Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податкові зміни під час дії воєнного стану: новий Закон

13.45, 30 травня 2022
30994
1

Трохимець Богдан, молодший юрист практики податкового права Арцінгер

Верховна Рада України продовжує вносити зміни у законодавство, щоб підлаштувати його під реалії воєнного часу. Не стає винятком і оподаткування, адже під час війни як ніколи необхідно знайти розумний баланс, щоб підтримувати бізнес та водночас мати змогу забезпечувати всім необхідним і армію, і громадян. Чергові зміни до Податкового кодексу були внесені законом № 2260-ІХ від 12.05.2022 (колишній законопроєкт 7360). Закон набирає чинності 27 травня 2022 року. Положення нового закону "закручують" гайки, поступово скасовуючи пільги, передбачені попередніми законами.

Подання звітності, сплата податків, реєстрація податкових накладних

Закон № 2115 від 03.03.2022 дозволив не подавати звітність, не сплачувати податки/збори та не реєструвати податкові накладні/розрахунки коригування тим платникам, які внаслідок воєнних дій не мають такої змоги. На час воєнного стану та протягом шести місяців після його завершення платники звільняються від відповідальності за невиконання таких обов'язків. При цьому від платників не вимагалося доведення неможливості подання звітності, сплати податків чи реєстрації податкових накладних, тому фактично всі платники могли не виконувати свої обов'язки незалежно від можливості.

Новий Закон передбачає поділ усіх платників на три категорії:

  • Ті, що з моменту введення воєнного стану втратили можливість виконувати свої податкові обов'язки і досі не відновили цієї можливості. Для таких платників нічого не змінилося - як і раніше, вони звільняються від відповідальності за невиконання своїх обов'язків, але зобов'язані їх виконати протягом шести місяців після завершення воєнного стану;

  • Ті, що втрачали можливість виконувати свої податкові обов'язки, а потім відновили таку можливість. Такі платники зобов'язані подати звітність, сплатити податки/збори та зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування протягом 60 днів з моменту відновлення такої можливості;

  • Ті, що зберігали можливість виконувати свої податкові обов'язки протягом усього часу воєнного стану. У такому разі платники зобов'язані виконати свої обов'язки за період з 24 лютого 2022 року до 27.05.2022 (до набрання чинності Законом № 2260) у такі строки:

- Зареєструвати податкові накладні - до 15 липня 2022 року;

- Подати податкову звітність - до 20 липня 2022 року;

- Сплатити податки та збори - до 31 липня 2022 року.

Порядок визначення можливості чи неможливості виконання платником податків своїх обов'язків буде затверджено Міністерством фінансів України. Радимо за першої можливості виконати свої податкові обов'язки, щоб уникнути спорів з податковими органами.

Третя спеціальна група єдиного податку - зміни

Закон передбачив випадки, коли платник не виконував з 24 лютого 2022 року свої податкові обов'язки, а згодом перейшов на спеціальну третю групу єдиного податку зі ставкою 2%. Перебування на цій системі обмежує можливість виконання платником своїх обов'язків за попередні періоди, зокрема, немає технічної можливості зареєструвати податкові накладні.

Саме тому на час перебування на спеціальній 3 групі єдиного податку платники звільняються від відповідальності за невиконання своїх податкових обов'язків з 24 лютого 2022 року до переходу на спеціальну 3 групу. Подати звітність, сплатити податки/збори та зареєструвати податкові накладні потрібно буде протягом 60 днів після повернення на попередню систему оподаткування.

Повернення на попередню ставку відбувається у разі відмови платника від спеціальної групи єдиного податку, або автоматично після завершення воєнного стану.

Однак зауважимо, що виконання податкових обов'язків стосується лише повернення до попередньої системи оподаткування. Якщо платник, відмовляючись від спеціальної 3 групи єдиного податку, обирає іншу систему оподаткування (наприклад, до 24 лютого 2022 року був на єдиному податку, а вирішив перейти на загальну систему), то обов'язок сплати податків, подання звітності та реєстрації податкових накладних за попередні періоди протягом 60 днів до нього не застосовуватиметься.

Самостійне виправлення помилок

Закон 2260 скасовує штраф та пеню, що нараховується при виправленні самостійно виявленого заниження податкових зобов'язань. Звільнення поширюватиметься за періоди з 24 лютого 2022 року по 25 липня 2022 року. Після завершення цього періоду будуть застосовуватися такі штрафи:

  • У разі подання уточнюючого розрахунку до декларації - 3% штрафу;

  • При включенні суми заниження до декларації за наступний період - штраф 5%.

Звертаємо увагу, що під час воєнного стану платники ПДВ не можуть подавати уточнюючі розрахунки до декларацій за періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов'язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ.

Відновлення строків давності

Перебіг строків давності відновлено щодо:

  • Подання податкової звітності, сплати податків/зборів, реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування;

  • Проведення камеральних, фактичних та деяких документальних позапланових перевірок, складання актів та визначення грошових зобов'язань за їх результатами, а також оскарження прийнятих за їх результатами податкових повідомлень-рішень.

Відновлення податкових перевірок

Відновлюється проведення перевірок платників податків. З 27.05.2022 податкові органи зможуть проводити:

- Камеральні перевірки;

- Фактичні перевірки;

- Позапланові документальні перевірки з таких підстав:

1. За зверненням платника податків;

2. У разі процедури реорганізації юридичної особи, порушення справи про банкрутство, припинення господарської діяльності;

3. Отримання податкової інформації щодо порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.

4. Подання податкової декларації з від'ємним значенням ПДВ на суму понад 100 тис. грн, та/або подання разом із декларацією заяви про отримання бюджетного відшкодування.

Перевірки з цієї підстави проводяться протягом 90 днів після граничного терміну подання податкової декларації. Натомість положення п. 200.10-200.12 Податкового кодексу щодо порядку проведення перевірок бюджетного відшкодування не будуть застосовуватися до 21 липня 2022 року. Вказані правила будуть застосовуватися з 2 червня 2022 року. До того часу бюджетне відшкодування узгоджуватиметься за результатами камеральної перевірки.

Перевірки з наведених підстав, які розпочалися до 24 лютого 2022 року і не завершилися, поновлюються протягом 60 днів після набуття чинності цього Закону.

На порушення, встановлені такими перевірками, не поширюватиметься мораторій на застосування штрафів під час воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, тож нараховані штрафи доведеться сплатити.

Як бізнесу діяти правильно в умовах воєнного часу? Завдяки LIGA360. Система доповнена новими розділами й інструментами, де зібрані зміни законодавства, новини й аналітика, консультації. Знаходь відповіді та слідкуй за змінами щодня.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему