Тотальне стеження на дорогах та «валентинки» від МВС. З 1 червня в українських автовласників змінилось життя: поки що у Києві та області, а, згодом, - і на дорогах по всій Україні порушення правил дорожнього руху фіксуватиметься серед іншого і за допомогою спеціальної автоматизованої системи виявлення (шляхом фотозйомки або відеозапису) порушень правил дорожнього руху.
Що треба знати водіям та чи можливо оскаржити штраф за порушення ПДР, що було зафіксоване новою системою? Розберемося.
Що таке автоматизована система відео- та фотофіксації ПДР?
На це питання відповідає Порядок функціонування системи фіксації адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі.
Зокрема, це технічні засоби (прилади контролю), що дають змогу в автоматичному режимі здійснювати виявлення та фотозйомку або відеозапис подій, що містять ознаки адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, та інформація в яких захищена згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах.
Навіщо вона потрібна?
По-перше, для того, аби знизити кількість дорожньо-транспортних пригод на дорогах країни. Саме тому, засоби контролю встановлюються на ділянках доріг з найвищою концентрацією ДТП.
По-друге, у випадку, викрадення авто, реєстратори системи мають забезпечувати невідкладну передачу інформації про пересування такого автомобіля до відповідних підрозділів Національної поліції.
По-третє, в МВС запевняють, що кошти від штрафів за порушення ПДР, які зафіксовані в автоматичному режимі, будуть направлятись виключно у двох напрямках - фінансування та покращення дорожньої інфраструктури, а також на безпеку дорожнього руху.
Що саме фіксуватиметься?
Наразі - перевищення швидкості, але згодом перелік має бути розширений до фіксації:
проїзду на заборонений сигнал світлофора;
порушення правил зупинки та стоянки;
порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів;
порушення встановленої для транспортних засобів заборони виїзду на смугу зустрічного руху;
порушення правил руху через залізничний переїзд;
порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками.
Рекомендуємо детальніше дізнатися про роботу системи автофіксації, розміщення приладів контролю, оплату штрафу або оскарження постанови, адреси встановлених приладів, нормативні підстави винесення штрафу.
Як передаватиметься інформація про порушення ПДР?
Як вже зазначалося, фіксують факт порушення технічні засоби (прилади контролю). Після фіксації порушення ПДР системою інформація має надходити до центру обробки даних автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху Департаменту патрульної поліції. Там інформація має розглядатися уповноваженою особою, яка і виносить Постанову щодо накладення адміністративного стягнення за порушення ПДР.
Що система вважатиме перевищенням швидкості?
На сайті МВС детально розписано те, як саме система розраховуватиме допустиму швидкість. Так, відповідно до Правил дорожнього руху у населених пунктах дозволена швидкість руху - не більше 50 км/год. В місцях, де створені дорожні умови, що дають можливість рухатися з більшою швидкістю, дозволена швидкість руху може бути збільшена (за рішенням власників доріг за погодженням з Національною поліцією). На автомобільних дорогах за межами населених пунктів дозволена швидкість руху транспортних засобів - не більше 90 км/год, на дорогах з розділювальною смугою - не більше 110 км/год, на автомагістралях - не більше 130 км/год. У Києві рух транспортних засобів - не більше 50 км/год. Порушенням швидкісного режиму буде вважатись: 50+20+3 км/год =73 км/год (де 3 км/год - це спеціально закладена похибка в роботі приладу). Відповідно ж до рішення КМДА з 1 квітня до 1 листопада на відповідних автодорогах міста Києва (наприклад, проспекті Бажана в сторону міста Бориспіль) - буде дозволено рухатись окремими смугам зі швидкістю 80 км/год. Тобто перевищенням швидкості буде рахуватись 80+20+3 км/год = 103 км/год.
Стежте за новинами вашої галузі? Спробуйте створити свій власний інфорпростір в екосистемі LIGA360. Власна стрічка новин і моніторинг з понад 1835 медіа, 20 телеканалів, 15 радіостанцій, 1 800 інтернету і друкованих ЗМІ. Обирайте що читати саме вам! Спробувати LIGA360
Як дізнатися, що на автошляху ведеться спостереження?
Учасники дорожнього руху мають бути проінформованими про фотозйомку або відеозапис на дорогах стаціонарними технічними засобами шляхом установки відповідних дорожніх знаків (не пізніше початку роботи таких засобів), а також шляхом розміщення відповідних даних на офіційних інтернет-ресурсах МВС та Національної поліції.
Як дізнатися, що виписали штраф?
Постанова друкується на паперовому бланку зі спеціальними елементами захисту та протягом трьох днів надсилається відповідальній особі рекомендованим листом з повідомленням на адресу місця реєстрації (проживання) фізичної особи (місцезнаходження юридичної особи) або вручається особі, яка ввезла транспортний засіб (іноземна реєстрація) на територію України, відповідними підрозділами Державної прикордонної служби України. Постанова набирає законної сили після її вручення особі або отримання поштового повідомлення про вручення або про відмову в її отриманні, або повернення поштового відправлення з позначкою про невручення.
Відповідно до ст. 283 КУпАП, Постанова у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, що зафіксоване в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), повинна містити відомості про адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, а також ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності.
Наразі для того, щоб ознайомитись із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення та Постановою в електронній формі, функціонує спеціальний сервіс перевірки подій з ознаками адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху. Він доступний за посиланням.
Система штрафів та порядок їх сплати
Як зазначається на сайті МВС, для того, щоб оплатити штраф за порушення правил дорожнього руху, можна перейти за посиланням по QR-коду, який буде зазначено на лицьовому боці Постанови. Окрім цього, провести оплату можна буде в особистому кабінеті водія або у додатку «Дія», через банки та інші сервіси, які функціонують в Україні на законних підставах.
Щодо суми, то згідно зі ст. 122 КУпАП перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на 20 км/год, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів - тобто 255 грн.
У разі ж перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш ніж на 50 км/год, ненадання переваги в русі транспортним засобам аварійно-рятувальних служб, швидкої медичної допомоги, пожежної охорони, поліції, що рухаються з увімкненими спеціальними світловими або звуковими сигнальними пристроями, ненадання переваги маршрутним транспортним засобам, у тому числі порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів, а так само порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів, тобто 510 грн.
Разом з тим, у разі сплати штрафу протягом 10 днів з дні набрання законної сили Постанови, сума штрафу зменшується удвічі. Тобто, замість 255 грн потрібно буде сплатити 122,5 грн. Усього ж, загальний строк оплати штрафу - 30 днів з дня набрання законної сили. Несплата штрафу у відведений термін загрожує відкриттям виконавчого провадження.
З актуальними розмірами штрафів за порушення правил безпеки дорожнього руху та експлуатації транспортних засобів можна ознайомитися у модулі "Довідники" ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Скористайтесь для цього тестовим доступом.
Як оскаржувати?
Скаргу на Постанову у справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі та/або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), - потрібно подати протягом десяти днів з дня набрання Постановою законної сили. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин, цей строк за заявою особи, щодо якої винесено Постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), уповноваженим на розгляд скарги. Таке право передбачено ст. 289 КУпАП. Скаргу можна подати до департаменту патрульної поліції або ж домагатися справедливості у суді.
Одним з основних доказів того, що порушення правил дорожнього руху здійснювалось на авто, що вам не належить і за кермом якого ви ніколи не були, стануть зображення та відеозапис з вищезазначеного порталу - https://bdr.mvs.gov.ua/.
Разом з тим, якщо за кермом вашого авто була інша особа, прикладом, родич або приятель, то штраф так чи інакше буде виписаний на того, на кого автомобіль зареєстрований. Якщо мова йде про юридичну особу, то на керівника такої юридичної особи.
Наталія Швець, член Асоціації правників України, адвокат Ario Law Firm
Для побудови виграшної стратегії захисту в суді необхідно багато часу приділяти вивченню правових прецедентів і норм права. ЛІГА:ЗАКОН розробила комплексне рішення LIGA360:АДВОКАТ, яке об'єднує головні інструменти для ефективної роботи адвоката в єдиному робочому просторі. Крім зручного доступу до найбільшої бази НПА, судових рішень та інформації про компанії й підприємців, ви отримуєте низку додаткових переваг: сповіщення про зміни в законодавчому полі, нові судові рішення, стан контрагентів; створення бази корисних посилань; персональну стрічку новин за обраними темами та джерелами. Спробуйте за вигідною ціною.