Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Транскордонні е-підписи: як проєкт допоможе українському бізнесу взаємодіяти з європейськими партнерами

Цифрова трансформація українського законодавства

Юлія Денисова

Бізнес переживає цифрову трансформацію, і Україна виявляє зацікавленість, а також модернізує свою законодавчу базу під мінливі тенденції. Закон України «Про електронний цифровий підпис» давно змінив життя не тільки громадян, але і юридичних осіб. Крім цього, існує ЗУ «Про електронні довірчі послуги», метою якого є визначення правових основ надання електронних послуг, включаючи в себе і міжнародні. Закон регулює визнання міжнародних електронних довірчих послуг при дотриманні певних умов. Підкреслюється, що Україна визнає електронні послуги інших держав у разі, якщо:

• кваліфікований провайдер електронних довірчих послуг іноземної держави відповідає вимогам цього закону;

• кваліфікований провайдер електронних довірчих послуг внесений в Довірчий список держав, з якими Україна уклала відповідний двосторонній або багатосторонній міжнародний договір.

Окрім цього, з 2019 року функціонує Порядок взаємного визнання українських та іноземних сертифікатів відкритих ключів, електронних підписів, а також використання інформаційно-телекомунікаційної системи центрального засвідчувального органу для забезпечення визнання в Україні електронних довірчих послуг, іноземних сертифікатів відкритих ключів, які використовуються при наданні юридично значимих електронних послуг в процесі взаємодії між суб'єктами і об'єктами різних держав. Таким чином, Україна на законодавчому рівні підготувала ґрунт до обопільного прийняття е-підписів, печаток та електронних сертифікатів з іноземними державами.

Правовий статус електронних документів, печаток і підписів в ЄС

У країнах Євросоюзу з 2016 року був прийнятий загальний Регламент eIDAS (Regulation EU N°910/2014). Юридичний статус нормативного акту робить його придатним для всього Європейського Союзу без необхідності приймати зміни в національному законодавстві. Таким чином, всі європейські е-підписи тепер узгоджені і стандартизовані.

Основні пункти:

• Легалізація електронних печаток для юридичних осіб, які технічно схожі з електронним підписом.

• Електронні документи відтепер юридично рівнозначні звичним нам паперовим варіантам.

• Імплементуються електронні позначки часу, щоб мати чіткі дані про час створення та модифікації документа.

Участь в пілотному проєкті ЄС EU4Digital. Наслідки для бізнесу

Завдяки такому адаптованому законодавству, Україну в квітні 2020 року вибрали в якості учасника в пілотному проєкті Європейського Союзу EU4Digital. До ініціативи залучені також інші країни Східного партнерства: Білорусь, Вірменія, Молдова, Грузія, Азербайджан. Програма спрощує процедуру торгівлі між ЄС і країнами-сусідами, утворюючи уніфіковані правила електронної комерції, логістики та митниці, розробляючи унікальні транспортні цифрові коридори.

Що ж варто очікувати від участі в проєкті?

Метою визначена гармонізація законодавства, імпорт-експорт переходить в електронний формат, відбувається впровадження безпаперової торгівлі, що спричинить скорочення витрат, затримок і втрат, а також призведе до більш конкурентоспроможної цифрової економіки. Незабаром українські компанії зможуть оперативно взаємодіяти з партнерами по бізнесу в Європі без паперу. Переходячи на електронний рівень, міжнародні угоди стануть віртуальними, а мокрі печатки підуть в минуле.

Юлія Денисова, юрист Практики міжнародного бізнесу Juscutum

Як бізнесу вистояти в кризу? Рекомендуємо LIGA360 - інноваційний інструмент бізнесу для топменеджерів, що дозволить:

· Отримувати найактуальнішу інформацію з першоджерел

· Збирати і аналізувати інформацію про конкурентів, партнерів і вашій компанії

· Створити єдине інформаційне поле компанії щодо справ в галузі

· Організувати ефективну роботу команди, у тому числі в віддаленому режимі

Замовити тестовий доступ

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему