Що вам спадає на думку, коли ви бачите словосполучення "торгова марка": серйозний продукт, компанія, улюблений бренд? Або може логотипи на упаковках продуктів в супермаркетах? Відповідь проста: всього помалу. За буквою закону торгова марка (ТМ) - об'єкт авторського права та інтелектуальної власності, товарний знак і логотип, знак для товарів та послуг, зареєстрований в установленому законодавством порядку. Простіше кажучи - це зареєстроване позначення, яке відрізняє ваш продукт від інших. Не вимагає пояснення і той факт, що позначення ТМ має бути унікальним і не мати схожості з іншими.
Отже, перейдемо до теорії: які бувають торгові марки? Розрізняють 3 основні види торгових марок: словесна, зображувальна та комбінована, які, в свою чергу, поділяються на чорно-білі та кольорові. Забігаючи наперед варто відзначити, що в залежності від виду і кольорової гами вартість реєстрації торгових марок може значним чином відрізнятися один від одного.
Мабуть, однією з основних характеристик торгових марок є її класифікація відповідно до Міжнародної Класифікації Товарів та Послуг (МКТП). На даний момент існує 45 класів товарів і послуг, які, в залежності від вибору з переліку товарів і послуг, визначать обсяг прав реєструється торгової марки. Можна вибрати як один клас, так і кілька - але вартість в залежності від обраних класів також буде змінюватися.
Наступний етап - вибір процедури реєстрації: стандартна та прискорена. На даний момент не існує чітких термінів реєстрації. Так за стандартною процедурою реєстрація ТМ займає 24 місяці з дня подачі, що є досить істотним терміном. Є інший, більш швидкий варіант - прискорена процедура. По ньому реєстрація триватиме близько 9 місяців. Логічно, за збільшеною вартістю.
Також з метою мінімізації ризиків відмов у реєстрації рекомендується процедура пошуку по закритих базах патентних бюро, які можуть виявити схожі назви ТМ. Така послуга є платною, але вона зможе значно мінімізувати ризики відмов на наступних етапах.
Займаються реєстрацією ТМ, як правило, юридичні компанії. При необхідності (наприклад, якщо заявник є нерезидентом в реєстрованої країні), додатково будуть потрібні послуги патентного повіреного
Якщо ТМ реєструється виключно в Україні, вищевказаних дій буде достатньо для того, щоб подати заяву в Укрпатент (орган, який здійснює реєстрацію ТМ в Україні) і чекати на рішення про реєстрацію з подальшим отриманням свідоцтва ТМ. Але оскільки охорона прав інтелектуальної власності на торгову марку має територіальну дію, за межами реєстрованої країни або регіону охорона діяти не буде. Так ТМ, зареєстрована в Україні, не матиме юридичної сили в Польщі, якщо права на зареєстрований товар або послугу будуть порушуватися. Таким чином, необхідно буде мати реєстрацію ТМ як в Україні, так і в Польщі.
Для цього можна зареєструвати торгову марку як в конкретній країні відповідно до національної процедури реєстрації, так і скористатися реєстрацією за Мадридською процедурою. Але навіть для реєстрації за Мадридською процедурою необхідна наявність заяви в первісної країні.
Як правило, другий варіант є найбільш зручним і вигідним, оскільки:
відсутня необхідність звернення до послуг зарубіжних патентних повірених;
значне зниження вартості за рахунок менших зборів і податків на відміну від національної процедури;
менші витрати часу, оскільки терміни реєстрації ТМ в кожній країні різні. Як правило, рішення про реєстрацію за Мадридською процедурою з'являється протягом 12-18 місяців.
Реєстрація ТМ є відносно довгим і ресурсовитратним процесом. Тому, як і в будь-яких інших юридичних послугах, важливо правильно вибрати стратегію дій. Таким чином, для реєстрації ТМ необхідні наступні дії:
1. Звернутися до послуг юридичної компанії, що спеціалізується на реєстрації ТМ і / або до патентного повіреного.
2. Визначитися з юрисдикцією реєстрації ТМ (національна та / або Мадридська процедура).
3. Обрати вид торгової марки (якщо його ще немає) - словесний, зображувальний, комбінований; та колір - чорно-білий, кольоровий.
4. Вибрати клас МКТП і перелік товарів і послуг. необхідних для захисту ТМ.
Важливо! Охорона ТМ буде поширюватися виключно на вибрані позиції.
5. Опціональний вибір процедури пошуку схожих найменувань по закритих базах патентних бюро.
6. Вибір процедури реєстрації за національною процедурою: стандартна, прискорена.
Андрій Корой, юрист АО "Юскутум"
Зручно, швидко та без паперової рутини зареєструвати торгову марку можна за допомогою онлайн-сервісу PatentBot. Сервіс дає можливість перевірити чи вільна ТМ та оформити її реєстрацію онлайн всього за 10-15 хвилин. Отримайте також додаткову знижку