Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Коронавірус та ІТ: як уникнути стагнації

Ольга Куничак, менеджер IТ комітету Європейської Бізнес Асоціації, розповіла, що відбувається на IТ-ринку і як можна підтримати український бізнес

Минуло трохи більше двох місяців з початку року, проте вже зараз можна казати, що 2020 «встав не з тієї ноги» - загострення відносин на ринку нафти, пандемія коронавірусу і багато інших гучних подій. Очевидно, економічну ситуацію у світі в найближчому майбутньому спрогнозувати стає все більш важко. Проте, вже зараз зрозуміло, очікувати райдужних та позитивних наслідків не варто.

Що зараз відбувається в ІТ сфері?

У даному випадку ІТ індустрія, як представник сучасної, креативної економіки, залишається важливою складовою підтримки плюсового експортно-імпортного сальдо країни. Адже ІТ - це можливість надавати високотехнічні рішення та продукти онлайн, через файлообмінники, без фізичних перевезень чи зустрічей. Звичайно, в ситуації глобальної кризи загальний попит споживачів на всі типи товарів буде зменшуватись, а враховуючи обмеження через коронавірус - багато виробництв призупиняють свою роботу. Тому, в рамках глобальної кризи, очікується, на жаль, що і попит на ІТ послуги також зменшиться.

Важко спрогнозувати, які конкретні втрати понесе українська ІТ індустрія. З одного боку, компанії, що створюють рішення для телеком, фінтех чи E-commerce сфер мають зберегти свої замовлення, адже очікується, що попит на перечисленні сервіси не сильно зменшиться. З іншого боку, компанії, що надають свої послуги для продуктових замовників (наприклад алгоритми для GPS трекерів, що встановлюють в автомобілі, або ж окремі рішення для виробників мобільних телефонів, тощо) зазнають певних втрат. Адже в умовах кризи попит на такі речі як авто/телефони не буде стрімко зростати, і, як наслідок, ІТ компанії отримуватимуть менше замовлень.

За експертною оцінкою компаній-членів ІТ Комітету Європейської Бізнес Асоціації, у 2020 році не варто розраховувати на звичний для індустрії щорічній ріст у 20-30%. Водночас, на сьогодні важливо хоча б зберегти показники 2019 року: $4.17 млрд експорту послуг та близько 200 000 фахівців, зайнятих в ІТ.

Бізнес-спільнота вже звернулась до Президента України, Уряду та Верховної Ради з пропозиціями, як можна підтримати український бізнес під час ситуації з коронавірусом. Дякуючи оперативній співпраці між державою та бізнесом, було прийнято низку рішень щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)». Йдеться про:

  • встановлення мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок з 18 березня по 31 травня 2020 року;

  • продовження до 1 липня 2020 року терміну подання річної декларації про майновий стан і доходи;

  • не нараховування та не сплату податку на комерційні приміщення та податку на землю у період з 1 березня року по 30 квітня 2020 року;

  • тимчасове звільнення від нарахування та сплати ЄСВ всіх ФОПів;

  • тимчасове скасування штрафів та пені за несвоєчасне подання звітності по ЄСВ.

Водночас, слід відмітити, що поки переважна більшість підприємств та компаній країни намагаються трансформувати свої процеси, щоб працювати віддалено, ІТ індустрія через свої особливості не потребує часу та ресурсів для адаптації.

Історично сформована модель співпраці компанія-котрактор у вигляді ФОП 3, знову ж таки, дає свій результат. Завдяки цьому механізму індустрія спромоглась активно розвиватися та відповідати вимогам сучасних контрактних відносин (дистанційна робота, постійна зміна проєктів, робота на різних замовників, тощо), яких де факто в Україні досі не передбачено.

Тому, щоб індустрія не перебувала у стагнації та мала передбачувані умови подальшого розвитку, варто залишити існуючий механізм співпраці компанія-ФОП 3. Це дасть бізнесу податкову прогнозованість та простір для маневрів, щоб забезпечити розвиток української ІТ індустрії. Водночас, досвід ІТ може бути цікавим і для запозичення іншими індустріями, які фактично мають контрактний тип співпраці.  

Крім цього, зараз напрочуд важливо забезпечити максимально прогнозовану валютну політику для бізнесу. Наприклад, для ІТ, індустрії, яка в більшості працює з іноземною валютою, потрібно розуміти прогнози стосовно курсу долара/євро, щоб ефективно планувати подальшу діяльність компаній.

Тож дуже сподіваюсь, що особливо у такі скрутні часи діалог між державою та бізнесом буде на найвищому рівні, аби вийти із ситуації, що склалась з мінімальними втратами.

Ольга Куничак, менеджер ІТ комітету Європейської Бізнес Асоціації

Відтепер ви зможете з вашою командою залишатися продуктивними та спільно працювати з інформаційно-правовим полем, уникаючи зовнішніх ризиків за допомогою Антикризового пакету інформаційно-аналітичних продуктів від ЛІГА:ЗАКОН. Переходьте за посиланням та дізнавайтеся більше про антикризові рішення для вашого бізнесу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему