Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Юридичний аспект волонтерської діяльності

12.50, 11 квітня 2022
2515
0

Сьогодні Україна проживає складний, переломний момент і кожен допомагає чим може, роблячи свій внесок задля нашої спільної перемоги. Значну допомогу захисникам надають, зокрема, і волонтери. Так, зараз бракує часу на юридичне оформлення і багато хто самостійно організовує збір коштів, передає їх на потреби військових або здійснює закупівлю необхідного обладнання, продукції тощо.

Однак, волонтери можуть натрапляти на труднощі юридичного характеру. Часте питання, яке може виникати - це збір коштів на особисту картку волонтера. У деяких випадках, особливо якщо мова йде про допомогу від іноземних громадян чи компаній, ефективнішим є збір коштів на рахунок благодійного фонду.

Які ще переваги має благодійний фонд?

1. Перевезення гуманітарної допомоги через кордон. На практиці, виникають питання при ввезених волонтерами гуманітарної допомоги з-за кордону. Трапляються ситуації, коли вантаж можуть не пропустити взагалі. Якщо ж такі перевезення будуть здійснюватися від благодійного фонду з відповідними підтверджувальними документами (наприклад, виписки з рахунків, товарно-транспортні накладні та інші), проблем на кордоні не виникатиме.

2. Можливість заснування благодійного фонду одним засновником. Так, відповідно до ст. 13 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", благодійний фонд може бути створено одним чи кількома засновниками, а активи благодійного фонду можуть формуватися учасниками та/або іншими благодійниками.

Чи можливо в умовах воєнного стану зареєструвати благодійний фонд?

Так! В умовах воєнного стану проводяться лише найбільш нагальні реєстраційні дії, до яких відноситься і створення благодійного фонду. Доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ЄДР) наданий тільки окремим державним реєстраторам.

У регіонах, де не ведуться активні бойові дії є можливість особисто подати документи для реєстрації благодійного фонду в паперовому вигляді. Якщо ж ви не маєте такої можливості - документи можна подати в електронному вигляді з накладенням електронного цифрового підпису.

Оскільки перелік суб'єктів державної реєстрації обмежений - подати документи для реєстрації благодійного фонду можна не за місцеперебування самого фонду, а, наприклад в іншому місті чи області.

Які документи потрібні для створення благодійного фонду?

1. Заява щодо державної реєстрації юридичної особи;

2. Рішення засновника про створення благодійного фонду;

3. Статут благодійного фонду;

4. Структура власності.

Який порядок оподаткування діяльності благодійного фонду?

Після проведення державної реєстрації благодійного фонду в ЄДР необхідно здійснити взяття на облік благодійного фонду як неприбуткової організації. Для цього потрібно протягом 10 днів з дня державної реєстрації фонду подати заяву (форма 1-РН) до податкової за місцеперебуванням фонду.

Для того, щоб податкова внесла благодійний фонд до Реєстру неприбуткових установ та організацій, його статут повинен відповідати вимогам п. 133.4.1 Податкового кодексу України.

Наприклад, реєстрація неприбуткових установ та організацій у місті Києві проводиться Головним управлінням Державної податкової служби в м. Києві. Подати заяву на реєстрацію наразі можна як в паперовому вигляді (необхідно узгодити в телефонному режимі), так і шляхом подачі заяви через електронний кабінет платника податків, для цього попередньо потрібно оформити ЕЦП.

На що ще звернути увагу?

У статуті благодійного фонду важливо чітко та максимально широко описувати цілі, мету, сфери діяльності фонду, адже однією з основних умов статусу неприбутковості є здійснення витрат фонду виключно на статутні цілі та завдання.

Податкова звітність благодійного фонду

Благодійний фонд звітує перед податковими органами раз на рік. Для цього необхідно подати Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації (форма звіту затверджена Наказом Міністерства фінансів України № 553 від 17.06.2016 р.). Звіт подається до контролюючого органу протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Разом зі Звітом про використання доходів (прибутків) подається річна фінансова звітність, яка є додатком та невід'ємною частиною звіту.

У ситуації, що склалася сьогодні кожен повинен робити те, що може і те, що вміє краще за все. Волонтери допомагають забезпечувати наших військових та мешканців населених пунктів, що знаходяться в зоні активних бойових дій, речами, продуктами харчування та усім іншим необхідним, своєю чергою спеціалісти в юридичній та фінансовій сфері можуть надавати допомогу, сприяючи створенню благодійних фондів і подальшому супроводу їх діяльності.

Яна Михайлюк, радник, адвокат  TOTUM LF & Тетяна Науменко, юрист TOTUM LF

Скористайся спеціальними добірками LIGA360 про воєнний стан. Щодня ми доповнюємо матеріали для бізнесу: господарська діяльність, звітність і податки, ЗЕД і мито, виплати, акциз і ліцензії, власність в умовах воєнного стану тощо. Спробуй LIGA360 на спеціальних умовах.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему