Допит є однією з слідчих (розшукових) дій в кримінальному процесі. Фактично, він посідає провідну роль серед інших слідчих (розшукових) дій, адже жодне досудове розслідування не обходиться без допиту.
Під час розслідування кримінальних правопорушень в сфері економіки це не є виключенням. В таких випадках досить частою є ситуація, коли директора певного підприємства викликають на допит.
В цьому матеріалі ми розглянемо основні моменти на які варто звернути увагу в разі якщо директора підприємства викликали на допит.
1. Коли вам прийшла повістка про виклик на допит, варто з'ясувати в рамках саме якого кримінального провадження. Номер кримінального провадження має бути зазначений в повістці. Якщо ви не знаєте суть справи, необхідно з'ясувати в чому суть кримінального правопорушення в даному кримінальному провадженні та чого воно стосується.
2. Впевніться, в якому статусі вас викликають на допит: свідка, потерпілого чи підозрюваного. Це має неабияке значення, адже від цього залежатиме обсяг ваших прав та обов'язків. Також це визначатиме подальшу стратегію вашої поведінки.
Особа має право знати свій процесуальний статус у разі виклику на допит, що має бути зазначений в повістці.
Найймовірніше, вас викличуть на допит в статусі свідка. За Кримінальним процесуальним кодексом України, свідок зобов'язаний надавати показання. Крім того, він підлягає кримінальній відповідальності за надання завідомо неправдивих свідчень. Тож, в такому разі відмовитися від надання показань не вийде. За єдиним виключенням особа може відмовитися давати показання з приводу тих обставин, щодо яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця, професійна таємниця захисника, таємниця нарадчої кімнати тощо), а також проти себе, близьких родичів та членів своєї сім'ї (теж саме стосується й потерпілого). Про всі ці права та обов'язки, особі мають роз'яснити перед проведенням допиту.
В разі, якщо вас викликають в статусі потерпілого (й таке трапляється), то вас лише мають попередити про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивих свідчень.
У випадку, якщо ви викликаєтесь в якості підозрюваного, ви набуваєте «імунітету» та маєте право відмовитися від дачі показань в будь-який момент. В будь-якому випадку, слідчий має зупинити допит після заяви підозрюваного про відмову відповідати на запитання.
Виходячи з пунктів 1 та 2, намагайтесь спрогнозувати які саме питання вам може задавати слідчий під час проведення допиту та чого вони можуть стосуватися.
3. Під час проведення допиту, надавайте вичерпну відповідь в рамках поставленого питання, щоб їм не можна було надавати подвійного тлумачення. Якщо для вичерпної відповіді можна відповісти так або ні, радимо вам відповісти саме таким чином.
4. Варто зазначити, що під час допиту слідчий може використовувати технічні засоби. Проте, ви маєте бути повідомлені про таке застосування перед проведенням допиту.
5. Ну й найголовніше. Не хвилюйтеся занадто багато! З одного боку, хвилювання є абсолютно нормальною реакцією людської психіки на зовнішні фактори чи певні події в майбутньому. Проте, при хвилюванні в людини знижується здатність контролювати свій стан та свої дії. Це може бути використано проти вас та призвести до несприятливих наслідків в майбутньому. Тож не дайте вашому страху взяти над вами гору.
Як керівникам бути впевненими в управлінських рішеннях? Завдяки LIGA360. Знаходь алгоритми дій для бізнесу, читай бізнес-новини, контролюй свою репутацію та діяльність конкурентів. Спробуй прямо сьогодні.