Питання залучення коштів для створення та/або розвитку власного бізнесу актуальне у всі часи. Не зважаючи на те, що формування та надання грантів є поширеною світовою практикою, направленою на інтеграцію та/або розвиток окремих зон діяльності, до початку повномасштабної війни їх отримання українськими підприємцями було доволі рідкісним явищем.
Вже через пів року з моменту як росіяни «брали Київ за 3 дні», наша держава та світова спільнота розпочали процес розбудови механізмів та засобів, що будуть направлені на підтримку української економіки, розвиток перспективного та/або важливого бізнесу, створення робочих місць, зокрема через надання грантів.
Так, наразі є кілька видів та варіантів отримання таких грантів: від держави, від міжнародних та іноземних організацій. Більшість пропозицій для малого та середнього бізнесу, але і великий бізнес не позбавлений можливостей залучення коштів. Тож розглянемо почергово.
1. Гранти від нашої держави
Формат для України новий, але абсолютно точно заслуговує уваги. Через офіційний сайт «Дія» особа, що планує відкрити свій бізнес в Україні, або яка вже його має, отримує можливість одержати кошти від держави у наступних розмірах:
грант на власну справу у розмірі до 250 тис. грн;
грант для ветеранів та членів їхніх сімей - до 1 млн. грн;
грант на створення або розвиток переробного підприємства - до 8 млн. грн;
грант на розвиток тепличного господарства - до 7 млн. грн;
грант на розвиток власного садівництва, ягідництва та виноградарства - до 400 тис. грн за га.
Найважливіше, що треба знати про гранти від держави, це те, що:
1) Для їх отримання обов'язково треба надати якісний та обґрунтований бізнес-план, у випадку із коштами на розвиток тепличного господарства має бути проект будівництва модульної теплиці разом з кошторисною документацією, у випадку із коштами на розвиток власного садівництва, ягідництва та виноградарства - проект висадки насаджень. На підставі онлайн-заявки та доданих документів підприємцю буде призначена зустріч (найчастіше - онлайн) із посадовими особами відповідних органів: Міністерства економіки, Міністерства аграрної політики, Державної служби зайнятості, які і приймають рішення про надання грантових коштів від держави.
Одразу варто зазначити, що успіх підприємцю в отриманні ним гранту на 70% гарантують документи. Бізнес-план має бути якісним: статистичні дані, цільова аудиторія, отримання сировини та її поставка, маркетинг, витрати, ризики та окупність. Все зазначене має бути обов'язково обґрунтованим. Проекти по теплиці та саду, що надаються до заявки, мають бути обов'язково підписані їх розробниками. Щодо зустрічі, після якої приймається рішення про надання або відмову у наданні грантових коштів від держави, то треба наголосити: успіх залежить від обізнаності у власній справі, особистої кредитної історії та впевненості під час розмови. Абсолютна питань стосуватиметься бізнес-плану (для аграріїв - їх проекту), інші - по супутніх обставинах.
2) Щодо критеріїв оцінки підприємця, який виявив бажання отримати грант від держави, то повноважні особи керуються спеціальними критеріями перевірки ділової репутації отримувача гранту, що затверджені наказом Міністерства економіки. Переважно таке стосується отримувачів грантів на власну справу, але на практиці застосовується і до отримувачів інших видів грантів. Проте не варто забувати, що держава встановлює також і обмеження. Так, гранти не будуть надані особам, щодо яких: порушено справи про банкрутство, перебувають під санкціями, провадять господарську діяльність на території росії та/або тимчасово окупованій території України, є рішення суду про притягнення до кримінальної відповідальності за корупцію, мають заборгованість перед бюджетом. Окрема вимога по грантам для ветеранів та членів їхніх сімей: участь у грантовій програмі неможлива для тих, хто (через ФОП): займається обміном валют, виробництвом або виготовленням зброї, алкоголю чи тютюнових виборів.
3) Рішення про надання або відмову у наданні грантових коштів приймається досить швидко: 2-4 тижні на розгляд заявки, 1-3 тижні на призначення зустрічі і прийняття фінального рішення (іноді затримується до 5-6 тижнів, але не часто). У підприємця буде 2 тижні (після прийняття позитивного щодо його бізнесу рішення) для відкриття окремого рахунку, куди будуть зараховані кошти від держави, та які можуть бути використані виключно у відповідності із бізнес-планом / проектом.
Важливо знати: держава через банківську установу буде контролювати кожну гривню, отриману підприємцем за грантовою програмою. Це означає, що кожне списання коштів із зазначеного спеціального окремого рахунку має бути підкріплено відповідним договором (поставки, купівлі-продажу, надання послуг тощо). Операція переведення коштів як оплати за товари / послуги не буде здійснена до моменту отримання за нею договору та рахунку.
Спробуйте LIGA360 PRO - рішення нового покоління для пошуку й аналізу інформації. Знаходьте відповіді, консультації експертів та алгоритми дій для вашої сфери діяльності. Більше переваг за посиланням.
2. Гранти від міжнародних та іноземних організацій
Отримання українцями грантових коштів від найбільших організацій, таких як USAID, DRC, MercyCorp, IOM та ін., так і значно менших, проте рішуче налаштованих на допомогу та із вірою у краще майбутнє нашої держави і людей, - можливо. Організації у більшості відкриті до спілкування, контактні та досить гнучкі. Але недооцінювати їх не варто, адже процес отримання від них грантів схожий із процесом отримання коштів від України, проте довший і має більше конкуренцію. Так, зазвичай організації мають бюджет який розподіляється на певну кількість грантів (як 3, так і 50), у той час як бажаючих їх отримати більше. Тому аби бути одним із щасливчиків-отримувачів, до питання треба підходити комплексно і мотивовано.
Сфери залучення грантових коштів ширші: для підтримки релокованого бізнесу або бізнесу, який перебуває у процесі релокації, конкурентоспроможна економіка України (що включає у себе різні варіанти для бізнесу), виробництва електродвигунів, генераторів і трансформаторів, підтримки аграрного сектору та харчового виробництва, розвитку та підтримки освіти, для постраждалих від війни мікро та малих підприємств, для жіночих та середніх підприємств, фермерських підприємств тощо.
Суми грантів від найбільших організацій становлять 20-150 тисяч доларів США, від менших - зазвичай у межах 3-10 тисяч доларів США.
Аплікаційні форми мають відповідати критеріям організації, яка надає грант, що зазначені на її офіційному сайті або на сайті фонду/організації - партнера, за допомогою якого здійснюється визначення осіб-отримувачів. Але загальні критерії відбору є схожими із українськими державними грантами, зокрема, це: витрати, окупність, кінцева ціль, ризики, подальший розвиток. Окремими важливими факторами часто є створення робочих місць для внутрішньо-переміщених осіб, осіб, постраждалих від війни, захист даних. Додаткові залежать від цільового призначення. Проте у будь-якому випадку форма подачі заявки має бути заповнена із детальним обґрунтуванням, до неї додаються матеріали та документи на підтвердження даних, за можливістю маєте надати посилання на офіційну статистику та/або дані, експертні висновки (із підтвердженням повноважень: сертифікати, ліцензії тощо), аналіз та перспективи ринку. Так, для міжнародних та великих іноземних організацій (надавачів грантів) важливо «підкріплення». Не такі суворі умови зустрічаються у менших грантодавців, проте не рекомендую нехтувати якістю аплікаційної форми, що надсилається підприємцем. Адже якщо вже витрачаєте час - робіть це із якістю.
Як керівникам бути впевненими в управлінських рішеннях? Завдяки LIGA360. Знаходь алгоритми дій для бізнесу, читай бізнес-новини, контролюй свою репутацію та діяльність конкурентів. Спробуй прямо сьогодні.
Строки отримання коштів визначаються окремо під кожний грант, може бути як протягом місяця, так і трьох-чотирьох. Так само як і його сума: однією сумою або частинами. Бажано мати окремий рахунок для отримання коштів, але зарахування можливе і на звичайний поточний рахунок. Тут важливо знати, що постійний контроль зі сторони банку по цільовому використанню сум здійснюватися не буде. Але не варто забувати про процедуру фінансового моніторингу в Україні, що починається на межі суми, еквівалентній 400 тис. грн. Додатково, з урахуванням того, що:
1) Національний банк України визначає список іноземних банківських установ, операції із якими є ризиковими, або операції із якими заборонені для здійснення,
2) положення Закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» містить додаткові положення про порогові та підозрілі фінансові операції (діяльність), то перед перерахуванням грантодавцем коштів на рахунок грантоотримувача, останньому, аби уникнути сюрпризів та непорозумінь, слід погодити операцію у відділі валютного контролю свого обслуговуючого банку. Для такого погодження обов'язково має бути наданий договір та якщо буде ініційовано проведення фінансового моніторингу - incumbency certificate або інший документ, що підтвердить статус організації - надавача гранту та його керівника. Список документів, запитуваних банком для проведення фінансового моніторингу доволі широкий. Проте зазвичай, належний (як правовий, так і репутаційний) статус організації-грантодавця дозволяє уникнути будь-яких додаткових уточнень зі сторони банківської установи.
Щодо звітності по цільовому використанню грантів. Зазвичай великі організації призначають зі свого складу особу-працівника, яка здійснює погодження і нагляд за діями грантоотримувача, а також час від часу запитує підтвердження використання грошових коштів.
Що стосується менших організацій, то у своїй більшості вони лояльніші до використання коштів та не вимагають щомісячних звітів по цільовим витратам гранту. Проте у будь-якому варіанті, за для уникнення проблем, підприємцю варто ще до початку заповнення аплікаційної форми переконатися у повному розумінні ним умов отримання гранту, його витрачання та звітності за ним. Адже такі великі організації, як USAID або UK aid мають статус і вплив у багатьох країнах, та в Україні, зокрема, де за їх участю частково реалізуються і державні програми. Тому не варто здійснювати дії (або бездіяльність), що зіпсують фінансовий статус підприємця.
Будь-який бізнес вимагає часу, зусиль, знання ринку, відповідальності та уваги до правової сторони його організації. Можливість залучення грантових коштів у воєнний та майбутній післявоєнний час є значною підтримкою для утримання бізнесу, його відновлення або відкриття з нуля. У 2023 році українцям за підтримки держави та іноземних організацій було надано широке поле можливостей та за статистичними даними вже більше 25 тисяч громадян вже ними скористалися. Особливу увагу на існуючі можливості хочеться звернути ветеранів та членів їхніх сімей. Адже при створенні робочих місць (1-4 місяця, залежно від суми наданого гранту) та діяльності протягом 2-3 років повертати грантові кошти не потрібно. При якісному бізнес-плані, сумлінній праці та обізнаності на ринку діяльності ці кілька років стануть міцною основою власної справи.
Legal Friday від LIGA ZAKON - найвигідніша спецпропозиція року. Заповнюйте заявку та забронюйте знижку для професійних рішень для роботи.