Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Оренда вагонів Укрзалізниці – від ручного управління до електронного аукціону На правах спонсорства

11.10, 10 червня 2019
1765
0

Аліна Близнюк, керівник проекту «Електронні аукціони», електронний майданчик E-Tender. ua

Де є конкуренція - має бути аукціон.

Вже 13 000 вагонів Укрзалізниця віддала в руки учасникам електронних аукціонів. І провела 1 600 аукціонів на продаж вагонів та отримала 1,4 млн. грн доходу від нього. Так, учасниками було подано 4,9 пропозицій та зафіксовано 56% зростання ціни. Ось такі результати за чотири місяці пілоту, які перевершили свої очікування.

Де є конкуренція - має бути аукціон. Це головний принцип запуску електронних торгів. Які щодалі стають необхідним інструментом там, де є прогалини у прозорому, відкритому механізмі придбання майна. Від початку запуску головної державної системи електронних торгів - ProZorro пройшло не повних три роки, як з'явилася аналогічна система - «ProZorro.Продажі». Через яку запустили і продаж права вимоги, і продаж майна банків, державних та комунальних підприємств, землі. Організаторами торгів стали великі державні та комерційні компанії. Список їх поповнила й Укрзалізниця, яка також скористалася системою і вже з кінця грудня реалізує свої вагони на «ProZorro.Продажі». Старт видався успішним для бізнесу й Укрзалізниці, зокрема.

Головна мета пілотного проекту

Саме визначення ринкової ціни за послугу перевезення було ключовим запитом для розробки пілотного проекту, в основі якого стала діджиталізація процедури отримання права перевезення вантажів коліями без представників залізничних станцій, суб'єктивних рішень, відкритих даних про результати. А головне - треба було визначити ринкову ціну послуг перевезення, де у нагоді став електронний аукціон.

Та після запуску пілоту процедура отримання вагонів стала не просто електронною, а ще й змагальною. Раніше конкурсу для отримання вагонів як такого, не було. Для бронювання вагонів перевізники зверталися безпосередньо до працівників станцій Укрзалізниці та лише за наявності необхідної кількості вагонів у визначену дату могли їх зарезервувати.

Вагони: оренда чи право перевезення?

Часто учасники запитують у чому ж різниця оренди і права перевезення вагонами. Справа у тому, що Укрзалізниця продає саме послугу з перевезення вантажів вагонами у визначеній кількості, обмеженої часом та рухомим складом. Але перевізникам, тобто учасникам аукціонів, ближче та простіше поняття оренди вагонів.

Найважливіше, що виграє учасник за результатами аукціону - пріоритетне право на отримання вагонів для перевезення. А подачу вагонів переможцям гарантує Укрзалізниця.

Правила «гри» сьогодні

Електронна процедура оренди вагонів діє за простими правилами, які спільно розробили: Центр транспортної логістики АТ «Укрзалізниця», електронний майданчик E-Tender та ДП «Прозорро.Продажі»

Відтепер, щоб отримати право на бронювання вагону необхідно зареєструватись на майданчику та прийняти участь в онлайн аукціоні. Всі дії можна зробити за 15 хвилин не відходячи від свого комп'ютера.

Уся інформація про аукціони відкрита, а тому на майданчику можна побачити:

- яка ринкова ціна послуги

- за якими напрямками та у якому складі пропонують вагони

- хто приймає участь, а хто з учасників виграє.

Саме майданчик проводить перевірку ідентифікаційної інформації про учасника. І зауважимо, участь в аукціоні не ускладнена, від учасників не вимагають підтверджуючих документів, паспортів, довідок тощо.

Найпопулярніші вагони у проекті

Зерновози, цементовози, криті вагони, хопер-зерновози, напіввагони - саме такий рухомий склад пропонує Укрзалізниця для перевезення в межах України. Так, під час першого етапу пілотного проекту активніше на аукціонах продавали послуги використання зерновозів.

Нові вагони та аукціони від Укрзалізниці: коли очікувати

Час пілоту підходить до кінця, а тому Правління вже підтримало рішення про продовження проекту ще на 1 рік. До того ж, у торгах може з'явиться голландський аукціон на пониження ціни для не популярних напрямків. Це досить логічно, адже ринок має визначити ринкову ціну послуги у межах рухомого складу. А якщо така послуга коштує дешевше за стартову ціну, то варто дати можливість учасникам її визначити на голландці.

Коментар від Укрзалізниці

Давидюк Ірина, сектор інформаційних технологій, начальник відділу:

«Для нас, як організаторів торгів, електронний аукціон став тим важелем просування, який ми шукали. Ми досить потужна, велика компанія, тому для нас ті процеси, які спрощені, завжди вигідні. І ми говоримо не тільки про простоту підготовки і проведення торгів, а й доступність участі, прозорість, високій рівень конкурентності. Взагалі, запуск пілотного проекту електронних аукціонів був орієнтований на визначення об'єктивної плати за користування вагонами, що мало сформувати ефективну цінову політику в подальшому. І звичайно, певний результат ми отримали. Також зауважу, пілотний проект і подібні нововведення показав досить високу зацікавленість й серед вантажовідправників. Але в зв'язку з тим, що проект охопив тільки період - з грудня 2018-го до травня 2019-го, не були враховані сезонні коливання попиту на рухомий склад. Тому ми прийняли рішення про продовження пілотного проекту».

Нагадаємо, перевірити вашого контрагента на благонадійність і здійснювати його подальший моніторинг можна з допомогою сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Ви можете перевірити контрагента, який вас цікавить, прямо зараз, оформивши заявку на тестовий доступ до сервісу.

Безпека підприємства, алгоритми дій для бізнесу та єдине інформаційне поле для всіх фахівців - обирайте системи ЛІГА:ЗАКОН для всієї компанії та отримуйте подарунки!

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему