Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Закон про цифрові послуги. Зменшення системних ризиків чи нові виклики для онлайн платформ і послуг хостингу, що мають користувачів у ЄС?

Європейським Союзом відповідно до Закону про цифрові послуги (Digital Services Act, DSA) впроваджені в життя нові Правила, які мають на меті підвищити безпеку користувачів в Інтернеті на території Європейського Союзу, підтримати боротьбу з незаконним контентом в Інтернеті та уточнити модерацію контенту. Правила застосовуватимуться до всіх платформ і послуг хостингу. Це означає, що всім їм потрібно буде впровадити низку різних заходів для розширення можливостей користувачів. Ці заходи включають наступне:

 • протидія незаконному контенту, товарам і послугам, надаючи користувачам засоби для позначення такої незаконної діяльності;

 • захист неповнолітніх, включаючи повну заборону націлювання на неповнолітніх реклами на основі профілювання або їхніх персональних даних;

 • надання користувачам інформації про рекламу, яку вони бачать, наприклад, чому їм показують рекламу та хто заплатив за рекламу;

 • заборона реклами, націленої на користувачів на основі конфіденційних даних, таких як політичні чи релігійні переконання, сексуальні вподобання тощо;

 • спростити подання скарг та зв'язок з ними.

Як ефективніше виконувати комплаєнс-процедури для бізнесу? З рішенням LIGA360. Контролюйте дотримання вимог законодавства, здійснюйте due dilligence та AML/KYC перевірки, моніторте репутацію вашої компанії та партнерів. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.

На кого розповсюджується дія Закону

DSA регулює онлайн-посередників і платформи, такі як маркетплейси, соціальні мережі, платформи для обміну контентом, магазини додатків, а також онлайн-платформи для подорожей і розміщення. Його головна мета - запобігти незаконній та шкідливій діяльності в Інтернеті та поширенню дезінформації. Він забезпечує безпеку користувачів, захищає основні права та створює справедливе та відкрите середовище онлайн-платформи.

Зобов'язання різних онлайн-гравців відповідають їхній ролі, розміру та впливу в онлайн-екосистемі.

 • Дуже великі онлайн-платформи та пошукові системи створюють особливі ризики при поширенні незаконного контенту та завдають шкоди суспільству.

 • Онлайн-платформи, що об'єднують продавців і споживачів, такі як онлайн-маркетплейси, магазини додатків, платформи спільної економіки та платформи соціальних мереж.

 • Послуги хостингу, такі як хмарні та веб-хостингові послуги (також включаючи онлайн-платформи).

 • Посередницькі послуги, що пропонують мережеву інфраструктуру: провайдери доступу до Інтернету та реєстратори доменних імен (також включаючи послуги хостингу).

Ключові цілі Закону

Для споживачів контенту

- Кращий захист основоположних прав;

- більше контролю та вибору;

- посилений захист дітей в Інтернеті;

- менший вплив нелегального контенту

Для постачальників цифрових послуг

- Правова визначеність;

- єдиний набір правил по всьому ЄС;

-простіше запускатися та масштабуватися в Європі

Для бізнес-користувачів цифрових послуг

- доступ до ринків ЄС через платформи;

- рівні умови для боротьби з постачальниками незаконного контенту

Для суспільства в цілому

- посилення демократичного контролю та нагляду за системними платформами;

- зменшення системних ризиків, таких як маніпуляції або дезінформація

Обов'язки та відповідальність постачальників послуг

Європейською Комісією забезпечується дотримання DSA разом із національними органами влади, які контролюватимуть дотримання Правил платформами, що встановлені на їхній території. Європейська Комісія несе основну відповідальність за моніторинг та забезпечення виконання додаткових зобов'язань, що застосовуються до дуже великих онлан-платформ (VLOP) та дуже великих онлайн-пошукових систем (VLOSE), таких як заходи щодо пом'якшення системних ризиків.

Онлайн-платформи зобов'язані запровадити внутрішню систему обробки скарг. Також необхідно вживати заходів проти неправомірного використання звітів та контрзвітів, запровадити прозорість в онлайн-рекламі та забезпечити підготовку звітів.

Для малих і середніх підприємств деякі зобов'язання, такі як звітність або зовнішній аудит, можуть бути не такими обмежувальними, як для великих онлайн-платформ. Мета полягає в тому, щоб полегшити адміністративне та регуляторне навантаження на малий та середній бізнес.

Застосування Закону про цифрові послуги (DSA) включає повний набір слідчих і санкційних заходів, які можуть бути вжиті національними органами влади та Комісією.

Якщо Комісія вважає, що існує терміновість через ризик заподіяння серйозної шкоди користувачам послуги в будь-який момент часу під час розслідування та до прийняття остаточного рішення, вона може прийняти рішення про прийняття тимчасових заходів, які є пропорційними та тимчасовими для зменшення такого ризику.

Прикладами тимчасових заходів можуть бути зміни в рекомендаційних системах, посилений моніторинг конкретних ключових слів або хештегів, а також накази про припинення або усунення ймовірних порушень.

Окрім цього, Комісія має право застосувати наступні санкції:

- застосовувати штрафи до 6% від світового річного обороту у разі:

 • Порушення зобов'язань DSA

 • Недотримання забезпечувальних заходів

 • Порушення зобов'язань

- застосовувати періодичні штрафні санкції в розмірі до 5% від середньодобового світового обороту за кожен день прострочення виконання засобів правового захисту, забезпечувальних заходів, зобов'язань (після невиконання рішення про застосування засобів правового захисту, тимчасових заходів або прийняття обов'язкових зобов'язань).

У крайньому випадку, якщо порушення продовжує тривати, завдаючи серйозної шкоди користувачам і тягне за собою кримінальні злочини, пов'язані із загрозою життю або безпеці осіб, Комісія може вимагати тимчасового призупинення надання послуги, дотримуючись певних процедур, визначених у згаданому Законі.

Підсумки

Отже, враховуючи викладене, можна зробити висновки про те, що Закон про цифрові послуги (DSA) деталізує низку дій, спрямованих на сприяння прозорості та підзвітності онлайн-послуг, не перешкоджаючи інноваціям та конкурентоспроможності.

В той же час, має на меті створення безпечнішого цифрового простору, де захищені основні права користувачів, і створені рівні умови для бізнесу.

Хочете моніторити ділову репутацію своєї компанії чи контрагентів? Спробуйте LIGA360:Compliance. Моніторте згадки про свій бізнес в режимі реального часу, перевіряйте публічний імідж контрагентів. Замовте свою LIGA360 прямо сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему