судовому засіданні.
Права повертають тільки після рішення суду (яке набрало законної сили) яким не передбачено позбавлення водійського посвідчення та сплати штрафу. У разі ж позбавлення права на строк від 6 місяців до року будьте готові заново складати іспити на отримання водійського посвідчення.
Сьомий етап. Спілкування зі страховою в т.ч. через складання європротоколу
Оформлення ДТП за допомогою європротоколу можливо без поліції за умови взаємної згоди, немає потерпілих і п'яних можливий при сумі збитків до 50 000 грн (майно)
Електронна форма для заповнення європротоколу доступна за посиланням: https://dtp.mtsbu.ua. Краще звичайно ж мати бланк європротоколу під рукою.
Всі дії далі ви робите зі страховою особи, яка заподіяла шкоду! Свою страхову компанію ви повідомляти або інформаційно або якщо у вас є КАСКО.
Протягом 3-х робочих днів з дати ДТП письмово надати страховикові (своєму і страховикові іншого учасника ДТП) повідомлення про ДТП за встановленою формою. На всіх заявах повинен бути реєстраційний номер і дата. Термін 3 дні вкрай важливий інакше регрес буде за ваш рахунок.
Чекаємо на протязі 10 днів огляду транспортного засобу представником страхової і після цього можемо залучати незалежного експерта. Ремонтувати автомобіль до огляду категорично не дозволяється.
Подаємо заяву про страхове відшкодування протягом 30 днів з моменту ДТП і чекаємо 90 днів на страхову виплату.
На допомогу з цього питання буде сайт МТСБУ: http://www.mtsbu.ua/ua/for_consumers/dtp/dtp_ua/
До заяви додається цілий перелік документів, у тому числі особливу увагу слід приділити двом:
- експертна оцінка збитку - важливо узгодити зі страховою розмір збитку, в т.ч. шляхом проведення додаткової експертизи
- довідка по форма 2 з поліції, потребують деякого часу
Решта документів у вас в наявності (паспорт, код і т.д)
Мотиви відмови у страховому відшкодуванні на підставі відсутності рішення суду не беруться в розрахунок, після надання форми 2 з поліції. Вина не є підставою для відмови у виплаті.
А у випадку з европротоколом взагалі не потрібні, адже ніякого рішення суду не буде на підставі ст. 124 КУпАП.
При порушенні термінів зазначених вище, страхова компанія може відмовити у відшкодуванні (крім місячного терміну для звернення за відшкодування, але тут вступають силу загальні цивільного права)