Єдиний податок: революційні зміни під час воєнного стану
Спрощена системи оподаткування зазнала чи не найбільших змін з моменту введення воєнного стану. Це відбулося завдяки кардинальним змінам внесеним у підрозділ 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Нагадаємо, прийнято Закон про податкові стимули для бізнесу
Звільнення від оподаткування та оновлені критерії застосування спрощеної системи
Спочатку відзначимо, що на весь час воєнного стану, частина мікробізнесу, до якої належать фізичні особи-підприємці - платники єдиного податку 1-ої та 2-ої групи, звільнена від сплати єдиного податку і подачі податкової звітності з цього податку.
Але глобальніші зміни у спрощеній системі оподаткування відбулися не для фізичних осіб, а для малих, середніх і навіть деяких великих підприємств. З 1 квітня 2022 року право на застосування спрощеної системи оподаткування, а саме можливість стати платником єдиного податку 3-ої групи, отримали без будь-яких обмежень за кількістю працівників, юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми та фізичні особи-підприємці, у яких за 2021 рік обсяг доходу не перевищив 10 мільярдів гривень. Так, саме мільярдів, а не мільйонів, якими раніше вимірювалися вартісні критерії для застосування спрощеної системи оподаткування.
Ставка єдиного податку та ПДВ
Вводиться одна ставка єдиного податку для платників єдиного податку 3-ої групи, у розмірі 2% від отриманого доходу (замість ставки 5% для тих, хто не був платником ПДВ або ставки 3% для тих, хто перебував в статусі платника ПДВ).
При цьому для тих, хто лишається платником ПДВ, передбачено звільнення від оподаткування таким податком всіх операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України. Але при цьому недостатньо врегульованим залишилося питання оподаткування ПДВ балансової вартості залишків запасів, необоротних активів. Раніше в момент переходу з загальної системи оподаткування на спрощену платник ПДВ зобов'язаний був нарахувати податкові зобов'язання по таким залишкам. Доречним буде оперативне роз'яснення Мінфіну, що норма перехідних положень про звільнення від оподаткування ПДВ розповсюджується і на оподаткування «перехідних» залишків запасів, необоротних активів.
По суті така ставка єдиного податку створює податкове навантаженню у сумі 2% від отриманих коштів від реалізації товарів, робіт, послуг (але при цьому не слід забувати про інші негрошові доходи, які визначені для спрощеної системи оподаткування). Можна припустити, що не для всіх платників податку таке податкове навантаження буде економічно доречним, тому рішенню бізнесу про перехід на спрощену систему оподаткування, має передувати розрахунок податкового навантаження з податку на прибуток, ПДВ за останній рік та співставний отримане значення з показником 2% від доходу за аналогічний період. Особливо це актуально для підприємств, які працюють в сфері торгівлі де притаманна низька торгівельна націнка.
Сплата податку та звітування
Податок сплачується щомісячно до 15 числа місяця наступного за звітним. Звітність подається поквартально, за загальними правилами, що діяли до воєнного стану. Єдина новація, це розшифровка в звіті сум отриманого помісячно доходу, але поки не в повній мірі зрозуміло як це зробити, напевне буде Мінфіном змінена форма або вийдуть окремі роз'яснення.
Обмеження для застосування
Законодавець залишив певні обмеження щодо видів діяльності, зокрема це:
організація, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);
обмін іноземної валюти;
виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);
видобуток, реалізація корисних копалин.
Також не можуть перейти на спрощену систему оподаткування страхові брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів, представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку; фізичні та юридичні особи - нерезиденти.
Правила переходу
Для переходу на спрощену систему оподаткування до останнього числа місяця (а не за 15 днів як раніше), що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, необхідно подати заяву до ДПС за місцем податкової адреси платника податків. Новостворені підприємства та підприємці, можуть стати платниками єдиного податку 3-ої групи з дня їх державної реєстрації, якщо подадуть відповідну заяву протягом 10 днів з дня їх державної реєстрації. Діє право самостійно відмовитись від використання спрощеної системи оподаткування, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому буде прийнято таке рішення.
Післявоєнне повернення
Після припинення або скасування воєнного стану на території України, ті платники, які обрали таку спрощену систему оподаткування, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного стану, автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій вони перебували до введення воєнного стану. Потребуватиме законодавчого уточнення порядок оподаткування ПДВ при такому переході, адже товари могли бути придбані без ПДВ, а їх реалізація відбуватиметься вже з оподаткуванням ПДВ.
Отримай спеціальні умови підключення LIGA360 в умовах воєнного стану. Сьогодні власникам бізнесу, бухгалтерам та юристам важливо забезпечити життєдіяльність компаній. Рішення LIGA360 надасть оперативну аналітику й новини, повну базу НПА й контроль змін законодавства. Отримай доступ за посиланням.