Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Інфраструктурний прорив: як створити порт світового рівня

14.01, 22 березня 2021
1121
0

Наскільки складний процес створення порту світового рівня?

Сьогодні інтерес до інфраструктурних об'єктів значно підвищився. Саме тому ми вирішили детальніше проаналізувати ситуацію, пов'язану з портами в Україні, ґрунтуючись на досвіді NAI Global та TCN. Ці осередки світової експертизи дозволять імплементувати її в Україні. Інтерес до інфраструктурних об'єктів зріс зокрема завдяки програмі «Велике будівництво», великому експортному обсягу і потенціалу України, а потреба в покращенні портів та морської інфраструктури у пріоритеті. Тому правильно це робити, ґрунтуючись на світовому досвіді.

Потенціал українських морських портів

Ми вже згадували про потенціал України, також варто згадати її диверсифіковану економіку, включно з кваліфікованими спеціалістами, потужною промисловою базою та родючими землями. Також варто сказати про вигідне географічне положення на роздоріжжі між Європейським союзом і Азією, з добре налагодженими торговельними відносинами та хорошою економікою. Крім того, уряд України проводить реформи, і передбачені програми приватно-державного партнерства в логістичній і транспортній інфраструктурі, які ще більше посилять потенціал української економіки.

Ефективний, добре керований порт полегшує і здешевлює торгівлю з країною. Це буде стимулювати внутрішню торгівлю і промисловість, що у свою чергу, збільшить обсяги продажу в порту.

Не можна не згадати, що під час пандемії, під знаком якої пройшов весь 2020 рік, Уряд України використав цей час для вдосконалення законодавчої бази, яка необхідна для розвитку та розбудови інфраструктурних об'єктів, зокрема в рамках програми «Велике Будівництво», що також передбачає покращення портів та морської інфраструктури загалом.

За даними АМПУ у 2020 році попри пандемію морські порти обробили близько 159 млн.т. вантажів (160 млн.т. у 2019 році), з яких 91,8% об`єму належить 5 морським портам - Південний, Миколаїв, Чорноморськ, Одеса та Маріуполь. Ці п'ять портів стратегічно важливі та викликають значний інтерес серед міжнародних операторів та інвесторів.

2016

2017

2018

2019

2020

Перевезено млн т вантажів

131,7

132,9

135,2

160

158,8

Зерно

40,3

38

40,3

54,61

48

Залізна руда

32,7

33

28,3

37,3

44,1

Дивлячись на тенденцію зростання пропускної спроможності вантажів в Україні за останні 5 років, помітним є значний імпульс для просування програм державно-приватного партнерства до подальшого оновлення та інвестицій в ключову логістичну інфраструктуру. Ми бачимо, що міжнародні оператори та авторитетні інвестори демонструють значний інтерес до ініціатив програм державно-приватного партнерства. Ці ініціативи повинні привести до подальшої модернізації морських портів України, що дозволить швидко і ефективно впоратися зі зростаючим обсягом торгівлі України.

Дослідження NAI Global підтверджують, що програми державно-приватного партнерства можуть призвести до значного зростання пропускної здатності вантажів у найближчі десятиліття, залучити близько 50 млрд грн портових інвестицій і створити тисячі нових робочих місць, роблячи порти більш швидкими і ефективними в процесі їх роботи.

Це прогнозоване інвестування 50 млрд грн не стосується тільки "важкої інфраструктури". Багато зусиль доведеться докласти для планування розвитку, вдосконалення нормативно-правової бази, створення цифрових платформ, таких як Port Community System та інтеграції з міжнародними системами, такими як European Safe Sea Net. Крім того, місцеві нормативні та адміністративні функції, необхідні для забезпечення безперебійного потоку імпорту / експорту, могли б бути додатково інтегровані з тим, щоб забезпечити масштабність і ще більш високий рівень надання послуг.

Очевидно, що є багато аспектів приватного і державного сектора, що беруть участь у виведенні порту світового класу на український ринок. Працюючи з багатьма міжнародними портовими операторами та їх концесійними проєктами в інших країнах світу, зазначимо, що умови для успішного розгортання ініціатив державно-приватного партнерства у морських портах України без сумніву присутні.

В об'ємах значно переважають перевезення зерна (30,2%), залізної руди (27,8%) та чорних металів (10,5%). Окрім пандемії, зниження об'ємів спричинило падіння урожайності зерна у 2020 році - 48 млн.т. проти 54,61 млн.т. у 2019 році (-12,1%). При цьому завдяки зростанню об'ємів перевалки руди на 18,5% і зростанню цін на неї вдалось нівелювати падіння зернових, що за результатами року не сильно вплинуло на загальні об'єми.

Трохи випереджає по об'ємам морських перевезень сусідня Польша - за 2019 рік тут морські порти обробили 187 млн.т. грузів і в 3 рази більше Туреччина (478 млн.т.). Схожими є об'єми в Греції та Швеції (близько 190-200 млн.т.).

Розвитку морських грузоперевезень в Україні має посприяти прийняті наприкінці 2020 року зміни до Стратегії розвитку морських портів України на період до 2038 року, що мають посприяти залученню 50 млрд.грн. приватних інвестицій у портову галузь (про які ми вже згадували) і вийти на обсяги переробки вантажів у 209-265 млн.т. Ця стратегія передбачає впровадження диджиталізації у сфері морських грузоперевезень - введення е-сервісів у морських портах, впровадження інформаційної системи «Морське вікно», інтеграцію з європейською системою SafeSeaNet.

Збільшенню об'ємів морських перевезень має посприяти і укладений договір концесії “Ольвії”, відповідно до якого катарський оператор QTerminals інвестує у розвиток порту 3,4 млрд. грн. та 80 млн.грн. у місцеву інфраструктуру. Ці інвестиції мають підвищити рівень навігаційних і логістичних служб, оперативність роботи порту, а у перспективі збільшити об'єми перевезень зерна. Цим договором передбачається будівництво зернового терміналу проектною потужністю 2 млн тон зернових вантажів на рік та забезпечення мінімального обсягу перевалки вантажів від 2,55 до 2,83 млн.т. до 2029 та після 2030 року відповідно.

Наскільки складний процес створення порту світового рівня

Діджиталізація логістичних поставок, вибудовування логістичного шляху, Україні потрібно відстоювати, щоб її взяли в ланцюжок поставок, щоб наші порти були у пріоритеті. Адже порт створюється не для гарної картинки, а для того, щоб у ньому концентрувалися світові логістичні потоки.

Перерахуємо деякі елементи, які, на нашу думку, важливі.

  • Порти світового класу безпечні: безпека і захист мають ключове значення для безперебійної роботи і надійності будь-якого порту. З боку моря порт повинен належним чином підтримувати морську інфраструктуру і постачальників послуг, з тим, щоб судна могли безпечно прибувати і відправлятися в будь-який час. На самому терміналі вантажно-розвантажувальні операції порту повинні виконуватися кваліфікованими операторами, що працюють із сучасним обладнанням та операційними системами. Ще одним важливим аспектом є належне поводження з небезпечними вантажами і їх зберігання в порту або навколо нього. Загалом, відсутність охорони та безпеки може призводити до поломок, пошкоджень, втрати вантажу, різних інцидентів та аварій.

  • Конкурентна цінність: порти світового класу повинні працювати на такому рівні ефективності, який як мінімум, відповідає рівню конкурентів, а як максимум - перевершує їх. Це означає, що операції повинні бути не тільки безпечними, але й реалізовуватися так, щоб відповідати очікуванням клієнтів і користувачів, або перевищувати їх. Крім того, тут також необхідно враховувати і комерційні аспекти. Як правило, ціни і продуктивність встановлюються відкритим ринком. Однак, за наявності в порту одного оператора, доцільно включити в концесійну / операційну угоду адекватний набір параметрів виконання і ціноутворення. Порт повинен постійно забезпечувати співвідношення ціни та якості, щоб вважатися об'єктом світового класу.

  • Простота використання: настільки ж важливою, як і ціна, є швидка обробка форм і формальностей, врегулювання експортних мит і своєчасне проведення різних інспекцій та/або сертифікацій, необхідних для того, щоб відпустити вантаж його одержувачам, або дозволити експорт вантажу. Це вимагає, щоб оператори портів тісно співпрацювали з відповідними органами для забезпечення врегульованого користувацького досвіду. Порти світового класу потребують визначеної державної політики для забезпечення того, щоб усі функції в процесі їх ланцюжка поставок були належним чином узгоджені, контролювалися і виконувалися відповідно до заздалегідь погоджених параметрів. Це означає, що відповідні органи несуть постійні зобов'язання (а також основну зацікавленість) щодо забезпечення ефективної роботи порту в прозорому режимі.

  • Система спільноти портів: якщо йдеться про товари, що імпортують та експортують, то задіяно набагато більше працівників, ніж тільки оператори порту. Лише оцініть масштаб: компанії-перевізники, експедитори, команди суден, митних брокерів, чисельні державні установи, вантажовідправники, одержувачі, банки, геодезисти, торгові партнери тощо. На наш погляд, порт світового класу повинен об 'єднати всі ці об' єкти в єдину (онлайн) систему спільноти портів (PCS - Port Community System), яка поєднала б усі зацікавлені сторони в логістичному ланцюжку. Хороша система дозволить оптимізувати процеси, автоматично оновлювати і повідомляти зацікавлені сторони, скоротити обсяг паперової роботи, дозволити цифрові транзакції, подання та затвердження, виміряти оперативність реагування, звести до мінімуму бюрократію і стати інструментом постійного поліпшення ланцюжка поставок і роботи порту в рамках його.

  • Стійкість: у сучасному світі порти повинні дотримуватися принципів сталого розвитку, оскільки це потрібно не тільки все більшій кількості клієнтів, але й є одним з методів підвищення енергоефективності, скорочення довгострокових витрат і підвищення безпеки протягом усього періоду експлуатації.

  • Відповідальний роботодавець: порти світового класу повинні бути привабливими як місце для роботи. Талановиті люди повинні пишатися тим, що є частиною їх команди. Це означає, що портові оператори мають розробляти системи винагородження для того, щоб кар 'єра асоціювалася з відповідними можливостями в рамках організації.

Можемо впевнено зробити висновок, що є багато аспектів та безліч суб 'єктів як приватного, так і державного сектору, що беруть участь у виведенні порту світового класу на український ринок. Це дійсно буде важка робота і, можливо, важке завдання досягти і зберегти цей статус порту світового рівня. Але, на наш погляд, переваги від створення продуктивного, безпечного і привабливого порту переважать всі ці зусилля.

Ще раз наголосимо на тому, що Україна має потужну економіку з величезним потенціалом зростання. Автомобільні, залізничні та річкові мережі з'єднуються з великими прилеглими ринками. Порти століттями служили чорноморському ринку та за його межами. Тому інвестиції в більш якісні та ефективні порти та логістичну інфраструктуру неминуче призведуть до збільшення частки ринку морських портів України.

Олександр Хакс, партнер NAI Ukraine, директор з морської логістики в TCN (Дубаї)

__

Керуєте компанією? Дізнайтеся більше про Liga360 та позбавте себе рутинних завдань. Перевіряйте надійність партнерів та захистіть свої об'єкти нерухомості від рейдерських захоплень. Отримуйте автоматичні сповіщення в Telegram про найважливіші новини. Обговорюйте ризики та можливості з командою. Щоб скористатися усіма перевагами Liga360 - отримайте тестовий доступ.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему