Ринок ЄС для українців - географічно близький, ментально зрозумілий та з великим потенціалом можливостей.
До всього, Загальнодержавна програма адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу передбачає, що проекти законів і інших нормативних актів, які за предметом правового регулювання належать до сфер, правовідносини в яких регулюються правом Європейського Союзу, підлягають обов'язковій експертизі на відповідність acquis communautaire (правова система Європейського Союзу).
Саме тому, в більшості країн ЄС процедура відкриття компанії, представництва чи філії є доволі типовою, проте із власними нюансами, особливостями та підводними каменями.
Наталія Дикун, фінансовий та корпоративний експерт на ринку ЄС |
Що потрібно для відкриття бізнесу
Щоб відкрити власну компанію необхідно пройти наступну процедуру:
заповнення анкети та підготовка документів, які підтверджують анкетні дані;
підготовка документів щодо джерел походження коштів;
підготовка документів для відкриття банківських рахунків;
бажано підтвердження факту відкриття реального офісного приміщення (наявність активів відповідно до сабстенс (англ. substance);
отримання VAT номера (Value Added Tax) та реєстрація в податкових органах.
Даний перелік є орієнтовним і може коригуватися в залежності від вибору юрисдикції країни ЄС, достовірності поданої інформації та актуальності законодавчих вимог станом на дату звернення.
Вибір юрисдикції
Європейське законодавство та закріплені принципи правової системи (acquis communautaire) визначають лише загальні засади діяльності бізнесу. Зокрема, актуальне законодавство можна знайти на офіційному віснику Європейського Союзу, який розміщує закони та інші офіційні акти ЄС, друкується кожного робочого дня всіма офіційними мовами ЄС.
Проте, в кожній конкретній юрисдикції діє власне національне законодавство.
Критерії, які потрібно врахувати при виборі локації та її меж компетенції органів державної влади.
законодавство та розмір податків по конкретному виду діяльності (важливо пам'ятати і про уникнення подвійного оподаткування);
репутацію юрисдикції (буде мало користі від реєстрації, якщо жоден банк не погодиться відкрити рахунок для компанії або заблокує його);
умови для статутного капіталу (розмір, обмеження, винятки, співвідношення учасників, тощо)
обов'язковість аудиту;
порядок подання звітності;
кваліфікаційні та ділові вимоги до персоналу;
вартість реєстрації підприємства (збори, платежі, послуги фахівців, тощо)
якість та звичаї судочинства
особливості менталітету
Шульга Віктор, Compliance officer "Hard Skills Consulting" |
Розкриття кінцевого бенефіціара
На виконання рекомендацій FATF та Директив Європейського Союзу проти відмивання коштів та фінансування тероризму, які вже впроваджені в усіх країнах-членах ЄС, потрібно бути готовим до подачі основних та додаткових документів для перевірки.
Орієнтовний перелік:
для юридичних осіб: установчі документи; перелік директорів; рішення ради директорів про інвестицію; довіреність; номер банківського рахунку; завірений список підписів;
для фізичних осіб: паспорт; підтверджене місце проживання; довідка з банківської установи; довідка про джерело походження інвестиційних коштів
Якщо поданих основних документів виявиться недостатньо для прийняття рішення або вони викличуть будь-які підозри чи сумніви - готуйтесь оперативно реагувати на додаткові запити про надання доказів: протоколи, записи, офіційні папери, сертифікати, посвідки, облікові дані, тощо.
Перед тим, як відкрити свою справу та зареєструвати компанію в ЄС
Фінансові експерти на ринку ЄС рекомендують перед початком роботи по інтеграції бізнесу в нове середовище заповнювати спеціальну анкету, щоб виявити можливі перешкоди.
«Підводні камені, як правило, спливають відразу, коли заносять до реєстру юридичних осіб ЄС. Можуть бути проблеми із відкриттям рахунку. Тому ми маємо спецанкету для кожного клієнта на самому старті роботи. І ми розуміємо, що на нас може чекати. І клієнт на початку шляху розуміє всі труднощі, з якими ми можемо зіткнутися» - така пряма мова фахівців.
Чи можуть українці, які не мають посвідки на постійне проживання, відкривати свою фірму?
По-перше, це має бути компанія а не ФОП. По друге, є інструменти, які дозволяють відкрити компанію на території ЄС з тимчасовою посвідкою на проживання і навіть без посвідки. Це дорожче та довше. Але також результативно.
Який мінімальний статутний капітал?
У кожній юрисдикції по-різному. Мінімальний внесок в еквіваленті на гривню - 5000 грн.
Які очікувані витрати при реєстрації компанії ?
Компанія під ключ (збори, платежі, послуги фахівців, тощо) коштує близько 2000 євро. Щодо оподаткування. Обсяг податків залежить від держави, проте, корпоративний податок суттєво нижчий ніж в Україні.
І, мабуть, найголовніше. Кожен бізнес має врахувати свої індивідуальності з огляду на специфіку бізнесу. Зважити не тільки ментальність потенційно нової локації, а й прийняти рішення по варіантах оподаткування. Суттєвою перевагою буде володіння повною інформацією як будувати та вести бізнес з мінімальним податковим навантаженням.
Миттєво аналізуй нововведення законодавства, що впливають на бізнес. LIGA360:Керівник містить важливі законопроєкти й роз?яснення щодо очікуваних змін. Результати пошуку представлені у візуальній формі, щоб швидко отримати найважливіші документи та переглянути їх зв'язки. Замовте рішення LIGA360:Керівник прямо сьогодні.