Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Віддалена робота: чому можна навчитися в ІТ

Ольга Куничак, менеджер IТ комітету Європейської Бізнес Асоціації, розповіла, які зміни потрібні, щоб повністю налагодити і оптимізувати бізнес

Ольга Куничак

Без сумніву, пандемія COVID-19 та карантин разом з обмеженнями негативно впливають на бізнес та економіку світу в цілому. За попередніми прогнозами, за більш оптимістичного сценарію, ВВП України може знизитись на 4%, за менш оптимістичного - на 9%, а гривня може здешевшати до 35 грн/$ на кінець 2020 року. До того ж, за таких умов варто очікувати й росту безробіття. Тому, щоб залишатись «на плаву», бізнесу необхідно максимально швидко адаптовуватися та трансформувати процеси для продовження діяльності онлайн.

Ні для кого не секрет, що ІТ індустрія є флагманом дистанційної роботи через особливості продуктів і послуг, що надаються компаніями. Тож ми в Європейській Бізнес Асоціації запитали компаній-членів ІТ комітету, яких саме змін зазнав їхній робочий процес всередині (та чи зазнав взагалі), та які зміни були необхідними, щоб повністю налагодити та оптимізувати бізнес.

Фото: EBA

 

Як побудований робочий процес ІТ компаній в умовах карантину?

ІТ індустрія звикла до дистанційної роботи і чогось кардинального компанії в цьому плані не відчули. За словами директора SimCorp Ukraine, основний мінус переходу на віддалену роботу - витрачається більше часу для підготовки до онлайн-презентацій, що ж стосується бізнес-процесів - ІТ фахівцям звичний такий формат, тож і без зайвого контролю вони спроможні зберегти свою продуктивність.

Тим не менш, більшість співробітників (до 95%) тепер працює віддалено, що незвично, навіть для ІТ, адже, як правило, так багато фахівців одразу не працюють з дому. Проте, наприклад, у компанії Sigma Software офіси відкриті 24/7 для тих, хто не має можливості працювати з дому. Приміщення регулярно дезінфікуються, а компанія наполягає, щоб фахівці, які хочуть працювати в офісі, добирались виключно особистим транспортом та розташовувались максимально віддалено від колег у приміщені. Крім того, співробітники отримують вітамінізацію в умовах карантину. Компанія допомагає з наданням та перевезенням необхідної техніки працівникам для комфортної роботи.

Співробітникам, котрі все ж працюють дистанційно, компанії активно допомагають налаштувати робочий простір та атмосферу. Для цього, за словами представників N-iX, Sigma Software та EPAM Ukraine, для фахівців постійно проводяться онлайн-зустрічі щодо підвищення ефективності роботи вдома, мотивації, підтримки емоційного стану команд.

Також надається необхідна інформація для батьків, діти яких на карантині вдома.

У контексті спілкування кожна компанія тримає руку на пульсі усіх проєктів за допомогою постійних синхронізаційних дзвінків (так званих “sync up calls”). Команди підтримують комунікацію, синхронізують свої напрацювання, звітують про виконану роботу або ж труднощі, з якими стикаються. Якогось окремого рецепту «а скільки ж потрібно спілкуватись/звітувати аби не впала ефективність» немає. Все залежить від окремого проєкту та кількості зайнятих в ньому осіб.

Наприклад SoftElegance запровадили поділ на менші групи спілкування для виконання операційних дій в кожному проєкті. З одного боку, стало більше чатів, з іншого -  з'явилась додаткова структурованість. Стосовно звітування компанія працює наступним чином: ввечері дзвінок або допис про виконану роботу (в окремий чат), зранку спілкування за потребою або обговорення змін планів на день. Також компанія повністю відмовилась від локального зберігання файлів: тобто кожного дня працівники завантажують в «хмару» результат виконаної роботи - програмний код або документи. Цікавою особливістю стало введення такого необов'язкового правила як використання візуалізації завдань (за допомогою Emoji або Flat Icons). Це компенсація відсутності щоденного візуального контакту в просторі, що дає змогу легше переключатися від задачі до цілі.

Поки що зовнішні процеси (такі як маркетинг чи розвиток бізнесу) особливих трансформацій не зазнали: усі підрозділи працюють у звичному режимі, але онлайн. Єдиною особливістю, що впливає на бізнес - є відсутність прямого та візуального контакту. Саме тому фахівці з Sigma Software радять проводити усі онлайн-зустрічі з замовниками (та навіть з колегами) виключно з відео зв'язком. У ситуації, що склалась, візуальний контакт відіграє велику роль і не потрібно цим нехтувати. Не слід також обмежувати себе нав'язливою думкою, що карантин - період занепаду та стагнації бізнесу. Потрібно знаходити позитив та нові можливості для росту компанії. До прикладу, Sigma Software вже зараз акцентує увагу на сервісах, котрі в нинішніх реаліях можуть стати в неабиякій пригоді компаніям: телеком, кібербезпека, фармацевтика і охорона здоров'я, логістика. Наприклад, покращення трекінг-системи для відслідковування вантажів та актуальної ситуації на дорогах, створення програм для зручних медичних онлайн-консультацій, комплексні системи шифрування даних для компаній, тощо. 

Також в умовах карантину не варто економити на якості зв'язку як з колегами, так і з бізнес партнерами. До прикладу, деякі сервіси, а також власні рішення, якими користується EPAM Ukraine для оптимізації процесів онлайн: для повсякденної роботи та колаборації - MS Teams; для тренінгів, вебінарів - Gotowebinar, Zoom, Mentimetr. Що стосується безпосередньо роботи: Jira - інструмент проектного менеджменту, Time - система трекінгу робочого часу, Delivery health monitor - система трекінгу стану проєктів, Radar - система репортингу та трекінгу ресурсів, Telescope - база даних та аналітична платформа компанії.

Ще однією особливістю, на яку варто звернути увагу, є соціальна відповідальність компаній. Не слід забувати, що зараз ситуація в світі доволі складна, а поширення пандемії - неймовірно швидке. Ми пишаємось членами ІТ комітету, які ініціюють допомогу для населення та фондів по боротьбі з наслідками пандемії. Так, до прикладу, SoftServe виділив 10 млн грн для підтримки медичних закладів у боротьбі з пандемією коронавірусу, компанія N-iX - створює спеціальний благодійний фонд для подолання COVID-19 в Україні та ініціює масову закупівлю експрес-тестів на SARS-COV-2 на 2 млн. грн., а EPAM Ukraine -  спрямовує 5,5 млн. грн до ЮНІСЕФ на потреби медичних закладів у боротьбі із коронавірусом. А, наприклад, львівська обласна рада та фахівці SoftServe розробили інтернет-платформу «STOP COVID-19» та чат-ботів, щоб розвантажити екстрену медичну допомогу.

Підсумовуючи, хотілося б відмітити, що ситуація в країні та світі дійсно вимагає від бізнесу швидкої реакції та зміни своїх процесів на онлайн формат. Звичайно, в доволі стислі терміни це не просто, навіть для ІТ компаній, які є флагманами цифровізації. Але не слід впадати у відчай. Варто розцінювати ці часи як пошук нових можливостей для розвитку власного бізнесу чи бренду. Крім того, переходити на новий рівень комунікацій, диверсифікувати напрями діяльності, keep calm та ретельно мити руки).

Ольга Куничак, менеджер ІТ комітету Європейської Бізнес Асоціації

Зверніть увагу! Компанія ЛІГА:ЗАКОН розробила антикризове рішення для бізнесу. IT- компанія представила LIGA360 - екосистему хмарних рішень для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. LIGA360 інтегрувала усі продукти компанії в єдиний інформаційний простір, щоб об'єднати команди, працюючі віддалено. Замовляйте безкоштовний тест прямо зараз і будьте на крок попереду зовнішніх загроз!

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему