Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як захистити бізнес під час війни

Без працюючої економіки перемога у війні неможлива, на цьому постійно наголошують в уряді, який зробив низку кроків для підтримки бізнесу, як то зменшення податкового тиску та запроваджує чисельні програми підтримки малого та середнього бізнесу, в тому числі інформаційного характеру.

Серед основних загроз для бізнесу в Україні традиційно виділяли низький інвестиційний клімат, постійні зміни у регуляторній та податковій політиці держави та законодавстві, що регулює питання правил ведення бізнесу, корупцію у судовій системі та правоохоронних органах та постійний тиск на бізнес з боку останніх й рейдерство. Зараз до цього нескінченного переліку наразі додалася ще й війна.

Як же себе убезпечити бізнесу, чи хоча б спробувати це зробити?

Перше, що слід забезпечити - це звичайно безпека персоналу. За останні два роки пандемії багато підприємств встигло перепрофілюватися, запровадити нові форми організації праці, багато працівників були переведенні на віддалений графік роботи, з початком війни цей досвід став у нагоді, як ніколи зараз. Такий перехід не має викликати багато проблем, оскільки питання віддаленої (дистанційної та надомної) роботи давно врегульовані на законодавчому рівні та широко практикується. За можливості не скорочуйте штат, збереження команди є надважливим кроком, на цьому наголошують всі бізнес консультанти, адже після перемоги, для швидкого відновлення, будуть потрібні навчені та перевірені кадри.

Як варіант, для забезпечення фізичної безпеки, як і людей, так й майна підприємства, можливо скористатися державною програмою релокації - переміщення підприємств з територій, що наближені або знаходяться у зоні бойових дій, в безпечні регіони Західної України. До програми може долучитися будь-яке підприємство, здійснивши повну або часткову релокацію своїх потужностей. Програма поширюється на регіони, що постраждали від бойових дій.

Наступне на що слід звернути увагу - це перехід на електронний документообіг. Даний процес неминучий в будь-якому разі, й чим скоріше це станеться тим краще, оскільки, наприклад ті самі корпоративні документи будуть доступні будь-де і будь-коли особам, яким буде наданий доступ до них, документи ніколи нікуди не зникнуть, знищити їх фізично чи вкрасти буде не можливо, крім того це економить багато часу, що витрачається на пошук документів, їх доставку та дає змогу фокусуватися на більш важливих питаннях. Налагодження постійного зв'язку з працівниками теж вкрай важливо, це можуть бути як групи у мессенджерах або організація роботи у платформах як-то Microsoft Teams.

Як бізнесу діяти правильно в умовах воєнного часу? Завдяки LIGA360. Система доповнена новими розділами й інструментами, де зібрані зміни законодавства, новини й аналітика, консультації. Знаходь відповіді та слідкуй за змінами щодня.

Після забезпечення фізичної безпеки працівників та майна, наступне, що слід зробити, це організувати юридичну безпеки підприємства.

І хоча вважається, що за останні роки проблема рейдерства перестала бути такою актуальною. На жаль, не дивлячись на обмеження доступу до більшості реєстрів, в умовах воєнного стану, ризик незаконного рейдерського захоплення майна (внесення до державних реєстрів змін стосовно власника, директора, місцезнаходження майна, реєстрації права власності шляхом підроблення документів та інформації) залишається великим.

З чого почати? Для початку провести аудит підприємства та аналіз установчих документів, з метою приведення їх у відповідність вимогам чинного законодавства.

Правильно складені статутні документи підприємства захищають від багатьох неприємностей та мінімізують ризики рейдерського захоплення бізнесу. Не обмежуйтесь модельним статутом. Найміть професійного юриста, який допоможе, залежно від типу вашого підприємства, максимально прописати у ньому пункти необхідні для збереження вашого бізнесу, це:

  • права і обов'язки органів управління підприємства - директора, наглядової ради, загальних зборів, залежно від того у якій формі у вас товариство;

  • порядок проведення зборів і повідомлення учасників про майбутні збори, порядок оформлення протоколів зборів учасників;

  • механізм зміни складу власників;

  • запровадження системи застережень щодо укладення угод про відчуження часток;

  • визначення значних правочинів,

  • обмеження директора на вчинення юридично значимих дій, підписання правочинів залежно від його суми, тощо.

Також великої популярністю набули корпоративні договори, за якими учасники товариства зобов'язуються реалізовувати свої права та повноваження певним чином або утримуватися від їх реалізації та договори між акціонерами, предметом яких є реалізація акціонерами - власниками простих та привілейованих акцій прав на акції та/або прав за акціями, передбачених законодавством, статутом та іншими внутрішніми документами товариства, які теж не слід оминати увагою.

Правильне чітке структурування бізнесу допоможе у залучені інвестицій, отриманні кредитування, зменшені податкового тиску та оминути багатьох проблем з органами правління підприємства. Активи компанії можна передати в оренду підконтрольним суб'єктам.

Обов'язковим є оформлення права власності на майно, крім того, у разі його пошкодження зможете отримати компенсацію за пошкоджене чи зруйноване майно внаслідок збройного конфлікту.

Постійний моніторинг реєстрів права власності та судових рішень за допомогою відкритих баз даних також необхідний.

26.05.2022 року опубліковано новий «антирейдерский закон»
№ 2255-IX від 12 травня 2022 року. Яким, законодавець передбачив забезпечення порталом електронних сервісів інформування в режимі реального часу засновників (учасників) юридичних осіб, керівника юридичної особи засобами телекомунікаційного зв'язку (за наявності інформації про здійснення зв'язку з такими особами в ЄДР) про факт:

- подання (прийому) документів для проведення реєстраційних дій щодо такої юридичної особи;

- проведення реєстраційних дій з повідомленням відповідних актуальних відомостей з ЄДР.

Запроваджено Сервіс моніторингу реєстраційних дій щодо об'єктів нерухомого майна «SMS маяк».

1 варіант - це інформування фізичних і юридичних осіб про зміну статусу об'єктів у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Пошук об'єктів нерухомого майна для взяття їх на моніторинг виконується за номером об'єкта в Реєстрі. Завдяки сервісу можна відстежувати зміни статусу будь-якого об'єкта нерухомості, що надасть змогу швидко звернутися до суду з позовною заявою про скасування проведених реєстраційних дій, а також до правоохоронних органів із заявою про неправомірність реєстраційних дій.

2 варіант - інформування фізичних і юридичних осіб про подані реєстратору заявки на проведення будь-яких реєстраційних дій щодо їхніх об'єктів нерухомого майна.

Пошук об'єктів нерухомого майна для взяття на моніторинг виконується за електронним цифровим підписом (для фізичних осіб) та електронною цифровою печаткою (для юридичних осіб). Сервіс дасть змогу власнику нерухомого майна отримувати повідомлення про будь-які реєстраційні дії щодо його нерухомого майна на ранніх стадіях. SMS-маяк миттєво повідомить про факт подання заяви про зміну статусу об'єкта, а також про прийняття рішення щодо зміни статусу. У таких випадках можливість оперативно зреагувати надважливо, є шанс звернутися до державного реєстратора та до суду й зупинити незаконні дії щодо ваших об'єктів нерухомого майна.

Приділяйте уваги своїм контрагентам, перед тим як укладати договори, як мінімум перевірте їх в ЄДР судових рішень та Єдиному реєстрі боржників, почитайте інформацію в мережі, відгуки клієнтів, з цим всім допоможуть впоратись спеціалісти з економічної безпеки. Організована договірна робота, юридичний супровід, організація відділу комплаєнсу та сучасної системи відеоспостереження дозволила б зменшити зазначені ризики та, як наслідок, збитки для підприємства в рази.

У випадку виникнення проблеми негайно звертайтесь за професійною юридичною допомогою. Своєчасна правова допомога є надважливою, адже часто бізнес звертається до юристів тоді, коли проблема знаходиться на тій стадії, з якою нереально вийти без втрат, вже незаконно переоформили майно, роботу підприємства заблоковано невідомими особами, або правоохоронці провели обшук і вилучили все майно, наклали арешт на рахунки і викликали на допит керівництво. Наявність юриста на підприємстві, або юридичного відділу не гарантує, що підприємстві не потрібна стороння допомога адвокатів, адже юрист може бути прекрасним спеціалістом в договірній роботі чи корпоративному праві, але на мати досвіду участі у обшуках чи представництва в суді. Якщо підприємство велике, і керівництво розуміє, що не сьогодні-завтра до нього можуть заглянути з обшуком правоохоронці, краще мати укладений договір з адвокатом, який у разі потреби оперативно прибуде за вашим викликом. В такому випадку навіть краще укладати договір з адвокатським об'єднанням, де працюють спеціалісти у декількох напрямках, які зможуть організувати повноцінну роботи з захисту інтересів клієнта.

Якщо конфлікт наявний, однак це не знаходиться у гострій та неповоротній стадії, у нагоду може прийти бізнес медіація - це відносно новий, але дієвий спосіб вирішення спорів між сторонами, які бажають зберегти партнерські відносити, вийти із кризи швидко з найменшими втратами та не доводи справу до суду. 16.11.2021 року Верховною Радою України ухвалено Закон України «Про медіацію», що на законодавчому рівні закріпив можливості проведення процедури медіації, яка полягатиме у добровільному позасудовому врегулюванні конфлікту (спору) шляхом переговорів між його сторонами, за допомогою медіатора.

Що робити, якщо внаслідок збройного конфлікту не можливо виконати свої договірні зобов'язання?

Торгово-промислова палата України засвідчила, що військова агресія Російської Федерації проти України є форс-мажорними обставинами (обставини непереборної сили). Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

З метою позбавлення обов'язкового звернення до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП і підготовки пакету документів у період дії введеного воєнного стану, 28.02.2022 року на сайті ТПП України розміщено загальний офіційний лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Це надасть можливість за необхідністю роздруковувати відповідне підтвердження всім, кого це стосується. Даний лист, особа, яка порушує свої зобов'язання, у зв'язку із обставинами пов'язаними із військовою агресією Російської Федерації проти України, в період дії введеного воєнного стану, має право долучати до свого повідомлення про форс-мажорні обставини, які унеможливили виконання зобов'язань за умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів у встановлений термін для можливості обґрунтованого перенесення строків виконання зобов'язань та вирішення спірних питань мирним шляхом.

При цьому, у разі необхідності, сторона, яка порушила свої зобов'язання в період дії форс-мажорних обставин, також має право звертатися до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП за отриманням відповідного Сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) дотримуючись порядку встановленого Регламентом.

Чи означає, це що можна не виконувати свої зобов'язання? Згідно норм ч. 1 ст. 617 Цивільного кодексу України неможливість виконати зобов'язання внаслідок дії обставин непереборної сили відповідно до вимог законодавства є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання. Тобто, особа звільнюється від відповідальності за невиконання, а не від виконання в цілому. Однак сторона зобов'язання, яка його не виконує, повинна довести, що в конкретному випадку, що саме ці обставини мали непереборний характер для виконання цього зобов'язання, саме для неї.

Війна - це виклик для всіх, від того, як швидко ми відреагуємо та навчимося далі працювати в таких умовах, залежить наше майбутнє та держави в цілому.

В умовах воєнного стану законодавство для бізнесу змінюється щодня. Керівники аналізують очікувані правові зміни з рішенням LIGA360. Тепер результати пошуку можна побачити у вигляді схем і діаграм - щоб швидко виокремити важливі нововведення, роз'яснення та аналітику до них. Деталі за посиланням

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему