Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Огляд податкових змін: що нового в оподаткуванні акцизним податком, ЄСВ та застосування РРО

17.03.2022р. набрав чинності Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» №2120-ІХ від 15.03.2021р. (далі - Закон №2120-ІХ).

У цій статті розглянемо ключові зміни в оподаткуванні акцизним податком, особливості сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ) та застосування реєстратору розрахункових операцій (далі - РРО) на період воєнного стану.

Акцизний податок

Операції з пальним

На період надзвичайного та воєнного стану не вважаються реалізацією пального:

1. примусове відчуження/вилучення пального на потреби оборони відповідно до Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» №4765-VI від 17.05.2012р. за умов, що власник не звертатиметься за компенсацією вартості такого відчуження;

2. добровільна передача пального підрозділам сил безпеки та оборони (Збройним Силам України, Національній гвардії України, територіальній обороні, Національній поліції України, Службі безпеки України тощо), а також органам державної влади, органам місцевого самоврядування та підприємствам державної й комунальної власності, які залучені до оборони країни, без вимоги щодо компенсації вартості такого пального;

3. надання пального як гуманітарної допомоги у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно, такі операції не призводять до виникнення зобов'язань з акцизного податку.

Зверніть увагу, що відпуск (передача) пального для вищезазначених потреб має бути документально зафіксована.

Скасування акцизу на пальне

На період воєнного та надзвичайного стану на окремі види пального тимчасово встановлено ставка акцизного податку 0 євро за 1000 літрів.

Інвентаризація пального

На акцизних складах, які є частково зруйнованими та розташовані в районах проведення бойових дій або на тимчасово окупованих територіях збройними формуваннями Російської Федерації, облік пального та спирту етилового здійснюватиметься на підставі даних інвентаризації, проведеної після закінчення зазначених у цьому пункті подій.

Тютюнові вироби

Платникам податку дозволили самостійно друкувати марки акцизного податку для тютюнових виробів. Таке право у них виникає за умов, що Державна податкова служба України (далі - ДПС) повідомить на своєму веб-порталі про неможливість забезпечення імпортерів марками акцизного податку.

У такому випадку імпортери можуть замовити друк марок з дотриманням вимог щодо їх розміру, кольорової гами та реквізитів, передбачених відповідними нормативно-правовими актами.

За умов використання таких марок у платників виникають додаткові обов'язки, а саме: акцизний податок щодо такої підакцизної продукції має бути сплачено до її митного оформлення. Імпортер разом з митною декларацією має додатково надати до митниці:

  • документ, що підтверджує сплату акцизного податку;

  • інформацію про марки із зазначенням їх серій та номерів.

Тютюнова продукція, маркована такими марками, може бути в обігу до її реалізації кінцевому споживачу, але не більше ніж після припинення/скасування воєнного та надзвичайного стану.

Єдиний соціальний внесок

ЄСВ для ФОП та самозайнятих осіб

З 1 березня 2022 року до припинення/скасування воєнного стану та протягом 12 місяців після такого припинення/скасування фізичні особи-підприємці (далі - ФОП) (в т.ч. ФОП на єдиному податку), а також особи, які провадять незалежну професійну діяльність, можуть не сплачувати ЄСВ за себе.

Однак варто зауважити, що на момент підготовки цього огляду до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003р. зміни не вносилися. Тому ФОП та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, не сплачуючи ЄСВ за такі періоди, втрачатимуть право на страховий стаж для цілей призначення пенсії. Крім того, вони втрачатимуть статус застрахованих осіб та не зможуть скористатися соціальним страхуванням на період тимчасової втрати працездатності (див. лист Міністерства соціальної політики України «Щодо зарахування до страхового стажу періоду звільнення від сплати ЄСВ» №3637/0/290-21/45 від 01.07.2021р.).

ЄСВ за мобілізованих працівників

Роботодавцям - платникам єдиного податку надано право на період проведення мобілізації, визначеної Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» №69/2022 від 24.02.2022р., не сплачувати ЄСВ за працівників, призваних на службу до Збройних Сил України.

Нагадаємо, що сили територіальної оборони - окремий рід сил Збройних Сил України, на який покладається організація, підготовка та виконання завдань територіальної оборони. Тому право роботодавця не сплачувати ЄСВ зберігається і для працівників, які долучилися до відповідних підрозділів територіальної оборони.

При цьому такі роботодавці можуть не дотримуватися вимоги щодо донарахування ЄСВ до мінімального внеску при виплаті доходів працівнику у місяці його мобілізації.

Перевірки, штрафи та пеня щодо ЄСВ

На період воєнного, надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення/скасування встановлено мораторій на перевірки щодо повноти нарахування, декларування та сплати ЄСВ. А перевірки, розпочаті до 24 лютого, призупиняються.

Штрафні санкції та пеня щодо порушення правил нарахування, декларування та сплати ЄСВ на період воєнного, надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення/скасування не застосовуються.

Застосування РРО

Законом №2120-ІХ виведено з-під штрафного мораторію порушення застосування РРО при продажах підакцизної продукції.

Так, перехідними положеннями Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995р. на період воєнного стану встановлено мораторій на застосування штрафних санкцій за порушення у сфері РРО, крім порушень проведення розрахункових операцій при продажу підакцизної продукції.

Для суб'єктів господарювання, які застосовують Е-РРО на період воєнного, надзвичайного стану, дозволили використовувати фіскальні номери, надані фіскальним сервером ДПС для проведення офлайн-операцій, понад 36 годин безперервно (або понад 168 год. на місяць).

Підтримуємо український бізнес у воєнний час! LIGA360 продовжує надавати корисну інформацію та аналітику. Діють спеціальні умови. Деталі за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему