Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Механізми санкційних перевірок у ЄС

09.40, 22 березня 2024
103
0

Згідно із законодавством Європейського Союзу компанії ЄС зобов'язані проводити належну санкційну перевірку під час торгівлі з третіми країнами, щоб упевнитися, що їхні ділові партнери не обходять санкції ЄС.

Для європейських підприємств, найбільш схильних до санкційного ризику, установлюють керівні принципи для впровадження посиленої комплаєнс-перевірки, оцінки ділових партнерів, транзакцій та товарів. Існують показники червоних прапорців обходу санкцій діловими партнерами та клієнтами, і вони є індикаторами, призначеними для попередження бізнесів ЄС про можливі ризики в разі встановлення нових комерційних відносин.

Юридичні особи ЄС повинні виявити, оцінити і зрозуміти ризики санкцій, які найбільше мають відношення до їх господарської діяльності й операційної моделі, а потім ужити заходів для зменшення таких ризиків. Це здійснюють на постійній основі, ґрунтуючись зокрема й на інформації з відкритих джерел. Залежно від характеру підприємницької діяльності санкційний обхід може відрізнятися.

Компанії повинні проводити відповідну комплаєнс-перевірку, відкалібровану відповідно до специфіки їх бізнесу та притаманній лише цьому бізнесу схильності до ризику. Кожна особа має розробити, упровадити й регулярно оновлювати програму дотримання санкцій ЄС, що відображає її індивідуальну бізнес-модель, географічний регіон комерційної діяльності, а також пов'язані з ними оцінки ризиків щодо клієнтів, ділових партнерів та персонал.

LIGA360 дозволяє перевіряти компанії у світових санкційних списках, зокрема країн ЄС та США, а також санкційних списках України (РНБОУ, АМКУ). Спробуйте інструмент для перевірки токсичних бізнес-зв'язків прямо зараз. Більше про можливості LIGA360 для контролю compliance ризиків - за посиланням

Необхідна наявність санкційного скринінгу - це контроль, який використовують переважно для автоматичного моніторингу осіб за санкційними списками з метою недопущення транзакцій із забороненими особами або державами. Фактично це порівняння одного рядка тексту з іншим для виявлення подібності, які наводять на думку про можливий збіг особи, що здійснює транзакцію з особою в санкційному списку. Процес порівнює дані, записи клієнтів і транзакцій, зі списками імен й іншими показниками санкцій, особистими даними або локації.

Незважаючи на те що єдиної моделі комплаєнс-перевірки не існує, фірми ЄС повинні дотримуватись оцінки ризиків обходу санкцій та типологій, викладених в інструкціях Європейського Союзу. Такий підхід до ризиків та їх управління має стати основою для застосовування пропорційної роботи із зосередженням на тих секторах, які вважаються найбільш схильними до санкцій та, відповідно, для того, щоб запровадити адекватний комплаєнс-контроль.

Наступним аспектом мають бути належні комплаєнс-процедури перевірки контрагентів, щоб упевнитися, що ці особи не торгують підсанкційними товарами, не працюють із підсанкційними державами, та за потреби мають санкційну програму й комплаєнс-персонал. Передусім під час експорту товарів, що підпадають під обмеження, компанії в ЄС повинні знати такі обмеження. Можна також додати договірні положення з дотримання санкцій між бізнес-партнерами, щоб юридично заборонити подальший реекспорт товарів до держав санкціонованих ЄС.

Держави - члени ЄС упроваджують і забезпечують дотримання санкцій. Європейська комісія відіграє роль здійснення однакової імплементації на всій території Союзу та контролю за виконанням із боку держав. Якщо товар, що підпадає під санкції та є забороненим для експорту, все ж таки експортований з ЄС до іншої країни за межами ЄС, контролюючі органи можуть розглядати такі дії непроведенням експортером належної комплаєнс-перевірки і порушенням санкційного законодавства. Про будь-яку підозрілу діяльність у сфері торгівлі варто повідомляти до відповідного національного органу, наприклад, підрозділів фінансової розвідки, митних і прикордонних органів або до іншого наглядового органу, якщо такий є.

Фінансові операції, пов'язані з кореспондентськими рахунками, вважаються високо ризикованими та можуть привести до обходу санкцій. Фінансовим установам, які ведуть кореспондентські рахунки іноземних фінансових закладів, потрібно запровадити засновані на оцінці ризиків системи розширеної комплексної перевірки, мати комплаєнс-політики, процедури та процеси, які обґрунтовано розроблені для оцінки ризиків виключно для кореспондентських відносин.

У контексті недопущення порушень санкцій фінустанови мають здійснювати моніторинг операцій, пов'язаних із кореспондентськими рахунками.

Обмін інформацією про порушення санкцій ЄС сприяє успіху розслідувань. Якщо відомо про можливі порушення будь-яких санкцій ЄС, варто повідомити про це Єврокомісію, що робиться повністю анонімно. Інформація в повідомленні може стосуватися порушення санкцій, їх обставини, а також особи, компанії та третіх країн, які беруть участь у цьому. Це можуть бути також факти, які не є загальновідомими, але відомі особі й можуть охоплювати минулі, поточні чи заплановані порушення санкцій, а також схеми обходу санкцій ЄС у цілому.

Таким чином, механізми санкційної перевірки є ключовим засобом контролю в діяльності комплаєнсу та запобіганні ризику фінансових злочинів, якими установи можуть бути охоплені в іншому випадку. Важливо, щоб санкційну перевірку впроваджували й підтримували як частину більш широкого набору заходів за дотриманням законодавства та в межах ризик-масштабу для самої установи.

Перевіряєте кандидатів на посади щодо комплаєнс-ризиків та конфлікту інтересів? У LIGA360 ви можете перевірити наявність фізособи у санкційних списках, розшуку, реєстрі виконавчих проваджень, тощо. Захистість свій бізнес з LIGA360.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему