Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Перевірки бізнесу: кому в 2021 році чекати інспекторів

Яких перевірок стосується мораторій і на які перевірки він не діє

4 грудня 2020 року, для підтримки бізнесу на період дії карантину, народні депутати прийняли Закон № 1071-IX, яким встановили матеріальну допомогу для суб’єктів господарювання.

Водночас, цим же законом було скасовано норму, яка забороняла  органам державної влади під час карантину проводити планові перевірки у сфері господарської діяльності.

Така протилежність у положеннях закону наштовхує представників бізнесу на питання: що чекати у 2021 році: послаблення уваги з боку держави чи системного контролю з відповідними наслідками?

Скасування Законом від 04.12.2020 № 1071-IX мораторію на проведення перевірок: яких перевірок це стосується і на які перевірки він не діє?

Потрібно пам’ятати, що за час дії на території України карантину було прийнято зміни до законів, які запровадили:

  1. Мораторій на податкові перевірки - заборона на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину (Підпункт 52-2 пункту 10 розділу XX Податкового кодексу України
  2. Мораторій на перевірки усіх органів державного контролю - на період встановлення карантину забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (пункт 4 частини 2 розділу II Закону 530-IX)

Як бачимо, перший пункт стосується сфери лише податкових перевірок, а другий - перевірок, які проводяться усіма органами державного нагляду. 

Законом від 04.12.2020 № 1071-IX було скасовано мораторій на проведення планових перевірок усіма органами державного нагляду (контролю) (пункт 4 частини 2 розділу II Закону 530-IX).

Проте, мораторій на проведення податкових перевірок скасовано не було і підпункт 52-2 пункту 10 розділу XX Податкового кодексу України є чинним і зараз.

Захистіть свій бізнес під час карантину
Тримайте критично важливі новини в смартфоні з Liga360. Залучіть команду до обговорення профільних тем, спільного пошуку бізнес-ризиків та можливостей

Яких же перевірок стосується скасування мораторію?

Закон від 04.12.2020 № 1071-IX стосується відміни мораторію на перевірки усіх органів державної влади, уповноважених на це законом.

Серед них: Державна служба України з питань праці, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками та інші.

За інформацією Інспекційного порталу, на 2021 рік плани річних перевірок затвердили 25 центральних органів виконавчої влади. Кожен з цих органів буде здійснювати заходи контролю відповідно до своєї сфери відання.

Наприклад, у річному плані Державної служби України з питань праці та Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів міститься сфера державного контролю, перелік осіб, яких будуть перевіряти, дату початку перевірки і строк її проведення.

Окрему увагу потрібно звернути на планові перевірки, які в цьому буде проводити Національний банк України щодо небанківських фінансових установ. Ці перевірки стосуватимуться дотримання правил фінансового моніторингу та відповідності компаній умовам ліцензування.

План інспекційних перевірок, які проводитиме Національний банк, був оприлюднений на його веб-сайті 30 грудня минулого року.

Для ринку фінансових послуг досвід таких перевірок буде новим, оскільки у минулому році набрав чинності оновлений Закон № 361-IX від 28.04.2020 про фінансовий моніторинг, а з 1 липня 2020 року у небанківський фінансових установ з’явився новий регулятор – Національний банк України.

Невідомість ситуації підсилюється і тим, що новий регулятор і досі не затвердив нормативні акти, якими регулюватимуться правила проведення перевірок. Поки що діють положення, видані ще  Нацкомфінпослуг, попереднім регулятором.

На які перевірки не розповсюджується Закон від 04.12.2020 № 1071-IX?

З першого погляду можна сказати, що Закон від 04.12.2020 № 1071-IX не відмінив мораторій на податкові перевірки, оскільки жодні положення Податкового кодексу не скасовувалися і зміни до нього не вносилися. Проте, не все так однозначно, про що говорить наступне.

Чи будуть проходити планові перевірки Державної податкової служби?

24 грудня 2020 року на веб-сайті Державної податкової служби було оприлюднено План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік.

Перевіряти планують фізичних та юридичних осіб, фінансові установи, постійні представництва та представництва нерезидентів.

Чи будуть дійсно відбуватися такі перевірки з урахуванням наведених вище колізій законодавства? Відповіді може бути дві:

Варіант № 1. Так, будуть. Пояснюємо це тим, що 4 грудня 2021 року було скасовано норму, якою органам державного нагляду (контролю) заборонялося проводити планові заходи із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Державна податкова служба відноситься до органів державного нагляду (контролю), а документальні перевірки платників податків є одним із видів планових заходів. Дана ситуація підпадає під ознаки скасованого пунктом 4 частини 2 розділу II Закону 530-IX мораторію, тому висновок може бути позитивним.

Варіант № 2. Ні, не будуть. Обґрунтовуємо це тим, що норма щодо податкових перевірок, передбачена у Податковому кодексі, є спеціальною по відношенню до загального Закону 530-IX, тому, при вирішенні Державною податковою службою питання, проводити податкову перевірку чи ні, підлягає застосуванню саме вона.

На гарячій лінії Державної податкової служби відповідають, що «на даний час питання існування мораторію на проведення планових податкових перевірок перебуває на погодженні».

Проте, є перевірки, які Державна податкова служба може проводити навіть під час карантину. Це виключення з мораторію на проведення податкових перевірок і стосується воно таких випадків:

  1. Необхідність проведення позапланових перевірок;
  2. Звернення самого платника податків із запитом на проведення перевірки;
  3. Перевірки в частині порушення законодавства про виробництво, використання, ліцензування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Щодо планових податкових перевірок, то невизначеність представників Державної податкової служби щодо мораторію означає, що колізія в законах все-таки існує і Державна податкова служба поки що сама не розуміє, чи варто проводити планові заходи контролю платників податків, щоб це не призвело до подальшого скасування результатів перевірок.

Дізнатися чи потрапила ваша компанія в графіки планових перевірок державних органів нагляду і контролю можна за допомогою сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН.

Які органи можуть прийти з позаплановою перевіркою?

Усі органи виконавчої влади, які повинні забезпечувати виконання законів, можуть здійснити позапланову перевірку, ревізію, огляд, обстеження діяльності того чи іншого суб’єкта господарювання.

Така можливість встановлена Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Цей закон закріплює повноваження органів державної влади під час проведення перевірок, права суб’єктів господарювання, яких перевіряють, відповідальність цих осіб, порядок оскарження результатів перевірок.

Кожен орган державної влади перевіряє підприємство у частині здійснення тої діяльності, яка відноситься до його сфери нагляду.

Наприклад, Держпродспоживслужба перевіряє підприємства на предмет дотримання санітарного законодавства, законодавства про захист прав споживачів. Держпраці контролює дотримання законодавства про зайнятість населення, працевлаштування осіб з інвалідністю, охорони і гігієни праці, поводження з матеріалами промислового призначення тощо.

Тобто, предмет нагляду у планових та позапланових перевірках загалом не відрізняється. Відмінність полягає у тому, що підставою позапланової перевірки є, як правило, порушення законодавства, яке необхідно своєчасно усунути, і те, що про цю перевірку посадові особи підприємства не знають заздалегідь.

Під час проведення позапланової перевірки з’ясовуються лише ті питання, на підставі яких така перевірка була призначена. Такі питання обов’язково зазначаються у направленні на позапланову перевірку.

Основними підставами для проведення позапланового контролю є:

  • перевірка виконання підприємством приписів, складених за результатами планової перевірки;
  • звернення фізичної особи про порушення, що спричинило шкоду її правам з відповідними доказами;
  • неподання суб’єктом господарювання звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або зазначення у звітності недостовірних даних;
  • настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання.
  • письмова заява суб’єкта господарювання про здійснення такої перевірки за його бажанням;
  • доручення Прем’єр-міністра України про перевірку суб’єктів господарювання у зв’язку з виявленими системними порушеннями. (ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»)

У спеціальних нормативно-правових актах конкретизовано підстави проведення  позапланових заходів контролю тим чи іншим органом державної влади.

Наприклад, органи Державної податкової служби проводять позапланові перевірки, якщо є такі спеціальні підстави:

  • платник податків не надає письмові пояснення та документи на запит ДПС після отримання інформації про порушення ним законодавства;
  • платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або у податковій декларації зазначені недостовірні дані;
  • платник податків подав скаргу на прийняте податкове повідомлення-рішення, в якій посилається на обставини, що не були досліджені під час планової перевірки (ст. 78.1 Податкового кодексу України)

Що стосується Держпраці, то характерними для цього органу підставами для проведення позапланових перевірок є:

  • невиконання вимог припису інспектора праці.
  • рішення керівника за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством;
  • повідомлення правоохоронних органів про порушення порядку оформлення трудових відносин;
  • інформація Державної податкової служби про невідповідність кількості працівників роботодавця обсягам виробництва;
  • інформація Пенсійного фонду України про фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами в одного роботодавця більше року;

(Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 823 «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю»)

На даний час, усі органи державної влади, які планують перевіряти суб’єктів господарювання, вже оприлюднили графіки відповідних перевірок. Відкритим залишається питання проведення саме податкових перевірок, мораторії на які все ще існує у Податковому кодексі.

Поки уповноважені органи «погоджують» це питання, представникам бізнесу рекомендуємо навіть під час карантину дотримуватися законодавства, систематизувати документообіг, звітність та вчасно врегульовувати інші питання на підприємстві. Адже, законодавчий привід завітати з позаплановою перевіркою завжди можна знайти у недобросовісного контрагента, відкритих джерелах або від інших органів державного нагляду. 

Ірина Плискань, юрист Activitis

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини