Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Нове регулювання діяльності акціонерних товариств: що змінилося з 2023 року?

Починаючи з 1 січня 2023 року діяльність акціонерних товариств суттєво змінюється. Причинною таких змін є втрата чинності Закону України «Про акціонерні товариства» №514-VI та буття чинності Закону України «Про акціонерні товариства» № 2465-IX.

На що вплинули такі зміни?

1. Поняття «корпоративних прав та відносин» закріплено в Цивільному кодексі України.

2. Передбачений порядок внесення нових відомостей під час реєстрації в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, зокрема, дату початку обліку/дату припинення обліку часток товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю в обліковій системі часток.

Новоприйнятий закон зобов'язує акціонерні товариства привести свою діяльність у відповідність нового закону до 31 грудня 2023 року.

Новий закон вводить нові терміни, такі як:

Виконавчий член ради директорів.

Фізична особа, яка обрана членом ради директорів акціонерного товариства та здійснює функції з управління його поточною діяльністю. Фактично це уповноважена акціонерами особа, яка виконує функцію провадження такої ж самої діяльності, що і товариство.

Невиконавчий член ради директорів.

Особа, яка обрана членом ради директорів акціонерного товариства та здійснює функції нагляду, управління ризиками та контролю за діяльністю акціонерного товариства та виконавчих директорів.

Тобто, такі нововведення передбачають можливість створення як в акціонерних товариствах, так і в інших організаційно-правових формах ради директорів.

Даний орган зможе може об'єднувати функції контролю, покладені на наглядову раду, та управління, що належить до компетенції виконавчого органу.

Збільшено граничний відсоток порогової вартості акцій.

Якщо старим законом було встановлено порогові значення пакета акції - 5, 10, 15, 20, 25, 30, 50, 75, 95 відсотків голосуючих акцій публічного акціонерного товариства, то новим законом - 5 - 10, 15, 20, 25, 30, 50, 75, 95, 100, тобто гранична вартість акцій з 95 піднялась до 100.

Мінімальний розмір статутного капіталу.

Раніше мінімальний розмір статутного капіталу акціонерного товариства становив 1250 мінімальних заробітних плат виходячи із ставки мінімальної заробітної плати, що діє на момент створення (реєстрації) акціонерного товариства.

Новим законом встановлено інший мінімальний розмір статутного капіталу акціонерного товариства, а саме - 200 розмірів мінімальної заробітної плати.

На мою думку, такі зміни є позитивними, оскільки різниця між 1250 та 200 мінімальних заробітних плат є значною та дає більше можливостей акціонерам на початкових етапах функціонування та створення акціонерних товариств.

Отже, враховуючи (1) нові поняття в законі, (2) зміну структури управління акціонерним товариством, (3) розмір мінімального розміру статутного капіталу, на мою думку, держава створює все сприятливіші умови для функціонування бізнесу, незважаючи на дію воєнного стану на території України. Норми закону № 2465-IX удосконалять діяльність та функціонування АТ і ТОВ створять сприятливі умови для залучення міжнародних інвесторів.

Як керівнику отримувати “відфільтровану” інформацію, що впливає на діяльність бізнесу? На дашборді в LIGA360. Моніторинг репутації, новини ринку й діяльність партнерів та конкурентів у зручному візуальному форматі. Замов індивідуально налаштований дашборд прямо сьогодні. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему