Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи є в українських ІТ-компаній та фінансових установ перспектива отримати частину "пирога" на ринку аутсорсингу в країнах ЄС?

13.45, 25 жовтня 2019
799
0

Що важливо знати постачальникам аутсорсингових послуг з України?

Глобалізація та стрімкий розвиток технологій кардинально змінює поведінку компаній. Так, боротися за клієнта тепер потрібно незалежно від місця знаходження конкурента, оскільки його пропозиція дуже часто на відстані кліку на мобільному пристрої чи персональному комп'ютері. Це стимулює компанії переходити від моделі вертикальної інтеграції та самодостатності до моделі вузької спеціалізації. Замість того, щоб витрачати фінансові та людські ресурси на створення усіх бізнес-процесів всередині, компанія може сконцентруватися на створенні унікальної експертизи, а для виконання критичних, але не ключових функцій, залучити професійного постачальника відповідних послуг. Тобто здійснити аутсорсинг таких функцій. Крім того, одним із пріоритетів для фінансових установ зараз є цифрова трансформація їх архітектури. Така трансформація, як правило, передбачає аутсорсинг бізнес процесів та ІТ-послуг.

Максим Глотов

Так, згідно з нещодавнім дослідженням, фінансові установи залишаються найбільшими замовниками послуг з аутсорсингу (приблизно 20% усього ринку). Українські компанії, зі свого боку, активно борються за місце під сонцем на цьому ринку в якості постачальників. Так, Міжнародна Асоціація Фахівців з Аутсорсингу (IAOP) включила до сотні найкращих глобальних постачальників послуг з аутсорсингу ряд українських ІТ-компаній (та ІТ-компаній, що працюють в Україні).

З огляду на це, таким компаніям (а також українським фінансовим установам, які зацікавлені у наданні таких послуг своїм колегам в ЄС), варто звернути увагу на звіт Європейського Банківського Регулятора (ЕВА) від 25 лютого 2019 року із обов'язковими до виконання рекомендаціями щодо аутсорсингу (Рекомендації). Рекомендації застосовуються до кредитних установ, інвестиційних фірм, платіжних установ та емітентів електронних грошей з ЄС, які планують передати свої функції та процеси на аутсорсинг (аутсорсери). Рекомендації набудуть чинності (за винятком деяких положень) 30 вересня поточного року. Відтак, українським ІТ-компаніям (та фінансовим установам) варто звернути увагу на Рекомендації, якщо вони мають намір поборотися за аутсорсингові контракти на європейському ринку.

Ключові положення Рекомендацій

Рекомендації визначають детальні принципи, яких має дотримуватися аутсорсер при передачі своїх функцій, включаючи передачу критичних та важливих функцій. Зокрема, Рекомендації зупиняються на правилах: аналізу структури кожної технологічної транзакції (чи підпадає вона під визначення "аутсорсингу"?) та визначення критичних та важливих функцій аутсорсера, включаючи, чи вплине недотримання постачальником сервісних рівнів на діяльність аутсорсера, яка є предметом державного регулювання.

Нагадаємо, знайти зв'язки між компаніями та бенефіціарами тепер можна за кілька кліків. Пропонуємо вам отримати тестовий доступ до сервісу CONTR AGENT на 48 годин і перевірити ваших потенційних і існуючих партнерів.

Що важливо знати постачальникам аутсорсингових послуг з України?

Рекомендації не забороняють аутсорсинг до країн за межами ЄС. Однак, наголошують на тому, що аутсорсер повинен вживати додаткових запобіжних заходів щодо такого аутсорсингу. За загальним правилом аутсорсер повинен провести попередній аудит кандидата. У випадку з кандидатами з країн з-за меж ЄС (включаючи Україну), аутсорсер повинен переконатися, що кандидат дотримується відповідних етичних норм та міжнародних стандартів захисту прав людини, охорони навколишнього середовища та створює відповідні умови праці (зокрема, не допускає залучення дитячої праці). Також кандидат повинен продемонструвати, що він буде здатен дотримуватися вимог захисту персональних даних, режиму банківської таємниці та інших вимог щодо дотримання конфіденційності даних, які застосовуються до аутсорсера. Так, наприклад, якщо проект передбачатиме процесинг персональних даних, то аутсорсера, очевидно, в першу чергу хвилюватиме чи дотримуватиметься кандидат вимог Загального Регламенту щодо Захисту Інформації (GDPR), який застосовується на території ЄС.

Для того, щоб український банк чи фінансова компанія могли конкурувати на ринку аутсорсингу банківських чи платіжних функцій (наприклад, аутсорсингу внутрішніх бізнес-процесів), кандидату, по-перше, потрібно мати в наявності відповідну ліцензію НБУ. По-друге, між НБУ та регулятором у відповідній країні ЄС має бути договір про співпрацю, на підставі якого відповідний регулятор з ЄС міг би отримувати потрібну йому інформацію, копії документів та здійснювати інспекції в Україні. Тут варто зазначити, що в НБУ уже є досвід укладення таких документів з центральними банками в країнах ЄС. Так, відповідно до звіту НБУ з оверсайта платіжних систем за 2018 рік між НБУ та Центральним банком Бельгії було укладено меморандум про спільний нагляд у сфері платежів. Відтак, зацікавлені українські банки та/або фінансові компанії можуть ініціювати процес підписання відповідних угод з центральними банками країн ЄС, в яких знаходяться їх потенційні клієнти.

Імплементація Рекомендацій

Видається, що Рекомендації не визначають максимальні вимоги до аутсорсингу і є лише мінімальними стандартами. Відтак, теоретично, регулятори в державах членах ЄС можуть встановити більш жорсткі вимоги, в тому числі щодо аутсорсингу до постачальників за межами ЄС. З огляду на це (та враховуючи наразі відсутність відповідних домовленостей між НБУ та відповідними регуляторами), найбільш перспективним на даний момент є аутсорсинг функцій, які не потребують наявності відповідних ліцензій на постачання фінансових послуг. Це, в свою чергу, залежатиме від здатності відповідних постачальників послуг запропонувати аутсорсерам затребувані послуги (зокрема ІТ-послуги) та бажання ризик-менеджерів таких аутсорсерів залучити постачальника з України. Зважаючи на позитивний досвід співпраці деяких вітчизняних компаній з FinTech компаніями з ЄС, видається, що такий потенціал є. Тому усім українським ІТ компаніям, які зацікавлені в таких контрактах з фінансовими установами в ЄС варто уважніше придивитися до вимог Рекомендацій.

Максим Глотов, старший юрист Baker McKenzie

ЛІГА:ЗАКОН запрошує практикуючих юристів взяти участь у національному рейтингу юридичного ринку України LIGA ZAKON AWARDS 2019

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему