Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податкові перевірки у 2022 році: до чого готуватися бізнесу та як?

17.01, 22 грудня 2021
11256
0

У 2022 році на бізнес очікує велика кількість змін у податковій сфері - набрання чинності змін щодо КІК, початок звітування щодо контрольованих операцій за новими правилами, а також набрання чинності Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (законопроєкт № 5600).

Що ж новий 2022 рік готує для платників податків в частині проведення податкових перевірок?

1. Планові документальні податкові перевірки.

Попри те, що мораторій на проведення більшості податкових перевірок зберігає чинність, податкові органи продовжують проводити планові податкові перевірки, керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 року № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок». Про незаконність такого підходу податкових органів ми розповідали у попередній статті "Податкові перевірки на підставі постанови Кабміну - чи все так однозначно?".

Як наслідок, уже до 25 грудня 2021 року ДПС України на своєму офіційному веб-сайті має опублікувати План-графік планових податкових перевірок на 2022 рік. Рекомендуємо платникам податків перевірити, чи включено їх до Плану-графіку.

У разі включення до Плану-графіку бізнесу варто завчасно оцінити всі ризики та вирішити питання щодо допуску податкових інспекторів до проведення перевірки чи, відповідно, недопуску разом із оскарженням законності її призначення.

При цьому, остання судова практика дає платникам податків приводи для оптимізму - суди все частіше стають на бік платників податків, скасовуючи накази про призначення податкових перевірок з огляду на те, що Постанова Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 року № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» суперечить Податковому кодексу України (ПК України), положення якого мають вищу юридичну силу.

2. Позапланові документальні податкові перевірки.

- Перевірки у зв'язку з наявністю податкової інформації, що свідчить про порушення законодавства (п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України).

Перевірки на підставі п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України, як і планові податкові перевірки, підпадають під дію мораторію, проте, дозволені Постановою Кабміну від 03.02.2021 року № 89.

Проте, обов'язковою умовою для перевірки на підставі п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України є ненадання платником податків відповіді на запит податкового органу.

У свою чергу, відповідно до «ковідних» положень ПК України, строки надання відповідей на запити податкових органів зупинені до закінчення карантину (виняток - запити, що стосуються бюджетного відшкодування та від'ємного значення з ПДВ). Відповідно, платники податків мають законне право наразі не відповідати на запити податкових органів, що унеможливлює призначення позапланових перевірок на підставі п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України.

Аналогічна ситуація має місце з позаплановими перевірками у разі виявлення недостовірності даних, що містяться в податкових деклараціях (п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПК України).

- Перевірки від'ємного значення та/або бюджетного відшкодування ПДВ (п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 ПК України).

Проведення вказаних податкових перевірок дозволено навіть під час карантину. Проте, наразі дискусії точаться щодо меж таких перевірок - чи мають право податкові органи в межах перевірки від'ємного значення ПДВ, що перевищує 100 тис. грн, перевіряти бюджетне відшкодування ПДВ як окремий рядок податкової декларації з ПДВ, зважаючи, що воно, по суті, випливає із задекларованої суми від'ємного значення ПДВ?

У Постанові від 19.03.2020 року у справі № 460/2939/18 Верховний Суд зазначив, що обґрунтованість бюджетного відшкодування ПДВ може охоплюватися позаплановою документальною перевіркою виключно, якщо бюджетне відшкодування сформовано за операціями, передбаченими п. 200.11 ст. 200 ПК України. Керуючись цією правовою позицією, протягом 2020-2021 суди часто скасовували податкові повідомлення-рішення, навіть не досліджуючи по суті порушення, зафіксовані в акті перевірки.

Однак, уже з 2022 року платники втратять можливість посилатися на зазначену лазівку, оскільки Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» були внесені відповідні зміни до п. 200.11 ст. 200 ПК України.

Загалом, у сфері податкових перевірок годі очікувати якихось кардинальних змін у 2022 році - перевірки як проводились, так і будуть проводитись. Втім, загальний тренд фіскалізації, а також перманенті проблеми з наповненням Державного бюджету України змушують бізнес готуватись до збільшення кількості податкових перевірок різного виду (планові, позапланові, фактичні). Також варто очікувати, що "карантинні" послаблення (мораторій, зупинення строків тощо) в найближчому майбутньому будуть щонайменше переглянуті.

Микита Ларіонов, старший юрист та керівник напрямку Arzinger, адвокат

Ксенія Добрєва, молодший юрист Arzinger

Бажаєте першими дізнаватись про зміни, що впливають на ваш бізнес? Спробуйте ІТ-платформу LIGA360. Отримуйте автоматичні сповіщення про зміни законодавства, контрагентів, майна. Замовляйте презентацію LIGA360 прямо сьогодні, щоб приймати smart-рішення в умовах постійних змін.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему