Вибір контрагента в бізнесі грає дуже важливу роль. Основною метою перед укладенням угоди є не тільки вибір найбільш вигідних фінансових умов, а й надійність майбутніх відносин. Для того, щоб ваша угода відбулася і її результат був вдалим для обох сторін, існує процедура перевірки контрагента, яка є особливо актуальною, якщо ви плануєте укласти угоду вперше. Розглянемо головні причини, ризики та способи перевірки потенційних партнерів.
Навіщо перевіряти контрагентів?
Ситуація 1 Ви раніше не працювали з відповідним контрагентом і майбутня угода планується як перша спільна співпраця. Це перша і одна з найголовніших причин перевірки контрагента, оскільки найвищі ризики виникають саме при первинній співпраці сторін, коли Ви не знаєте, які підводні камені можуть чекати при укладенні угоди з невідомим суб'єктом.
Ситуація 2 Фіктивність контрагента. Результати перевірки контрагента можуть показати, що наявність певних ознак існуючої компанії може виявитися лише прикриттям для незаконної діяльності контрагента і відсутності його реєстрації.
Ситуація 3 У вас є інформація, що контрагент був нещодавно зареєстрований і тільки почав свою діяльність. В даному випадку також необхідна перевірка, оскільки можливі ризики того, що контрагент виявиться, наприклад, так званої компанією-одноденкою, яка створювалася виключно для досягнення певних цілей і, як мінімум, має проблеми зі сплатою податків
Ситуація 4 Можливо, ви спілкувалися зі своїми партнерами або знайомими по бізнесу і чули не дуже позитивні відгуки про репутацію контрагента. Перевірка перед укладенням угоди в такому випадку допоможе уникнути негативного досвіду ваших знайомих, або навпаки, покаже, що відгуки виявилися неправдивими і з цим контрагентом можна ефективно працювати.
Ситуація 5 Можливо, контрагент неплатоспроможний. В такому випадку існують фінансові ризики і ваша угода виявиться збитковою, оскільки необхідно буде чекати проходження процедури банкрутства, щоб була можливість повернути хоча б частину своїх коштів.
Ситуація 6 Ви плануєте укласти угоду, а контрагент вимагає попередньої оплати. Можливо, це просто умова забезпечення надійності угоди, але ще існує ризик того, що контрагент виявиться неблагонадійним і просто забере гроші, не виконавши умови угоди.
Ситуація 7 Ви плануєте укласти угоду з іноземним контрагентом. Перевірка в такому випадку необхідна, оскільки контрагент може спробувати приховати якісь важливі аспекти своєї діяльності, що в подальшому несприятливо позначиться як на самій угоді, так і безпосередньо на вашому фінансовому становищі/репутації. Ви повинні вимагати у контрагента максимальну кількість інформації про його діяльність, ненадання якої може викликати підозри.
Тетяна Чудік, юрист KPMG Law Ukraine |
Можливі ризики при несвоєчасній перевірці контрагента або її відсутності:
Фінансовий. Якщо ви вирішите подати позов про стягнення заборгованості з контрагента і після подання позову виявиться, що контрагент неплатоспроможний/нещодавно зареєстрований і має мінімальний статутний капітал. Можливо навіть, що по відношенню до контрагента відкрито декілька судових проваджень. Ймовірно, що ваші шанси на стягнення заборгованості мінімальні і ви невідворотно понесете фінансові збитки, яких можна було б уникнути, попередньо перевіривши контрагента перед укладенням угоди.
Податковий. Вчасно не здійснивши перевірку контрагента, може виявитися, що ваш контрагент - офшорна компанія. В такому випадку існує ряд ризиків, в тому числі, і підвищена увага податкових органів до вашої компанії.
Репутаційний. Під час укладення угоди з неперевіреним контрагентом можна також поставити під загрозу свою репутацію / репутацію компанії. В подальшому вам потрібно буде зробити багато зусиль, щоб її відновити. У будь-якому випадку, легше попередити цей ризик, ніж його усунути.
Як перевіряти контрагентів?
Існує два основних варіанти перевірки контрагента: безпосередньо власними силами компанії за допомогою відкритих джерел (баз даних, реєстрів) або за допомогою проведення ретельного due diligence, який буде включати перевірку юридичних, фінансових, податкових аспектів.
Основні аспекти перевірки контрагента перед укладенням угоди:
1) Перевірка інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань допоможе дізнатися базову інформацію про вашого контрагента: факт реєстрації контрагента, розмір статутного капіталу, перелік засновників та уповноважених осіб, місцезнаходження компанії, види діяльності та ін.
2) Перевірка судової практики в Єдиному державному реєстрі судових рішень дозволить знайти судові справи за участю контрагента і дізнатися інформацію про наявність фінансових і податкових проблем, неблагонадійність у відносинах з іншими контрагентами.
3) Дуже важливою є антикорупційна перевірка контрагента, зокрема, по санкційним спискам, внутрішнім документам контрагента (антикорупційна політика, правила, положення, кодекс корпоративної етики і т.д.), яка дозволить краще зрозуміти специфіку діяльності контрагента і визначити потенційні корупційні ризики при укладенні угоди.
4) Перевірка інформації про наявність ліцензій і дозвільних документів. Дана перевірка має чимале значення, оскільки ваш потенційний контрагент може приховати від вас інформацію про закінчення терміну дії ліцензії або її анулювання, відсутність дозволів на проведення необхідних робіт і т.п. У такому випадку саме ви можете потрапити під дію фінансової або адміністративної відповідальності, навіть якщо ведете свою діяльність відповідно до усіх вимог законодавства. Перевірити необхідну інформацію можна на сайті органів, відповідальних за їх видачу (на приклад, Державна служба України з безпеки на транспорті, Державна фіскальна служба України, Департаменти екології та природних ресурсів обласних Державних адміністрацій, Державна служба України з питань праці і т.п.)
5) Також обов'язковою є перевірка контрагента в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, за даними з якого можна встановити факт наявності у майбутнього контрагента об'єктів нерухомості і пов'язаної з ними інформації. Дана перевірка допоможе прояснити ситуацію з майном контрагента, уникнути ризиків невиконання умов договору.
6) Не варто забувати і про установчі документи потенційного контрагента, якщо ви плануєте укладати угоду з юридичною особою. Слід звернути увагу на статут, в якому прописані повноваження органів юридичної особи, в тому числі і на проведення операцій. Вивчивши положення статуту, ви будете краще інформовані про структуру та принципи діяльності контрагента, що в подальшому дозволить вам прорахувати всі можливі сценарії ваших відносин, вибрати найбільш вигідний і уникнути можливих ризиків.
Підводячи підсумки, можна із впевненістю сказати, що обов'язково слід якомога ретельніше перевіряти потенційних контрагентів перед укладенням угоди. Безумовно, ні одна перевірка не дасть вам гарантію того, що контрагент в майбутньому буде виконувати всі свої зобов'язання і здійснювати свою діяльність відповідно до норм законодавства України, але такі дії мінімізують можливі ризики і дадуть можливість хоча б на етапі укладення угоди бути впевненим у вашому бізнес-партнері.
Нагадаємо, перевірити вашого контрагента на благонадійність і дізнатися про наявність відкритих процедур банкрутства можна за допомогою сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Ви можете перевірити контрагента, який вас цікавить, прямо зараз, оформивши заявку на тестовий доступ до сервісу.