Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Принципи «нового лідерства» в індустрії безпеки

Протягом мільйонів років планета Земля зазнавала нищівних руйнувань своєї екосистеми внаслідок стихійних лих, епідемій, воєн та інших викликів. Цивілізаційний розвиток змінювався, а люди, відповідно, знаходили способи пристосовуватись практично до всього критичного, що на них обрушувалось. Зараз людству кинуто новий виклик у вигляді глобальної пандемії, що постійно мутує, і це змушує нас вкотре задуматись не лише над тим, як власне вижити, але і як правильно адаптуватись у нових умовах розвитку цивілізації та мінімізувати подальші безпекові ризики і загрози.

У все більш розподіленому і віртуальному світі індустрії безпеки ті моделі лідерства та управління, які людство успішно використовувало протягом кількох останніх десятиліть, очевидно більше не можуть слугувати у формі дієвих інструментів. Операційні цілі міняються з калейдоскопічною швидкістю, а стратегічні цілі можуть більше не відповідати загальним тенденціям розвитку суспільства.

Те, як ми спілкуємось, обмінюємось інформацією і навчаємось в умовах невизначеності, також зазнає суттєвих змін. По суті, ми зараз знаходимося у важливій точці перетину, що дає нам можливість перенаправити наші комунікаційні зв'язки та, відповідно, трансформувати принципи «нового лідерства» індустрії безпеки в цілому, а саме:

1. Застосовуйте технології зміцнення довіри та розвитку корпоративної культури в команді.

Загальновідомо, що довіра і культура не виникають випадково, а традиційно формуються та встановлюються лише з плином часу. Сумний факт полягає в тому, що в сьогоднішньому запаморочливому темпі особистих і ділових взаємодій ми, на жаль, не маємо такої часової розкоші.

Зазвичай, зараз ми можемо бути частиною короткострокової віртуальної чи фізичної проектної команди для вирішення тієї або іншої проблеми. Щоб якісно виконати завдання колективно, ми повинні спочатку створити внутрішню довіру і культуру, але це слід робити максимально швидко. Розуміючи обмежену за часом можливість розібратися і вирішити проблему, з самого початку слід про-активно працювати над встановленням формату спілкування за допомогою захищених онлайн-засобів та відеоконференції, і заохочувати свою команду з безпеки бути відкритою і чесною, обмінюватись інформацією, обговорювати різні точки зору і одночасно вирішувати внутрішні конфлікти. Це в кінцевому підсумку допоможе більш ефективно вирішити проблему, для подолання якої команда і була зібрана разом.

Примітка: читайте також статтю «Як вибудувати культуру корпоративної безпеки у компанії?».

Служби безпеки контролюють інформацію та ризики на ІТ-платформі LIGA360. Це єдиний простір для роботи департаменту, що дозволить ділитися документами, досьє компаній, новинами та спільно обговорювати ризики. Отримайте максимальний функціонал продуктів ЛІГА:ЗАКОН для служби безпеки вже сьогодні.

Тільки до 25 листопада отримайте спеціальну пропозицію на корпоративне рішення LIGA360 до 30-річчя LIGA ZAKON.

2. Створюйте нові моделі мислення і оперування в індустрії безпеки.

А чи дійсно Вам потрібно щоразу годину-півтори часу на кожну онлайн зустріч, і так 4-5 разів на день? Дослідження продуктивності показують, що люди, як правило, працюють краще і досягають більших результатів у так званих «циклах спринту», а не протягом більш тривалих періодів. Людський мозок, зазвичай, має коротку тривалість концентрації уваги, тому мислення більш високого рівня дуже швидко знижується на своєму стрімкому піку.

Саме тому слід по-новому підійти до планування як власного розкладу, так і розкладу своєї команди з безпеки, щоб забезпечити гнучкість, засновану на індивідуальному контексті і навколишньому середовищі, в той же час збалансовану із загальною місією і колективними цілями. Те, що очевидно відрізняє нову еру, полягає в постулаті, що керівники та топ-менеджери також повинні навчитися стати ще більш ефективними віртуальними лідерами в індустрії безпеки сьогодення.

3. Усуньте домінування внутрішньої установки на «конкуренцію», а замість цього зосередьтесь на «співпраці та партнерстві».

Конкуренція була основою бізнесу та успіху протягом сотень, якщо не тисяч років. Наші предки навряд чи вижили б, якби вони не об'єдналися задля спільного пошуку і здобуття їжі. Однак на зорі промислової революції цивілізація перейшла до більш просунутого конкурентного мислення (в сучасних умовах - «конкурентної розвідки»), щоб випередити своїх колег і завоювати більшу частку ринку за рахунок такого підходу.

Разом з тим, у взаємозалежному характері сучасного ділового світу цей підхід все очевидніше стає не стільки перевагою, скільки лише певним інструментом, результат використання якого може бути доволі суперечливим з безпекової точки зору. Інновації, креативність і критичне мислення все частіше стають ключем до вирішення нестандартних проблем бізнесу. А сам процес є набагато ефективнішим завдяки взаємопов'язаним міждисциплінарним командам з професіоналами, які володіють додатковими знаннями і спеціальними навичками. Саме співпраця та партнерство один з одним у цьому контексті, а не конкуренція, стають безпрограшними для обох і допомагають лідерам мінімізувати комплексні безпекові ризики загалом.

4. Інтегруйте системні фактори в єдину дієву структуру.

Як правило, більшість людей або добре розбираються в технічних деталях за допомогою протоколів, процедур чи систем, або ж володіють «м'якими» навичками, такими як спілкування, емпатія, самосвідомість тощо, в сукупності відомими під терміном «емоційний інтелект». В індустрії безпеки значно легше знайти професіоналів, які володіють тим або іншим, але набагато рідше і більш цінно знайти того, хто володіє майже рівними такими показниками. Чи завжди ми розробляємо наші системи, процеси і процедури з урахуванням інтересів людей? І чи дійсно топ-менеджери розуміють і слідують тим же системам, процесам і процедурам? Якщо ні, то причиною невдачі скоріше за все слід буде вважати власне керівника, а не працівника.

Саме тому, коли справа доходить до принципів, справжнє лідерство і є тим каталізатором та підтримуючою силою, яка забезпечує реалізацію і досягнення цілей. Бути справжнім лідером означає бути чесним, бути відкритим і послідовним у своїй поведінці з іншими, а також і з самим собою.

У будь-якій галузі, а особливо в галузі безпеки, де часто існує розрив між її стратегічною важливістю та практичним сприйняттям, саме інтеграція різноманітних загальнолюдських факторів і єдине керівництво мають вирішальне значення для того, щоб бачення втілилося в дієве тактичне виконання. Слідуйте принципам «нового лідерства» в індустрії безпеки та напрацьовуйте Ваші власні робочі алгоритми!

Про Автора:

Панчак Віктор є експертом-консультантом з корпоративної безпеки. Має понад 20-річний досвід роботи у галузі державної та приватної безпеки, а також у сфері управління бізнесом та комерційного адміністрування. Випускник Джорджтаунського університету у Вашингтоні, США, а також перший український професіонал, який здобув найвищу глобальну сертифікацію з безпеки за стандартом CPP® (Certified Protection Professional), затверджену всесвітньою організацією ASIS International.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему