«Як діяти, якщо до вас прийшли з перевіркою?». Питання залишається актуальним навіть в умовах воєнного стану. На початку війни державою вжито заходів щодо введення мораторію на більшість перевірок. Проте, в подальшому, проведення деяких перевірок відновлено. Більш того, перелік таких перевірок постійно коригується. Загалом вказане стосується перевірок, які можуть проводитись податківцями (наразі дозволені камеральні, документальні позапланові перевірки (за певних підстав), фактичні).
Отже, «Відчиніть, податкова!» - про що треба пам'ятати під час перевірки:
1. Порада перша: Перевіряємо наявність підстав для проведення перевірки та наявність документів, які мають бути у перевіряючих.
Слід зазначити, що станом на сьогоднішній день дозволено проведення будь-яких камеральних, фактичних, окремих документальних позапланових перевірок.
Одночасно, варто у будь-якому випадку перевірити, чи не підпадає така перевірка під дію мораторію, встановленого в умовах воєнного стану, - підп. 69.2 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, а під час дії карантину - підп. 52.2 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.
І якщо перевірка підпадає під дію мораторію - варто оскаржити наказ про перевірку або ж її результати з підстав порушення контролюючим органом вимог законодавства щодо проведення такої перевірки.
Одночасно, варто звернути увагу, що відповідно пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки;
- копії наказу про проведення перевірки;
- службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
ЗВЕРТАЄМО УВАГУ: Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Отже, якщо вам не пред'явили, не надіслали зазначені документи чи надали вище перелічені документи, але оформлені з порушенням вимог - це може стати підставою для недопущення представників контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
При цьому наголошуємо, що прийнявши рішення про недопуск перевіряючих варто бути впевненим на сто відсотків у своїй правоті, в противному випадку незаконний недопуск перевіряючих може загрожувати вам неприємностями.
2. Порада друга: Надаємо тільки ті документи, що стосуються предмету перевірки. Слід зазначити, що платник податків зобов'язаний надати посадовим особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки.
Одночасно звертаємо увагу, що вихід контролюючим органом за межі предмету встановленого виду перевірки та рішення, винесені за результатами такої перевірки можуть бути визнані протиправними.
Крім того, не зайвим буде перед наданням відповідних документів перевірити чи є така документація належною, чи в документації відсутні дефекти оформлення. Така перевірка допоможе платнику податків вчасно виправити окремі недоліки ведення обліку, спрогнозувати ризики проведення перевірки.
ЗВЕРТАЄМО УВАГУ: Втратили «первинку» через бойові дії - обов'язково повідомте податкову про їх втрату. У такому разі буде діяти виняток щодо непроведення перевірок ДПС за зазначені у повідомленні податкові (звітні) періоди, у тому числі після завершення дії воєнного стану.
3. Порада третя: Фіксуємо будь-які процедурні порушення під час податкової перевірки та належним чином їх оформлюємо. Вказане потім не буде зайвим при оскарженні результатів перевірки.
Варто зауважити, що не слід відмовлятись від підписання документів, які надають податківці. Проте, за наявності підстав, необхідно підписувати вказані документи з обґрунтованими зауваженнями.
Основна та найголовніша порада, для осіб, які здійснюють господарську діяльність, - дотримуватись законодавства і встановлених правил. Також попереджаємо про невідворотність дій відповідно до вимог закону. Тоді жодна перевірка не буде для бізнесу значним випробовуванням.
Андрій Петришак, адвокат, старший юрист АО «КПД Консалтинг»
Кирило Казак, адвокат, партнер АО «КПД Консалтинг»
Де топменеджерам читати інформацію? Новини, зміни законодавства та інформація про контрагентів - доступні в LIGA360. Замовте LIGA360 для бізнесу, щоб спільно знаходити ефективні рішення.