Дотримання торговельних норм передбачено багатьма правилами, які регулюють торговельну діяльність, імпорт та експорт продуктів, послуг і технологій. Це означає дотримання міжнародного експортного, торговельного та фінансового комплаєнсу.
Виконання правил торгівлі є необхідним для всіх підприємств та особливо важливим для тих, хто імпортує й експортує. Що більший бізнес, то більші очікування щодо комплаєнсу контролю та розуміння того, які правила й норми застосовують до підприємства, і як ними керувати, щоб відповідати вимогам.
Ключові елементи торгового комплаєнсу
1. Тарифна класифікація
Правильна класифікація товарів за товарним і тарифним кодами є основоположною для дотримання митних правил, а також установлення правильних ставок мита, походження товарів, внутрішньої статистики, експортного контролю та багатьох інших митних процедур.
2. Інкотермс
Інкотермс - це всесвітньо визнані торгові терміни, які використовують для чіткого визначення відповідальності покупця та продавця протягом життєвого циклу відвантаження. Вони є невід'ємною частиною контракту, тому що обидві сторони чітко розуміють доставку, витрати, ризики та відповідальність.
3. Ліцензії та дозволи
Під час імпорту або експорту певних продуктів компанія несе відповідальність за перевірку того, чи потрібна їй ліцензія або дозвіл. Існує державний контроль та певні обмеження, наприклад, за військовими/воєнізованими товарами, технологіями, ліками, хімікатами, творами мистецтва, рослинами і тваринами. Експорт або імпорт контрольованих товарів без відповідної ліцензії може призвести до порушень закону.
4. Скринінг
Перевірка клієнтів, постачальників і даних про транзакції за списками підсанкційних, політично значущих осіб та ризиковими організаціями допоможе переконатися, що ви не ведете справи з небажаною особою або стороною.
Для зручності та вдосконалення моніторингу використовують бази даних санкційних осіб і підприємств та порівнюють їх із даними, що стосуються клієнта, постачальника, співробітника або транзакції. Щоб зменшити ризики, скринінг слід проводити не лише на початку нових відносин, а й на щоденній основі, а також під час одноразових операцій.
Процедури комплаєнс
Для виконання комплаєнс можливе створення відділу комплаєнсу, який відповідає за виявлення, оцінку, моніторинг, управління та звітність про ризики, пов'язані із ЗЕД. Ця функція, наприклад, підпорядковується директору з правових питань, або директору з комплаєнсу в разі розгалуженої структури бізнесу і комплаєнс-посад, та включає:
належну ідентифікацію та перевірку контрагентів, перевірку фінансових транзакцій із посиленим дью ділідженс, які гарантуватимуть, що можливі ризики встановлено, контролюються та забезпечують безпечний бізнес;
належну перевірку діяльності функції комплаєнс через аудит, контроль менеджменту, навчання та моніторинг.
Спробуйте перше рішення для комплаєнс-контролю в Україні. LIGA360 надає повноту інформації для AML/KYC перевірок та процедури due dilligence. Верифікуйте контрагентів, оцінюйте санкційні та корупційні ризики щодо них. Замовте за посиланням.
Незважаючи на те, що законодавство України не вимагає від організацій у ЗЕД мати кодекс комплаєнс-поведінки або письмові політики щодо комплаєнс, затверджені керівництвом бізнесу, з позиції комплаєнс-практики рекомендовано це зробити. Особливо це може бути корисним, коли здійснюють перевірку вашого бізнесу контрагенти, які намагаються з вами працювати. Наявність комплаєнс-процедур запевнить бізнес-партнерів у дотриманні вашою компанією комплаєнс-вимог і створить прозорість ведення бізнесу.
У комплаєнс-практиці застосовують такий термін, як "ведення чесного бізнесу", що означає дотримання Законів України про хабарництво, санкцій, та всіх інших відповідних законів і нормативних актів про фінансові злочини. Компанії, які роблять доброчесність основою свого бізнесу, захищають і зміцнюють репутацію бренду, користуються більшим і стійкішим комерційним успіхом у довгостроковій перспективі та мінімізують ризик фінансових втрат, репутаційних збитків і потенційного судового розслідування.
Комплаєнс-законодавство
Українське комплаєнс-законодавство суттєво сформовано у вигляді антикорупційних контролів. Зокрема, вимоги щодо створення комплаєнсу в державних чи комунальних компаніях.
Статтею 17 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що учаснику відмовляють в участі у процедурі закупівлі в разі відсутності у такого учасника антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 млн грн. Також передбачено відхилення тендерної пропозиції учасника, якщо така юридична особа чи її службові особи вчинили корупційні правопорушення.
Законом України "Про запобігання корупції" передбачено розроблення юридичними особами заходів, необхідних для запобігання і протидії корупції у вигляді обов'язкової антикорупційної програми для підприємств і товариств, у яких державна або комунальна частка перевищує 50 %, та юридичних осіб, які є учасниками процедури закупівлі.
Для зовнішньо-економічної діяльності не обов'язково чекати вимог законів, щоб запровадити систему комплаєнс-контролю. Безумовно, його створення призводить до додаткового бюджетного навантаження, пошуку відповідних спеціалістів, та імплементації комплаєнс-функції на всьому підприємстві. Але в разі створення ризики роботи з підсанкційними особами і бізнесом, афілійованим із росією або білоруссю, значно знижуються. Комплаєнс створює додатковий контроль, особливо необхідний в умовах воєнного часу та великої кількості санкційних режимів для відслідковування.
LIGA360 LEGAL SOLUTION - аналіз законодавства й практика правозастосування для кожного фахівця. Знайдіть нормативні документи, досліджуйте правові питання та звіряйтеся з експертами. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.